Ana Sayfa Asayiş Benim adım kadın: Sevil Biçer Rasgen yazdı…

Benim adım kadın: Sevil Biçer Rasgen yazdı…

11
0
Sevil Biçer Rasgen

Urla’ya yerleşeli 19 yıl olmuş. 19 yılda inanılmaz hikayeleri, başarıları ve mücadeleleri olan kadınlar tanıdım. Tarlasını ekip, hasatını pazarda satanını mı, bir marka yaratıp uluslararası ödül alanını mı, kahvehane işletenini mi, evinde yemek yapıp meydanlarda satanını mı, muhtar olanlarını mı , ilk kadın belediye başkanını mı, küçücük bir yerden kocaman bir ev yaratan eğiticileri mi, küçücük bir cafe açıp sinema günleri yapanını mı, traktör kullananı mı, ata bineni mi yazayım inanın yazmakla bitmez.

Urla’da çok renkli, çalışkan, cesur, girişimci bir kadın nüfusu var ve bu kadınlar bir araya gelse neler yapabilirler tahmin edin.

Hikayemiz park Kave’de 10 Urla kadınının birlik beraberlik içinde bir kahve içmeleriyle başladı ve tesadüfen ben de katıldım iyi ki de katılmışım, olduk 11 Urla kadını ve sohbet esnasında daha kalabalık olalım birbirimizi tanıyalım ve birbirimize destek çıkalım dedikkkkk VE 24 Haziran’da bir akşam yemeğinde tekrar bir araya gelelim kararı çıktı.

Nerede yapalım tartışmasından ilk yardımlaşma ile birlik olduğumuzu anladık nasıl mı? Her birimiz evde 1 çeşit ama 4 kişiye yetecek miktarda nevalemizle sanat sokağının ortasına uzun bir masa oluşturmak üzere anlaştık. 24 Haziran günü izinlerimizi aldık belediyemizden masa sandalye istedik Burak bey teklifimizi kırmadı buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz ve hazırlığa başladık.

Ve bir yemekte karşılaşıp kahve sözü aldığım Urla’nın ilk kadın belediye başkanı Sibel hanımı  aradım, daha sonra belediye başkanımızın eşi Burcu hanıma, Kaymakamımızın eşi Beray hanıma, Emniyet Müdürümüzün eşi Başak hanıma ve ESO başkanımızın eşi Süheyla hanıma davet gönderdim.

Sibel hanım ve burcu hanım aramızdaydı onların katılımı ile olduk 34 urla kadını. hikaye büyümeye başlamıştı, çok keyifli bir akşamın sonunda fısıltıyla daha da büyüyeceğini anlayıp ayak üstü bir kahvaltıda buluşalım kararı çıktı ve 8 Temmuz’da buluşmak üzere ayrıldık.

8 Temmuz’da ESOPARK’ta oluşacak kahvaltı çağrısı yaptık yine fısıltı şeklinde ve katılımda olduk 57 Urla kadını… Acayip keyifli, çok içten ve çok samimiydik. Sohbet sonunda Urla’da bir kadın hareketine karar verdik.

Hiçbir partinin hiçbir siyasi otoriterin el uzatamayacağı bir oluşum URLA KADINI dedik. Tamamen gönüllü

ki basta gönüllülerde zorlandık ilk etapta 5 kişi el kaldırdı sonra a, b’yi, c, d’yi yazdırdı 14 kadın maddi manevi gönüllü olarak çalışma ve yürütme grubunu oluşturup bir manifesto hazırlamak üzere çalışmalara başladık.

Uzun bir çalışma sonunda oluşan 2 manifestoyu sunup karar vermek üzere 22 Temmuz’da ESOPARK’ta  tekrar fısıltıyla bir kahvaltıda daha buluştuk. Oy birliğiyle manifestomuz hazırdı. Ve ilk teklif geldi Urla’da kadın korosu oluşturalım hem de 1923 kadın, bunu yazmadan geçemeyeceğim teklif Sibel hanımdan geldi hepimiz çok  heyecanlandık ve yapabilir miyiz derken YAPARIZ dedik. 11 kişiyle başlayan katılım 99 olmuştu kısa sürede ve fısıltıyla sizce de yapabiliriz değil mi?

ÇAĞRIM SANA URLA KADINI

Sadece kadın kimliğinle Urla’da bir ilke adım atmak üzere aramızda ol ben de varım diyorsan face sayfamıza katıl. Dilersen 5 Ağustos akşamı saat 19.30’da ESOPARK’taki yemekte seni de tanıyalım ve daha da büyüyelim! Var mısın?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir