Başkan Uyar'a yönelttiğimiz sorular ve yanıtları: (3) | Urla Egemen Haber

logo


11 Ekim 2017

Başkan Uyar’a yönelttiğimiz sorular ve yanıtları: (3)

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar

– Urla’nın tamamında jeolojik etütler yapılıyordu. Sonuçlar geldi mi?

– Evet tamamlandı. Çok şükür ki Urla’da endişe duyulacak, korku yaratacak bir sonuç bulunmadı. Ama malum, biliyorsunuz ki Urla da 1. derece deprem kuşağında. Jeolojik etütlerdeki belirlemelere göre imar şekillendirilecek ve bu yöndeki tehlike en aza indirilecek.

– Urla’da imarda iki kat özelliği korunacak mı?

Urla’nın ilginç bir yapılaşma gelişimi var. Bir çok yer mevzi imar planları ile yapılaşıyor. Bu etütlerin tamamlanması, 1/5000 ve 1/1000’lik planların da hızla tamamlanmasına neden olacak. Hedefimiz Urla’nın planlanmış bir şekilde olumlu gelişmesi.

Şunu kesin olarak söyleyebilirim ki; Urla’da asla ve asla çok kat olmayacak.

Turizm, sağlık ve eğitim işaretli yerlerin haricinde hiç ama hiç kimseye fazla kat izni verilmeyecek. Bu konunun da çok yakın takipçisi olacağız.

Urla bu özelliği ile güzel. Urla bu özelliği nedeniyle bu kadar popüler oldu.

Urla nefes alınacak bir ilçe. Urla’nın iki katlı evleri nedeniyle şehirleşme görüntüsünden uzak yaşanıyor.

Hemen dibimizdeki Güzelbahçe ve Narlıdere’nin düştüğü hatalara düşmememiz gerekir.

TOKİ’nin ilçemize girmeleri konusunda birkaç girişimleri oldu. Bizden çok katlı yapılar için arazi istediler. Tavrımız çok net oldu ve yok dedik.

TOKİ’nin Urla’ya girmesi demek, Urla’nın bitmesi demek.

Şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki, Urla’da yeni imara açılacak bölge yok.

Mevcut alanlarla ilgili 1/5000 ve 1/1000’lik planların da yapılmasıyla Urla son şeklini alacak.

– Gülbahçe’ye kurulması planlanan taş ocakları konusunda neler düşünüyorsunuz?

– Urlamız sınırları içinde yeni bir taş ocağı kurulmasını kesinlikle istemiyoruz. Buna karşı tepkiyi tüm Urlalılar olarak vermek zorundayız. Geçmiş yıllarda Özbek’te, Nohutalan’da, Yağcılar’da taş ocağı kurulma girişimleri oldu. Bu girişimler, vatandaşlarımızın ortak tepkileri ile önlendi. Gülbahçe’de de aynı tepkilerin verilmesini bekliyorum.

Gülbahçe hem hava hem su hem doğal güzellik açısından çok önemli bir mahallemiz. Taş ocağının Gülbahçe’yi bozmasına izin veremeyiz. Ayrıca, Türkiye’nin göz bebeği İYTE okulumuz da bu bölgede ve yaklaşık 5 bin öğrenci eğitim görüyor. Tüm bu güzellikler düşünülerek gereken önlem alınmalı ve taş ocaklarına karşı çıkılmalı. Biz de belediye olarak gereken işlemleri yaparak tavrımızı sergileyeceğiz.

– Gülbahçe alt yapısıyla ilgili gelişme var mı?

– Gülbahçe’de alt yapı sıkıntısı uzun zamandır devam ediyor. Kanalizasyon için terfi tenzil kuyularından 2 tanesi hakkında problem yaşandığı için çalışmalar başlatılamıyordu.

İzmir Büyükşehir Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu ile bu konuda yaptığım görüşmede, bu sorunun giderildiğini öğrendim. Şimdi hızla proje çalışmalarına başlanacak ve Gülbahçe’nin alt yapı sorunu çözüme kavuşturulacaktır diye düşünüyorum.

Gülbahçe’nin 1/1000’lik planlarının da tamamlandığını buradan açıklayayım.

Bölgedeki yolların da yenilenmesi gerekiyor. Ancak, alt yapı çalışmaları olmadığından, bir yaptığımız işi ikinci bir kez daha yapmak zorunda kalmamamız için bu hizmeti de çaresiz olarak erteliyoruz.

İYTE öğrencilerimizin talebi olan yeni bir otobüs konusunda da çalışmalarımız sürüyor.

– Belediyede rotasyonlar oluyor

– Başkan Yardımcımız Emine Sağlam Baş, aynı zamanda Mali İşler Müdürlüğü’nü de yürütüyordu. Bu iki görevi üstlenmenin çok zor olduğunu biliyorduk. Aydın Büyükşehir Belediyesi Mali İşler Grup Başkanı Nuray Demirkol, Urla’ya yerleşince, bu göreve Nuray Hanımı getirdik, Emine Hanım da iş yükü açısından rahatlamış oldu. Şunun altını çizeyim ki, Başkan yardımcılarım konusunda bir değişiklik yapmayı kesinlikle düşünmüyorum. Diğer değişiklikler de işleyiş yönünden gerekli olduğu için gerçekleşti. Bundan sonra da işleyiş yönünden bir ihtiyaç duyulursa, değişikliklere gidebiliriz.

NOT: Röportajın devamı, 4-5-6 ve 7. haberlerde sürecek.

4. haberde: ‘Arasta ve Malgaca Projeleri başlıyor’ ve ‘Sanat Sokağı’nın durumu ne olacak?’

5. haberde: ‘Sayın Bülent Baratalı ve Sayın Selçuk Karaosmanoğlu’na teşekkür ederim’, ‘Protokol Camii hakkındaki düşünceleri’ ve ‘Ev pansiyonculuğu çok arttı’

6. haberde: ‘Belediye taşınacak’, ‘Bedesten yapılacak’ ve ‘İçinden su geçen şehir’

7. haberde: ‘Evet, yine aday olacağım’,

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