CHP: 12, AK Parti: 5, İyi Parti: 1, Bağımsız: 2 | Urla Egemen Haber

logo


02 Eylül 2018

CHP: 12, AK Parti: 5, İyi Parti: 1, Bağımsız: 2

CHP: 12, AK Parti: 5, İyi Parti: 1, Bağımsız: 2

Yerel seçim öncesi siyaset hareketlenince biz de Urla’nın geleceğini ilgilendiren bu önemli konuda üzerimize düşeni gerçekleştirmek için start verdik. Yaklaşık 3 aydır devam eden çalışmalarda ortaya oldukça kalabalık bir liste çıktı. Tabi ki en kalabalık liste CHP’de var. Bir futbol takımı oluşturacak kadar, üstelik yedeğiyle birlikte: 12 kişi… AK Parti’de olasılık sayısı 5, İyi Parti’de bir, iki de bağımsız ya da şimdilik bağımsız görünen isim var.

Öncelikle şunu belirteyim ki bu yazıda adı geçen kahramanlarla, konuyla ilgili hiç bir görüşmem olmadı. Yani aday adayı olup olmayacakları yönünde bir teyit alınmadı. Yazı, bu kahramanların çevresindeki insanlar, vatandaşlar, partililer ve esnafla gerçekleştirdiğim söyleşilerden elde ettiğim izlenimlerle kaleme alındı.

CHP listesi ile başlayalım:

Sibel Uyar, Şehrazat Mercan, Zeynep Altıok, Alaattin Yüksel, Kemal Karataş, Bahri Yalaz, Burcu Baratalı, Murat Gül, Bülent Onat, Burak Oğuz, Bülent İlhan, Mesut Önen

Bu listenin, parti çevresinden, vatandaşlardan, esnaftan alınan isimlerle oluştuğunu bir kez daha hatırlatayım. Yani CHP’li Urlalıların gönlünde yatan başkan adayları bu isimler…

AK Parti’de sayı biraz daha düşük.

Adıgüzel Demirel, Ahmet Olgun Bilici, Şahin Emre, Önder Şengüler, Erşan Eroğlu

İyi Parti’de Hasan Hüseyin Akgül

Şimdilik bağımsızlarda da Selçuk Karaosmanoğlu ve Zafer Çöpten var.

Yeni dönem için aday olup olmayacaklarını, neden aday olmak istediklerini, projelerini, gelecek planlarını yakında bire bir yapacağımız röportajlarda öğreneceğiz.

Bireysel açılımlara geçersek:

