Ana Sayfa Haber Bağbozumu Coşkusu

Bağbozumu Coşkusu

11
0

uuUrla’da her yıl ağustos ayında düzenlenen ‘Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri’ bu yıl ilk kez Uluslararası boyutta 14-15-16 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Üreticilerin üzüm başta olmak üzere kendi yetiştirdikleri ürünler, yemek yarışmaları, Belediye Başkanı Sibel Uyar ve ünlü şeflerin atölye çalışmaları, yelken yarışları, çocuk etkinlikleri, paneller, şiir dinletisi, briç turnuvası ve konserler ile renklenecek şenlik, Urlalılara ve çevre illerden gelen katılımcılara karnaval tadında bağbozumu yaşatacak. 23 yıldan bu yana aynı coşkuyla kutlanan Şenlik, 11 Ağustos 2015 Salı günü Ali Rıza Mete Yelken Kulubü’nde düzenlenecek olan yelken yarışları açılış seromonisi ile start alacak.

Başkanlar kazan başına

Şenlikte, Dünya Şefler Birliği (WACS) şefleri Urla’nın yerel ürünlerini kullanarak kendilerine özgü dokunuşları ile çok özel lezzetler sunacak. Ayrıca “İzmir Mutfak Sanatları Atölye Çalışması” ile yörenin unutulmaya yüz tutmuş lezzetleri Urla’nın tecrübeli ve hamarat kadınları tarafından canlandırılacak. Günümüze kadar ulaşan geleneklerin genç kuşaklara aktarılması hedeflenen şenlikte Yarımada’ya özgü değerlere vurgu yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Yarımada’nın Belediye Başkanları ise Unesco Kültür Mirası Geleneksel Tören Keşkeği Yapımı’nda kazanlarının başında toplanarak yörenin geleneksel lezzeti olan keşkeği pişirerek katılımcılara ikram edecek. Urla Malgaca Pazarı’nda  gerçekleşecek olan “5 ilçe 5 kazan” keşkek kaynatmada Seferihisar, Urla, Çeşme, Karaburun ve Güzelbahçe ilçe belediye başkanları olacak. Toprağıyla, iklimiyle bağcılığa en elverişli ilçe olan Urla, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Ege Üniversitesi işbirliği ile tarımsal ve kırsal kalkınmayı hedef alan uluslararası boyuta taşınan Bağbozumu Festivali ile çiftçiye tam destek olmaya hazırlanıyor.

Festival programı

1.gün

Üç gün sürecek olan şenlik, 14 Ağustos günü Jandarma Kavşağı’ndan Urla Cumhuriyet Meydanı’na doğru bando eşliğinde kalabalık ve coşkulu bir kortej ile başlayacak. Protokol konuşmaları ile start alacak Bağbozumu, geleneksel şıra sıkma gösterisi, Unesco Kültür Mirası Geleneksel tören keşkeği yapımı, kuru üzüm dağıtımı ve haşlanmış buğday dağıtımı ile renklenecek. Urla’nın kınalı bamyası ve tarla ürünlerini dizme ve kurutma platformu da stantlarda yerini alacak. İlk gün ürün yarışmasının ardından Cumhuriyet Meydanı’nda, tarihi Sanat Sokağı’nda, Malgaca Pazarı’nda ve Mermerli Çeşme’de kurulmuş olan stantlar Başkan Aziz Kocaoğlu ve Sibel Uyar önderliğinde gezilecek.

Panel, yarışma, konser…

Urla Yerel Lezzetler Şampiyonası Amatör Şefler, gezinin ardından Eski Tamirhane Binası’nda hünerlerini kıyasıya yarıştıracak. Yine aynı saatlerde Urla Belediye Meclis Salonu “Zeytin ve Zeytinyağı” paneli ile katılımcılarla buluşacak. Urla’nın yöresel yemek tariflerini geleceğe aktaran “İzmir Mutfak Sanatları Atölye Çalışması” ise Malgaca Pazarı’nda genç kuşakları ağırlayacak. Unutulmaya yüz tutmuş Urla’nın lezzetleri, yörenin tecrübeli ve hamarat kadınları tarafından tekrar canlanarak, genç kuşaklara aktarılacak. Eski Tamirhane Binası’nda düzenlenecek olan Urla Yerel Lezzetler Şampiyonası Amatör Şefler ödül töreni ile devam edecek. Törenin ardından şenlik, MMG şarapçılıkta hayat bulacak “Gece Hasatı” ve Urla Şarapçılık’ta gerçekleşecek olan Ayşe Deniz Nirvana’nın konseri ile son bulacak.

