ABD'de Trump... Urla'da kim? | Urla Egemen Haber

logo


11 Kasım 2016

ABD’de Trump… Urla’da kim?

Amerika’da seçimler tamamlandı. Sosyal medyadaki ‘geyik muhabbeti’, aynı Türkiye’deki seçim sonrası kullanılan sözcükleri hatırlattı;

– Sen, ben, o vermediyse, Trump bu kadar oyu kimden aldı?

Neyse bu konu dünyada daha çok uzun süre tartışılacak… Biz kendimize bakalım, yani Urla’ya!

Normal takvime göre seçimlere daha yaklaşık 2 yıl var.

Belediye seçimlerini, hele de bizim gibi son ana kadar bekleyen bir ulus olarak şimdiden gündeme getirmek belki yadırganacak ama, bunu yapmak zorundayız gibi geliyor bana…

Neden mi? Geleceğimizi planlayıp, kaderimizi başkalarının eline bırakmamak için tabii ki!

Ben bugün biraz dedikodu, biraz mantık, biraz da olayların akışını analiz ederek bir yazı yazmayı hedefledim.

Bu yazıda da hangi partiden kimler başkan adayı olabilir, bunu irdeleyeceğim.

Urla’nın iktidar partisi CHP’den başlayayım.

Mevcut Belediye Başkanı Sibel Uyar, CHP aday adayları arasında ilk sırayı alacaktır şüphesiz…

Eski Belediye Başkanımız ve Milletvekilimiz Bülent Baratalı’nın artık yeniden sandık için soyunacağına ihtimal vermiyorum.

Bir dönem CHP İlçe Başkanlığı görevinde bulunan ve belediye başkanlığına da aday olan oğlu Avukat Yusuf Baratalı’nın da bu ortamda aday adaylığı başvurusu yapacağına inanmıyorum.

Amaaa; Baratalı Ailesi’nden siyaset sahnesine hızlı bir giriş yapan ve CHP İlçe Yönetim Kurulu üyesi Burcu Baratalı aday adayı olabilir.

CHP İlçe Başkanı A. Bahri Yalaz’ın gönlünde yatan aslanın belediye başkanlığı olduğunu bilmeyen yok.

Partinin öncü isimlerinden Bülent İlhan ‘Aday adayıyım’ derse kimse şaşırmaz.

Her dönem adı geçen ama bir türlü aday olamayan Mesut Önen’in ismi yine kulislerde dolaşacaktır.

CHP’nin mevcut meclis üyelerinden Bülent Onat’ın da adı ‘Olabilirler’ arasında yer alıyor.

Burak Oğuz, yarışı bırakacakmış gibi görünmüyor. Hemen her gün bir esnafın dükkanında. Yani bence arayı sıcak tutmaya devam ediyor.

Peki gelelim Selçuk Karaosmanoğlu’na… İhtimaller arasında sayamayız diyecek bir kişi var mı?

Şimdi geçelim AK Parti’ye…

İlçe teşkilatında bu hafta yönetimini oluşturan Avukat Ahmet Olgun Bilici’nin aday adayı olması en doğal hakkı. Gördüğüm kadarıyla da kendi yönetimi içinden bu isteğine olumsuz bakacak tek kişi yok.

Peki geçen dönemin adayı Erşan Eroğlu tek seferde hemen pes eder mi? Etmez… O da çalışacaktır adaylık için…

Parti içindeki etkili isim Önder Şengüler, genel merkezde ilk yoklamayı ilçe başkanlığına aday olarak yaptı ve kaybetti ama ben (Ne yapalım kader böyleymiş) diyeceğini sanmıyorum.

AK Parti’de geçen dönem de başkan adayları arasında bulunan Şahin Emre’nin de yarıştan çekileceğine ihtimal vermiyorum.

Bu seçeneklerin tümü, olabilirlik yüzdelerine göre üstten alta doğru sıralanabilir.

Ama bir isim var ki bütün dengeleri değiştirir. O da Urla Devlet Hastanesi Başhekimi Adıgüzel Demirel… Bu benim aklıma gelen bir alternatif. Aday olur mu olmaz mı bunu kendisi bilir. Ama bildiğim bir şey var ki, Adıgüzel Bey, hem devletin hem de hükümetin çoook üst düzey yetkilileri ile sıkı fıkı bağlantı içinde. Samimiyetleri, dostlukları kıskandıracak düzeyde…

Tabii Selçuk Karaosmanoğlu’nun AK Parti kurmayları ile görüştüğü, AK Parti’den belediye başkan adayı olacağı yönündeki söylentileri de kulak ardı etmemek gerekir.

Başbakan Binali Yıldırım’ın İzmir hakkındaki düşüncelerini bilen, İzmir’i AK Parti cenahına çekmek istediğini gören biri olarak, Urla’ya da özel ilgi göstereceğine ve güçlü bir aday çıkartmak isteyeceğine eminim.

MHP’de ise çok fazla seçenek olacağını sanmıyorum. Bir süre önce İlçe Başkanlığına atanan Ahmet Şahin, doğal olarak belediye başkan aday adayı olacaktır. 2014’te herkesi şaşırtan ve yaklaşık 9 bin kişiden onay alan Hasan Hüseyin Akgül de bana göre aday listesine girme mücadelesini sürdürecektir. Parti disiplininin en fazla işlediği MHP’de bir üçüncü kişinin aday adayı olarak ortaya çıkması da sürpriz olur.

Şimdi, bir ironi yapalım.

Eyyy Amerikan basını! İki adayın olduğu yerde seçim sonucunda çuvalladınız. Ya Urla’da görev yapıyor olsaydınız?

CHP’de 8, AK Parti’de 6, MHP’de de 2 aday adayının olduğu 70 bin nüfuslu ilçedeki seçim sonucunu her halde falcılara danışarak yorumlayacaktınız!

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

ABD’de Trump… Urla’da kim?” için 1 yorum

  1. Ahmet ŞAHİN dedi ki:

    Sayın Mustafa Bey, Diğer partilerle ilgili oluşturmuş olduğunuz görüş ve düşünceleriniz tamamen sizi bağlar. Ancak, şu an başkanlığını yapmakta olduğum Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) hakkındaki yazdıklarınız sizin deyiminizle “Dedikodu” ötesinde FANTEZİ olmuş. Keşke bizimle ilgili bu tür fantezileri yazmadan önce bizlere de böyle bir niyetimizin olup olmadığını sormuş olsaydınız. Yazınızın MHP ile ilgili bölümü tamamen sizin KURGULARINIZDIR ve GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR.
    Saygılarımla bilgilerinize sunarım.