Akgün Ailesi, yüzlerce yıllık 'Pomak' geleneğini yaşattı | Urla Egemen Haber

logo


12 Temmuz 2017

Akgün Ailesi, yüzlerce yıllık ‘Pomak’ geleneğini yaşattı

Meltem-Zekeriya-Ertaç Akgün ve Yeşim Özsucu

Urla’nın tanınmış, saygın ve geniş ailelerinden Akgün Ailesi’nin oğulları Ertaç için düzenlenen ‘Bekarlığa Veda Partisi’nde, Üsküp göçmeni Pomaklar yüzyıllara dayanan bir geleneği yaşattı. Eğlenceye katılan erkek davetlilerden iki kişi hariç tümünün üstündeki gömlek ve tişörtler, gelenek gereğince parçalandı. Gecede sadece damat Ertaç Akgün’ün amcası Reşat Akgün ve gelin hanım Yeşim Özsucu’nun dedesi Hurşit Aksoy gömleklerini kurtarabildi.

8 Temmuz Cumartesi akşamı, Urla Vergi Dairesi’nin renkli, esprili, sevilen memurlarından Zekeriya Akgün ile zarif eşi Meltem Akgün’ün İskele’deki evlerinin bulunduğu sokakta gerçekleşen ‘Bekarlığa Veda Partisi’ne katılan erkek davetliler, oldukça ilginç bir gelenekle karşılaştı.

Yol üzerinde oluşturulan masalarda tabiri yerindeyse kuş sütünün eksik olmadığı sunumlardan yiyerek geceye başlayan davetliler, bir süre sonra yüzyıllık geleneğin uygulanmasıyla şaşkına döndü. Başta düğün sahibi Zekeriya Akgün’ün önderliğindeki grup, Pomak geleneğini yaşatmak üzere harekete geçti ve tüm erkek davetlilerin üzerlerindeki gömlek ve tişörtleri yırtmaya başladı.

Çok kısa bir süreçte uygulanan gelenek nedeniyle erkek davetlilerin üzerleri çıplak kaldı. Bu anlamlı gelenek uygulamasından sadece damat Ertaç Akgün’ün amcası Reşat Akgün; erkek tarafının en büyük davetlisi olduğundan, gelin Yeşim Özsucu’nun dedesi Hurşit Aksoy da yaşına hürmeten kurtulabildi. Ancak dede Aksoy’un iki gömlek düğmesi, geleneğin kurbanı oldu.

Geçtiğimiz Cumartesi akşamı ‘Bekarlığa Veda Partisi’ gerçekleşen Ertaç Akgün ile Yeşim Özsucu’nun kına gecesi, 13 Temmuz Perşembe akşamı İnciraltı Köprüsü yanındaki Keyf-i Şahane Düğün Salonu’nda gerçekleşecek.

Binnur – Mehmet Özsucu’nun kızları Yeşim Özsucu ile Meltem – Zekeriya Akgün çiftinin oğulları Ertaç Akgün, 15 Temmuz Cumartesi gecesi saat 20.00’da Eski Çeşme Yolu üzerindeki Çiftlik Düğün Salonu’nda yapılacak düğün töreni ile yaşamlarını birleştirecek.

 

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

Akgün Ailesi, yüzlerce yıllık ‘Pomak’ geleneğini yaşattı” için 1 yorum

  1. Hakan dedi ki:

    O gece gömleği kurtaranlardan biriside benim?