2.gün

Şenliğin ikinci günü ise Urla Ali Rıza Mete Yelken Kulübü’nde gerçekleşecek olan Yelken yarışları ile devam edecek. 2600 yıllık tarihe dayanan Bağbozumu’na Uluslararası boyut kazandıran WACS temsilcisi şefler ise  tüm gün boyunca Eski Tamirhane Binası’nda Urla’nın yerel ürünleriyle yemek yapma atölyelerini gerçekleştirecek. Şeflerin ellerinde hayat bulan enfes yemekler görsel sunumları ile masada yerini alacak. Urla’nın tarihi Malgaza Pazarı ise şef Yunus Emre Akkor ve şef Çiğdem Seferoğlu’nun yapmış olduğu lezzetleri ağırlayacak. Urla’nın ilk kadın Belediye Başkanı olan Sibel Uyar ise “Urla Lezzetleri Atölyesi”nde yerini alarak Urla’nın lezzetlerine dokunacak. “Urla’da Somut Olmayan Kültürel Miras Bağcılık ve Üzüm” konulu panel ise katılımcılarını Urla Belediye Meclis Salonu’nda ağırlayacak.  Ardından şefler ödüllerini alacak. Rüzgarın gücünü kullanarak kıyasıya mücadele eden yelkencilerin ödül töreni de Urla Ali Rıza Mete Yelken Kulübü’nde yapılacak. Urla’nın nadide bağlarından biri olan USCA şarapçılıkta gerçekleşecek olan şarap tadımının ardından da gecenin finali Ankara Üniversitesi Su altı Müzesi’ndeki gala yemeği ile taçlanacak.

3.gün

Kişisel yeteneğe ve yaratıcılığa dayanan “Grand Prix” yarışması ile başlayacak şenliğin son günü Dünya Şefleri Urla Lezzetleri Atölyesi ile devam edecek. “Yöresel Meyve ve Sebze İşlemeciliği” panelinin ardından da Malgaca Pazarı’nda Urla Yerel Lezzetler Şampiyonası Profesyonel Şefler Büyük Ödül Töreni yapılacak. Briç tutkunları ise İskele Urit Restoran’da briç turnuvasında buluşarak kıyasıya mücadele edecek. 3 gün boyunca geleneksel Bağbozumu coşkusunu yaşayan Urla halkı, Cumhuriyet Meydanı’ndaki İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası’nın şarkıları ile keyifli anlar yaşayacak.

Şarap, zeytin, zeytinyağı…

Üç gün boyunca düzenlenen panellerde ise Urla’nın doğal mirası olan şarap, zeytin ve zeytinyağı Ege Üniversitesi Akademisyenleri tarafından ele alınacak. Panelde; bölgede bağcılık ve üzümün tarihçesinden, bitki yetiştirme ve hasattan, işleme yöntemleri ve beslenme yönünden öneminden, Urla’da zeytinciliğin tarihinden zeytin ağacının yetiştirilmesine ve Urla’nın hurma zeytinine kadar tüm değerleri konuşulacak.

Dionysos’un mitolojideki yeri

Bağbozumu tanrısı olarak da bilinen Dionysos Yunan Mitolojisi’nde Şarap Tanrısı’dır. “Ben Lidya’nın altın ovalarından geliyorum. Vatanım Lidya’dır” der Dionysos. Doğumundan itibaren sürgün edilmiş, gezgin ve göçmen bir tanrıdır. Bu yüzden de Anadolu’da İzmir’den Bozcaada’ya oradan Ürgüp’e kadar bağbozumu şenlikleri düzenlenir. Ve bu şenliklerde mutlaka şarap tanrısına değinilir. Dionysos, sembolü olan asma ağacı gibi ölüp yeniden dirilir, haz ve acı arasında iki uçta gider gelir.

Urla’da Bağbozumu Şenlikleri

Zeytine yağın, üzüme balın düştüğü gündür Bağbozumu… Bu geleneksel bayram 23 yıldır “Bağbozumu Şenlikleri” adı altında kutlanmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir