Ana Sayfa Asayiş Başkan Oğuz’un zamanlama talihsizliği

Başkan Oğuz’un zamanlama talihsizliği

110
0

 

Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz, ilçenin tanıtımı amacıyla bir gazeteye verdiği 4 sayfalık reklam nedeniyle eleştirilerle karşı karşıya kaldı. 31 Ağustos’ta gerçekleşecek Bağbozumu Şenlikleri için Urla’ya ziyaretçi çekme hedefinde olan Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz, Yeni Asır Gazetesi’nde 4 sayfalık editoryal ek hazırlattı ve ek 7 Ağustos Çarşamba günü (Bugün) dağıtıldı.

Ancak, hükümete yakın tavır takındığı ileri sürülen aynı gazetenin köşe yazarı Erhan Gülenç’in bir gün önce yani dün kaleme aldığı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’a yönelik ağır ithamlarda bulunmuş olması, bazı CHP’lileri Başkan Oğuz’un bu eylemi nedeniyle kızdırdı.

Bazı CHP’liler, ‘Büyük talihsizlik. Zamanlama talihsizliği yaşamış. Keşke birkaç gün sonra reklam verseydi’ diye görüş bildirirken, bazı vatandaşlar da ‘Urla’nın tanıtımına yönelik bu düşünce güzel ama keşke seçicilik yapsaydı’ diye konuştu.

Başkan Burak Oğuz’un bu nedenle CHP kurulları tarafından da eleştirildiği duyumları alınırken, parti içinde ve İzmir’de ağırlığı hissedilen CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın davranışı ise merak konusu oldu.

İşte Yeni Asır Gazetesi’nde dün (6 Ağustos Salı) yayımlanan Köşe Yazarı Erhan Gülenç’in yazısı:

Teşkilat-ı Özkan

CHP’de dost ve akrabaları belediyelerde mevki sahibi yapma konusunda KEMAL KILIÇDAROĞLU’ndan sonra Genel Başkan Yardımcısı TUNCAY ÖZKAN’ın geldiği kanıtlandı. Seçim sürecinde Buca’ya kumpasla avukatı Erhan Kılıç’ı aday yaptıran Özkan, şimdi de Kılıç aracılığıyla kendisine yakın olan isimleri teker teker belediyede işe yerleştiriyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerek kendi soyadını, gerekse Karabulut soyadını taşıyan akrabalarını İzmir, İstanbul ve Aydın’da partisinin yönettiği belediyelere yerleştirdiği ortaya çıkarken Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da İzmir’e çöktü. Çiğli ve Çeşme’de başkan adaylarını belirleyen Özkan, özellikle avukatını belediye başkanı yaptığı Buca’da üslenip tüm kente yayılmaya çalışıyor. Gazetecilik yaptığı yıllarda yazdığı “Milli İstihbarat Teşkilatı- MİT’in Gizli Tarihi’ isimli kitapla da tanınan Özkan’ın bu hamleleri, kulislerde “Özkan, İzmir’de teşkilatı kurdu” şeklinde yorumlara neden oldu.

KUMPASLA DÜŞÜRDÜ

Tuncay Özkan, İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in desteğiyle 31 Mart öncesinde CHP’nin Buca adayı olarak belirlediği Suat Nezir’i hazırladıkları ‘tutanakla’ adaylıktan düşürmüştü. Özkan, Yücel ve Buca İlçe Başkanı Kasım Akdağ’ın imzalayarak CHP liderine sunduğu tutanakta Nezir’in meclis üyesi aday listesinde kriz çıkardığı ve ‘adaylıktan çekileceği’ restinde bulunduğu iddia edilmişti.

KILIÇ’I GETİRDİ

Kılıçdaroğlu da bunun üzerine Nezir’in adaylıktan çekilmesini ve yerine bu 3 ismin önerdiği Özkan’a yakın Erhan Kılıç’ın getirilmesini onaylamıştı. Suat Nezir ise, Kılıçdaroğlu’na Özkan tarafından “Bu trene ya şimdi binecek, bize tabi olacaksın ya da bu trene hiç binmeyeceksin. Eğer sözümden çıkarsan seni mahvederim. Aklına gelmeyecek şeylerle karşı karşıya kalırsın” şeklinde tehdit edildiğini ve kesinlikle “Meclis üyesi listem onaylanmazsa istifa ederim” gibi bir söz söylemediğini anlatan bir e-mail göndermişti. Ancak Kılıçdaroğlu aday değişikliğinden vazgeçmemişti. Böylece Özkan, Çiğli’de Utku Gümrükçü, Çeşme’de Ekrem Oran’ı aday yaptırmasının ardından İzmir’in en kalabalık ilçesi Buca’da da istediğini elde ederek İzmir’deki ilçe belediyeleri üzerinde üçlü saç ayağı oluşturmuştu.

