Başkan Uyar'a yönelttiğimiz sorular ve yanıtları: (2) | Urla Egemen Haber

logo


11 Ekim 2017

Başkan Uyar’a yönelttiğimiz sorular ve yanıtları: (2)

– Emlak Vergisi konusunda gelişmeler nedir? Bu süreçte bazı hatalar yapıldığını düşünüyor musunuz?

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar

– Evet… Belirli hatalar yapıldı. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Urla’nın tamamının mağdur edildiği gibi bir şey yok. Rakamlara baktığımızda pek çok mahalle ve sokakta normal ve güncel değerlerin oluştuğunu görüyoruz. Ama bazı mahalle ve sokaklarda da gerçekten yüksek oranlarda artış oldu.

Bunun nedeni de bazı bölgelerde değerlerin yükseltilmesinde, güncelleme yapılmasında yaşanan eksiklik oldu. Şimdi çok yükseldiği gözlenen mahallelerdeki değerler zamanında güncellenmiş olsaydı, bugün bu olayı yaşamayacaktık.

Yüksek fiyatlarla ev sahibi olan vatandaşlarımızla, ailesinden miras kalmış evde oturan ve satmayı düşünmeyen hemşehrilerimiz arasındaki dengeyi bozan bu durum, tabii ki can sıkıcı oldu.

Size samimiyetimle şunu söyleyeyim ki, emlak vergisi krizi başladığı günden itibaren bir hafta boyunca büyük üzüntü yaşadım. Kendi kendime düşündüm, üzüldüm. Çıkış yolu için danışmadığım, çalmadığım kapı kalmadı.

Bu konuyla ilgili belediye içerisinde de soruşturma başlattım. Soruşturma devam ediyor. Tamamlandığında, bu olayda hatası ya da yanlışı olanlar varsa tabii ki gereği yapılacak.

Vergi Mahkemeleri’ne yapılan itirazlarla ilgili olarak bazı dosyalarda sonuçlar alınmaya başlandı. Bazı başvurular mahkemelerce reddediliyor, bazıları da kabul ediliyor. Biz de belediye olarak mahalle bazında itiraz davası açtık.

En büyük güvencemiz, Urla Ziraat Odası tarafından açılan dava. Çünkü, 1996 yılında da Ziraat Odası aynı konuyla ilgili olarak dava açmış ve komisyon kararları iptal edilip, yeniden değerleme yapılmış.

En son çözüm yolu ise şöyle. Diyelim ki mahkemelerden bu sorunun çözümü için lehimize karar çıkmadı. O zaman son hakkımızı 2018 yılında kullanacağız. Belediye olarak, 2018 yılında, daha vergi tahakkukları yapılmadan bu komisyon kararları üzerinde yeniden değerlendirme yapma, rakamları yeniden belirleme gibi bir hakkımız var. Bunu yapacağız ve emlak vergileri rakamlarını revize ederek yeniden belirleyeceğiz.

Başkan Uyar, maketi görülen spor salonu için proje çalışmalarının son aşamada olduğunu dile getirdi

– Can sıkıcı konuyu dağıtmak için biraz da yatırımlar konusuna geçelim. Çeşmealtı’na dev bir salon yapma projeniz vardı.

– Urla biliyorsunuz aynı zamanda bir spor kenti. İlçemizde bir çok spor kulübü faaliyet gösteriyor. Urla Belediyesi olarak bu yıl biz de bir spor kulübü kurduk. Bu kulüpte amacımız çocuklarımıza, gençlerimize, sağlıkları için spor yapmak isteyen vatandaşlarımıza olanak sağlamayı hedefliyoruz. Çok fazla talep olunca mevcut devlete ait spor salonu ihtiyacı karşılayamaz duruma geldi. Bu eksikliği, yapacağımız spor salonu ile gidermeyi hedefliyoruz. Proje hazırlıklarımız son aşamada. Maketini görüyorsunuz. Çok amaçlı, çok kapsamlı bir spor salonu olacak. Denizli mahallemiz sınırları içinde Çayır mevkisinde yer alıyor.

– Urla Belediyesi’nin logosu değişiyor galiba?

– Evet. Değiştiriyoruz. Yeni bir tasarım hazırladık. Üzerinde çok çalışıldı. Rengimiz bordo olacak. Genel görüntüsü Urlamızın öncü ürünlerinden enginar silueti gibi. Belediyemizin kuruluş tarihi olan 1866 rakamı yer alıyor. Logoya başka bir gözle baktığımızda Kitkat teknelerini hissedebiliyoruz. Yukarıya doğru uzanan bölümlerde tırmanışı, hedef yüksekliğini vurguluyor. Ortada bulunan figür de üzüm bağlarını, şarabı simgeliyor.

Çok çağdaş ve anlamlı bir logo olduğunu düşünüyoruz. Çalışmalarımızı tamamladık. 2018 Ocak ayından itibaren resmen kullanmaya başlayacağız. Ocaktan sonra tüm yazışmalarımızda, resmi temaslarımızda yeni logomuz kullanılacak.

 

NOT: Röportajın devamı, 3-4-5-6 ve 7. haberlerde sürecek.

 

3. haberde: ‘Asla ve asla Urla’da kat izni olmayacak’, ‘Urla’nın tamamını içeren jeolojik etütler tamamlandı’ ve ‘Belediyedeki emlak krizi rotasyonları’

4. haberde: ‘Arasta ve Malgaca Projeleri başlıyor’, ‘Gülbahçe’nin alt yapı sorunu’, ‘Taş ocağına herkes karşı çıkmalı’ ve ‘Sanat Sokağı’nın durumu ne olacak?’

5. haberde: ‘Sayın Bülent Baratalı ve Sayın Selçuk Karaosmanoğlu’na teşekkür ederim’, ‘Protokol Camii hakkındaki düşünceleri’ ve ‘Ev pansiyonculuğu çok arttı’

6. haberde: ‘Belediye taşınacak’, ‘Bedesten yapılacak’ ve ‘İçinden su geçen şehir’

7. haberde: ‘Evet, yine aday olacağım’,

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