Başkan Sibel Uyar ile Urla adına her şeyi konuştuk | Urla Egemen Haber

logo


10 Ekim 2017

Başkan Sibel Uyar ile Urla adına her şeyi konuştuk

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ve Urla Egemen Haber Genel Yayın Yönetmeni Burcu Koçnard

Uzun zamandır kolladığımız zaman boşluğunu bugün elde ettik. Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ile yapmak istediğimiz röportaj, nihayet bugün gerçekleşti. Biz Egemen Haber temsilcileri Burcu Koçnard ve Mustafa Özbesler, Belediye Başkanımız Sibel Uyar, CHP Grubu Meclis Üyesi ve Başkan Vekili Oben Sezer ile Urla Belediyesi Basın Danışmanı Macit Sefiloğlu, tabiri yerindeyse makam odasına kapandık, tam 2.5 saat boyunca Urla’yı, sorunları ve çözümleri ile icraatları konuştuk.

Şunu belirtmeliyiz ki; çok samimi bir röportaj oldu. Başkan Uyar, sorularımıza net, net olduğu kadar da içten yanıtlar verdi.

Röportaj içerik açısından da yoğun olunca, okurlarımızı sıkmamak, yazıları fazla uzun tutmamak amacıyla bu söyleşiyi size 7 ayrı dosya halinde sunmaya karar verdik.

İşte sorularımız ve Başkan Uyar’ın yanıtları: (1)

– Başkanım, kış geldi. Bu yöndeki hazırlıklarınız nasıl gidiyor?

– Merkezde, Sıra Mahallemizde alt yapı temizliği ve kanal temizleme çalışmaları tamamlanmıştı. İlçemizin tümüne yönelik planlamamız bitti. Şimdi, rögar temizleme, ağaç budama gibi çalışmaları en kısa sürede tamamlanmak üzere başlatacağız ve kışa hazırlıklı olarak gireceğiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Zeytinalanı ve Atatürk Mahalleleri’ndeki çalışmaları bitti. Ekipler, dere, kanal gibi tehlike arz edebilecek yerlerin temizliğini büyük ölçüde bitirdi.

Yıldız Park önünde,  Albay Çolak İbrahim Bey İlkokulu civarında, Park Sokak’ta bazı noktalarda su birikmesi gibi olaylar yaşanıyordu. Önümüzdeki günlerde bu noktalarda da çalışmalara başlayacak ve su birikmelerinin önüne geçilecek önlemleri alacağız. Fen İşleri Müdürlüğümüz, rögar temizliği konusunda da çalışmalar yapıyor.

Şehir merkezindeki ortak alanları çoğaltmayı hedefliyoruz. Atatürk İlkokulu yanında oluşturduğumuz palmiye alanına, çocuk oyun grupları, oturma grupları, spor aletleri konulacak. Ailelerin okuldan çıkacak veya okula girecek çocuklarını beklerken iyi vakit geçirmelerine yönelik çalışmalar olacak bunlar.

Bununla birlikte ilçemizdeki tüm park ve oyun alanlarının iyileştirilmesi yönünde çalışmalarımız sürüyor. Biz, Urla’nın her köşesini yaşanacak yer olarak dizayn etmeyi hedefliyoruz ve bu yönde çalışıyoruz.

İskele’de bazı projeleriniz olduğunu duyuyoruz.

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar

– Evet. İskele’nin çehresi değişecek. Burayı 3 etapta değerlendirmek istiyoruz. Birinci etap; Cumhur Kaptan’ın önündeki parktan başlayıp, liman içine kadar olan bölüm.

İkinci etap; Caminin önü, Tanju Okan Parkı ve karşısındaki boş alan.

Üçüncü etap da Tanju Okan Parkı ile Gelinkaya arasında kalan bölüm.

Birinci etapta, Cumhur Kaptan’ın önündeki park yenilenecek. Yürüme ve bisiklet parkurları oluşturulacak. Asıl hedefimiz, Batis’in Kahvesi’nin olduğu bölümden sonraki, şu an boş olan alanda 1920’lerde çekilmiş bir fotoğrafta yer alan binaları, rekonstrüksiyon yaparak canlandırmak. Bu proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Zor bir proje ancak bunda kararlıyız.