GRUŞÇU’NUN EŞİ İŞE ALINDI

Yaptığı operasyonla kendisinin avukatlığını da yapan Erhan Kılıç’ın başkan seçilmesinin önünü açan Tuncay Özkan, Buca Belediyesi’ni arka bahçesine çevirdi. İlk önce Özkan’ın adamı Orkun Kalonya özel kalem müdürlüğüne getirildi. Ardından yine Özkan’a yakınlığıyla bilinen ve Başkan Kılıç’ın da çocukluk arkadaşı olan Ali Gündüz, ilgili yasada belediyelerde böyle bir makam olmamasına rağmen ‘koordinatörlük’ görevine getirildi. Belediye koridorlarında Ali Gündüz’ün, resmi görev tanımının ne olduğu ve kaç para maaş aldığı en merak edilen konuların başında geliyor. Ayrıca Erhan Kılıç’ın makam şoförünün de Ali Gündüz’ün yeğeninin olduğu ifade ediliyor. Özkan’a yakın isimler birer birer belediyede maaşa bağlanırken en son yine Özkan’a yakın siyaset yapan CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu’nun eşi Gözde Gruşçu da belediyenin basın servisinde işbaşı yaptı.

BELEDİYELER ÜZERİNDEN FİNANSMAN PEŞİNDE

Tuncay Özkan, bir süredir yeni bir medya grubu oluşturmak için çalışıyor. CHP’li bazı üst düzey isimlerin de desteğiyle hareket eden Özkan, kendi kontrolünde olduğu belirtilen Güneşim Medya isimli şirket üzerinden bu yapılanmayı gerçekleştiriyor. Güneşim Medya, bir süre önce KRT TV ve ANKA Haber Ajansı’nı bünyesine kattı. Özkan’ın kurduğu yeni medyanın finansmanını CHP’li belediyelerden sağlayacağı belirtiliyor. Özkan’a yakın bazı isimlerin son haftalarda İzmir’deki ilçe belediye başkanlarını arayıp, “Belediyenizin tanıtım ve ajans işlerini Genel Başkan Yardımcımız Tuncay Özkan’ın öncülüğünde kurulan Güneşim Medya üzerinden yürütün” dediği ifade edildi. Yeni Asır, bu gelişmeyi geçtiğimiz günlerde manşetten duyurdu.

İŞTE DİKKAT ÇEKEN ATAMALARDAN BAZILARI:

Buca’da Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu’nun eşi Gözde Gruşçu’nun işe alınmasıyla birlikte konuşulan başka atamalar da var. Buna göre, Buca aday adayı olan Aydoğan Hepdemirgil’in Buca-Mar şirketinde hukuk müşaviri yapıldığı belirtiliyor. Buca Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Kalmaz’ın kuzeni Baran Kalmaz, geçmiş dönem Buca Aday adaylarından Necati İmam’ın oğlu olan Onur İmam ile yerel seçimlerde Buca Meclis Üyesi adayı olan Sedef Cem’in de belediyede işe alındığı kaydediliyor. Bu arada CHP Buca İlçe eski Başkanı Çağdaş Kaya’nın da Belediye Spor Koordinatörü yapıldığı ifade ediliyor.

BAKIRKÖY’DEN İTHAL MECLİS ÜYESİ GETİRDİ

Tuncay Özkan, Buca’daki örgütlenmesini Meclis üyeleri listesinde de göstermişti. Özkan’a yakın bazı isimler meclis üyesi yapılmıştı. Özkan, daha önce Bakırköy Belediyesi Meclis Üyesi olan yakın arkadaşı Taner Kazanoğlu’nu da, İstanbul’dan Buca’ya getirilip meclis üyesi seçtirmişti. Bu durum Erhan Kılıç’ın seçimden 6 ay sonra sağlık gerekçeleriyle istifa edeceğini ve yerine de mecliste yapılacak seçimle Kazanoğlu’nun göreve getirileceği iddialarına yol açmıştı.

ERHAN GÜLENÇ

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir