Bizler Urlalıyız | Urla Egemen Haber

logo


22 Temmuz 2015

Bizler Urlalıyız

Urlamız hem coğrafyasıyla, hem de insanlarıyla güzel… Buraya gezmeye gelen, görevli gelen buradan ayrılamamıştır. Her gelene saygı duyulmuş sevgi gösterilip yardım edilmiştir. Bunu takdir edenler de etmeyenler de olmuştur. Takdir etmeyenler, geldiği memleketine gidince de Urlayı anlata anlata bitirememiştir. Urlamız hizmet babalarıyla tanınır.
Kısa bir anma yaparsak, eskiden İzmir Santral Garajı Urlalıların elindeydi. Başta Hayri Bey’in oğlu Cengiz Kılınç, İsmail Kapan, bugünkü Pamukkale’nin sahibi Cengiz abiydi. Akdeniz Seyahat’in sahibi de İsmail Kapan idi. Askere giden, asker oğlunu ziyarete giden, diğer şehirlere tayini çıkan Urlalılar, hep misafir biletiyle giderdi. Bir de şoföre tembih edilirdi yolda yemek ikramı yapılacak diye…
Harbiye-Menteş’in tüm servislerini İsmail Kapan temin ederdi. Bizim üzüm bağımız vardı. Parasını verir subaylara, öğrencilere sepet sepet üzüm gönderirdi.
Sonra İzmir Garajı ranta dönüştü, kavgacı, gürültücü bir yer olunca babalık, esnaflık geride kaldı. Urlalılar dağıldı. Sonra rahmetli abimiz Mehmet Niyazoğlu şimdiki garajı İzmir’e kazandırdı. Belediye Başkanı Burhan Özfatura da bu eseri yaratanların başında gelir. İşte böyle örfümüzle adetlerimizle yaşarken, her şey zamanla değişti. Şimdi Urlamızı temsil eden Türkiye’de bütün firma sahiplerince sevilen Ahmet Belkıran kardeşimiz var. Çocuk yaşta o garaja girdi, bir sevildi tam sevildi. Aksoğan oğulları firma sahibi ama tüm firmalar onun. Bana değil herkese yakın kardeşimiz. Kardeşi Şerif Belkıran da öyle.
Ayrıca gazetemizi Urlamıza kazandıran, iletişim haberleşme imkanı sağlayacak olan gerçek gazeteci Mustafa Özbesler arkadaşımıza da teşekkür eder, başarılar dilerim. Urlamıza eser bırakan gurbetten gelen Urlamızı seven tüm değerlerden bahsetmek isteriz. Ayrıca Urla herkesin Urlası… Burada yabancı yok sadece biz yeni kuşakça bilinmeyen eski Urlalıları anmak istiyoruz. Ben gazeteci büyüklerimden, arkadaşlarımdan hep destek aldım. İlçe başkanıyken çok sevdiğim Acar Tuncer, Hilmi Çınar, Mutlu Tuncer, Selçuk Tunalı ve hanımı hep bana yardımcı oldular. Hepsine saygılar sunarım.

Share
#

SENDE YORUM YAZ