Tanju Okan

İkinci etapta; Tanju Okan Parkı’nın şu haliyle Urla’ya yakışmadığını biliyorum. Ancak, o park içerisinde bir parça özel mülktü ve sahibi ile davamız sürüyor. Davada sona yaklaşıyoruz. Yakında o parkta çalışmalarımız başlayacak ve hepimizin Tanju Okan’ı kalbimizde hissedeceğimiz temalı parkı, hayata geçireceğiz. Çok iddialıyım. O park, bir aşk parkı olacak. Sevgiyi, Tanju Okan’ın Urla aşkını hissedeceğimiz güzellikte bir park olacak. Oyun grupları, oturma grupları, sanat objeleri bu parkın parçaları olacak.

Tanju Okan Parkı

Parkın karşısındaki boş alanda, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü’nün araştırmaları tamamlandı. Yer teslimi bize yapıldı. O bölgeye de tenis kortları yapacağız. Spor aletlerimiz olacak.

Üçüncü etap; Gelinkaya’ya kadar olan bölüm. Bu bölüm için de güzel projelerimiz olacak. Yürüyüş yolları, bisiklet yolları, oturma grupları ve spor aletleri ile yeniden şekillenecek.

Bu üç etap için de en büyük arzum yayalaştırma projesi. Tenis kortlarını kurmayı planladığımız bölümün arka tarafına oluşturacağımız otopark ve üzerinde çalıştığımız alternatif yollar hayata geçirildiğinde, yayalaştırma projemiz için bir engel kalmayacak gibi görünüyor. Belediye Meclisimizden, Sahil Yönetmeliği için de karar almasını isteyeceğiz. İskele, bu projelerimiz ile gerçekten çehre değiştirecek, daha çok ziyaretçi gelmesine neden olacak. İskele içinden geçen yolun trafiğe kapatılması konusunda mahalle yaşayanları ve UKOME ile temaslarımız sürüyor. İskele için en uygun olan kararı alacağız. Rekonstrüksiyon yapılacak bölümler hariç, Tanju Okan Parkı ve tenis kortları bölgesini, ilkbaharda tamamlamayı hedefliyoruz.

NOT: Röportajın devamı, 2-3-4-5-6 ve 7. haberlerde sürecek.

2. haberde: ‘Çeşmealtı’na dev spor salonu’, ‘Emlak Vergisi konusunda bazı hatalar yapıldı’ ve ‘ ‘Urla Belediyesi’nin yeni logosu’

3. haberde: ‘Asla ve asla Urla’da kat izni olmayacak’, ‘Urla’nın tamamını içeren jeolojik etütler tamamlandı’ ve ‘Belediyedeki emlak krizi rotasyonları’

4. haberde: ‘Arasta ve Malgaca Projeleri başlıyor’, ‘Gülbahçe’nin alt yapı sorunu’, ‘Taş ocağına herkes karşı çıkmalı’ ve ‘Sanat Sokağı’nın durumu ne olacak?’

5. haberde: ‘Sayın Bülent Baratalı ve Sayın Selçuk Karaosmanoğlu’na teşekkür ederim’, ‘Protokol Camii hakkındaki düşünceleri’ ve ‘Ev pansiyonculuğu çok arttı’

6. haberde: ‘Belediye taşınacak’, ‘Bedesten yapılacak’ ve ‘İçinden su geçen şehir’

7. haberde: ‘Evet, yine aday olacağım’,

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

Başkan Sibel Uyar ile Urla adına her şeyi konuştuk” için 1 yorum

  1. İbrahim Yüncü dedi ki:

    İç ferahlatıcı umut verici tasarımlar… Haddim olmadan bir konuda önerim olacak… Belediyelerimiz illerin, ilçelerin fiziki yapısına yönelik planlar yaparken, yörenin insanına öncelik verilse keşke… Urla ilçemizde çocuk nüfusa sunacağımız sportif olanaklar artırılamaz mı?
    İçinden su geçen şehir projesi heyecan verici ancak ilgi duyan nerisi olan herkesin katıldığı bir arama konferansı çok çok iyi olacak.