Anaksagoras'ın elindeki dünya figürü, yeni yerinde de çalındı | Urla Egemen Haber

logo


Anaksagoras’ın elindeki dünya figürü, yeni yerinde de çalındı

Anaksagoras’ın elindeki dünya figürü yine çalındı

Ünlü düşünür Anaksagoras’ın heykeli, yine hırsızlığa uğradı. Temmuz ayında konulduğu Urla Meydanı girişindeki yolda, elindeki dünya figürü çalınan heykel, bir süre heykeltıraşı tarafından bakıma alındıktan sonra Mini Meydan’da Taksi Durağı binasının arka duvarına yerleştirilmiş, kaidesinin de getirilmesi çalışmaları başlamıştı.

Bugün (10 Ekim 2017) saat 16.00 civarında, Anaksagoras Heykeli’nin elindeki dünya figürünün yerinde olmadığı fark edildi.

Yapılan araştırmada, figürünün yerinden koparılarak alındığı, fark edilmemesi için de yerine çam kozalağı konulduğu ortaya çıktı.

Mini Meydan’da bulunan URİT Park Kavesi işletmesindeki güvenlik kameralarından yola çıkarak araştırma yapılma girişiminde ise kamera görüntülerinin kayıt cihazına bağlanmadığı için mümkün olmadığı belirlendi.

İlk hırsızlık olayı, heykelin konuşlandırılmasından 10 gün sonra yaşanırken, ikinci hırsızlıkta süre biraz daha genişledi ve Anaksagoras Heykeli’nin Mini Meydana taşınmasından 15 gün sonra gerçekleşti.

 

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

Anaksagoras’ın elindeki dünya figürü, yeni yerinde de çalındı” için 1 yorum

  1. Şahsın Anaksagoras olmadığı, giysinin içindekinin Yunus Emre olduğu söylenmişti. Bakım sırasında heykelin yüzü değiştirildi mi acaba?