Sibel Uyar Urla’nın belediye başkanı… Bir dönem de meclis üyeliği var. Aday adaylığı doğal. Aziz Kocaoğlu ile ilişkileri kuvvetli. Kurultay tartışmalarında genel merkezci tavır sergiledi.
Şehrazat Mercan yaklaşık 40 yıllık Urlalı. İyi bir avukat, çok iyi bir çevreci. Kendi çabalarıyla açtığı çevre davası sayısı bine ulaşmış durumda. CHP Genel Merkez Disiplin Kurulu üyeliği de var.
Zeynep Altıok CHP eski milletvekili. Urla’da uzun zamandır ikamet ediyor. İlçedeki sosyal olaylara katılımı iyi. Vatandaşla diyaloğunda biraz kopukluk var. Genel Merkezle arası iyi.
Alaattin Yüksel CHP eski milletvekili, İzmir İl eski başkanı. Urla’da uzun süredir oturuyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun iyi arkadaşı. Parti içinde ağırlığı var.
Kemal Karataş CHP İzmir eski il başkanı. Urla’da ikamet ediyor. Urla siyasetinin içinde. Her ne kadar genel merkez yönetimi ile ilişkileri çok sağlam olmasa da politik kimliği aday adayı olmaya yeterli.
Bahri Yalaz CHP Urla eski başkanı, eski meclis üyesi. Ön seçim yapılırsa kesin aday olur. Çünkü delegelerle diyaloğu çok kuvvetli. Sürekli halkın içinde. Urla CHP’de daimi adaylardan bir tanesi.
Burcu Baratalı, partinin emekçilerinden. Gençlik ve kadın kollarının çalışkanlarından. Urla Belediyesi eski başkanı, İzmir il eski başkanı ve eski milletvekili Bülent Baratalı’nın kızı.
Murat Gül, Urlalı Harita mühendisi. Sevilen ve saygın bir kişiliği var. Genel merkezle ilişkileri son derece iyi. Urla CHP ile ilişkileri kopuk. Girişimci ve ufku açık bir isim.
Bülent Onat, son dönem meclis üyesi. Partili partisiz herkesin yardımına koşan bir yapısı var. Sosyal olaylarda tepkisini koymaya çekinmeyen cesur bir yapıda. Genel merkezle ilişkileri kuvvetli.
Burak Oğuz, Urlalı, mali müşavir. Vatandaşa çok yakın. Sabah ziyaretleri ile ünlü. Sayısız sayıda sivil toplum kuruluşu ve ekonomik kurul üyesi. Üst düzey ilişkileri kuvvetli.
Bülent İlhan, Urlalıların veteriner ağabeyi. Sıcak kanlı, yardımsever. Partinin gönüllülerinden. CHP sevdalılarının öncülerinden. Sivil toplum kuruluşları neferlerinden.
Mesut Önen, Urlalı bir akademisyen. Belediye başkanlığı için bir çok dönem adı geçti. Siyasetin çok içinde olmamayı tercih eden bir yapısı var. EÜ Su Ürünleri Fakültesi eski dekanı.
Adıgüzel Demirel, Urla Devlet Hastanesi Başhekimi. Hastanenin ününü Türkiye’ye duyuran başarılı bir beyin cerrahı. Siyasi ilişkileri çok kuvvetli. Kapısı herkese açık yardımsever bir hekim.
Ahmet Olgun Bilici, avukat, AK Parti Urla ilçe başkanı. İlçe başkanı olması nedeniyle doğal aday adayı görünümünde. Halkın arasına daha fazla girmeli eleştirileri var.
Şahin Emre, Urla’da gençlik ve spor ilçe müdürlüğü, özel idare müdürlüğü görevlerinde bulundu. AK Parti ilçe yönetim kurulu üyesi. Partinin neferlerinden birisi.
Önder Şengüler, Urla parti yönetiminin eski üyesi. Hem ilçe başkanlığı hem belediye başkanlığı adaylıkları var. Parti yönetimi ile ilişkileri iyi konumda. Ticaretle uğraşıyor.
Erşan Eroğlu, Hem belediye başkanlığı hem de milletvekilliği adaylığı ve aday adaylığı mevcut. Halkın içinde. Vatandaşla teması kuvvetli. Milli eğitime önemli katkıları oldu.
Hasan Hüseyin Akgül, bir dönem önceki seçimde MHP’nin adayı olarak aldığı oylarla Urla’da partisini ikinci konuma yükseltti. Esnaf, vatandaşla diyaloğu mükemmel. Sürekli halkın içinde.
Selçuk Karaosmanoğlu, Urla’da üç değişik partiden 15 yılı aşkın süre içinde belediye başkanlığı görevinde bulundu. Adaylık söylentileri neredeyse tüm partiler için yapıldı.
Zafer Çöpten, Urla’nın doğal başkan adayı. Voleyboldaki inanılmaz başarısı yüreklerdeki yerini sağlamlaştırdı. Muhalif karakteri, yardımsever ve dürüst yapısı hep ön planda duruyor.

İşte sokağın konuştuğu adaylar böyle…

CHP’de adı geçen 12 aday adayının akıbetini tahmin etmek gerçekten çok zor.

Açıklandığı gibi ön seçim, halk yoklaması, parti eğilimi gibi kriterler uygulanırsa adayı tahmin etmek gerçekten de zor.

Bu kriterler uygulanırsa 12 aday arasından genel merkezin tercihine kalacak isimleri şöyle tahmin ediyorum:

Sibel Uyar, Şehrazat Mercan, Bahri Yalaz, Bülent Onat, Burak Oğuz, Burcu Baratalı ve Murat Gül…

Kanaatime göre AK Parti’de durum çok daha kolay…

Sokakta adı geçen adaylar arasında en şanslısı Adıgüzel Demirel…

Şimdiye kadar ağzından ‘aday olacağım’ cümlesini duymadım. Bir araya geldiğimizde yaptığımız sohbetlerde söylediği tek cümle; ‘Bu bir hizmet işidir. Görev verirlerse, başkanlığa aday ol derlerse, bunun gereğini en iyi şekilde yapmak için yoğun çaba gösteririm’ oldu. Zaten kamuoyu yoklaması, parti temayülü yapılırsa Adıgüzel Demirel’e kimse rakip olamaz.

İyi Parti’de ise ilçe başkanı Hasan Hüseyin Akgül’ün adaylık deneyimi ve bu yönde yakaladığı büyük başarı var. Ancak altının çizilmesi gereken gerçek, bu başarının MHP ismi altında alınmış olması…

MHP’de, doğrulanmamış ancak yalanlanmamış bir habere göre Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin söylediği iddia edilen ‘İzmir’de Cumhur ittifakı devam edecek’ sözüyle Urla’da da aday çıkarmama ihtimali gündeme geliyor. Tabi bu konudaki son kararı parti üst yönetimi verecek.

Gelelim şimdilik bağımsız görünen ancak sokakta isimleri geçen adaylardan Selçuk Karaosmanoğlu’na;

15 yılı aşkın belediye başkanlığı var. Son bir yıldır çıkan söylentilerde CHP’de de AK Parti’de de İyi Parti’de de adı adaylık konusunda konuşuldu. Ama hep söylentide kaldı. Yeniden aday olur mu bilinmez? Bir parti adaylık teklif eder mi bilinmez… Bağımsız seçime girer mi bilinmez… Yakın kaynaklar, henüz içindeki koltuk ateşinin dinmediğini, aday olabileceğini söylüyor… Göreceğiz…

Ve Urla’nın daimi adayı Zafer Çöpten… Delidir, doludur… Görev adamıdır… Muhalefet etmek genlerinde vardır. Seveni çoktur. Bugüne kadar Hikmet Dikmen Hoca’dan sonra Urla sporuna karşılıksız hizmet eden kişi olarak tarihe adını yazdırmıştır. Ziraat Mühendisliği’nde kendisini kanıtlamış, birçok Türkiye firmasına danışmanlık yapmaktadır. Belediye başkanlığını becerir mi? Bence becerir ama yanında bol danışman taşıması gerekir. Çünkü çok doğrucu davuttur ve siyaset doğrucu davutları pek sevmez. Ama başkan olursa Urla uçar… Alt yapıyı kapısında yattığı Çevre Şehircilik bakanına yaptırır, yolların tümünü asfaltlatır bakana… Salon yaptırır Gençlik Spor Bakanı’na… Otopark yaptırır belediyeden beş kuruş para çıkarmadan. Okullara önem verir, eğitim onun için ilk madde olur. İmara özen gösterir, hazine yerlerine sahip çıkar, sattırmaz… Bunları nasıl becerir biliyor musunuz? Muhatap bakanı bunaltarak. Kapısında yatarak, telefonunu kilitleyerek. Bilir ki kendi için bir şey istemiyor… O halde utanmaz istemekten…

Bunlar sokağın adayları…

Sizin de aklınıza gelen, gönlünüzde yatan isimler vardır mutlaka…

Herkesin gönlüne, ilçemizin iyiliğine, güzelliğine, geleceğine göre gerçekleşir inşallah…

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