CHP aday adayı Derya Tüzen, projelerini anlattı | Urla Egemen Haber

logo


08 Kasım 2018

CHP aday adayı Derya Tüzen, projelerini anlattı

CHP aday adayı Derya Tüzen, projelerini anlattı

Derya Tüzen

Urla Egemen Haber olarak, geçtiğimiz ay CHP’nin belediye başkanı aday adaylarının çoğu ile röportaj yapmış, bunları da sitemizde yayınlamıştık. Bu süreç sonrasında aday adaylıklarını açıklayan diğer isimlerin de kapısını çalıp, aynı talebimizi ilettik. Bugün, (6 Kasım) Derya Tüzen Hanım da çağrımıza yanıt verdi.

Buluştuk, sohbete başladık. İlk sorumuz (Neden Urla? Niçin Urla?) oldu. Bu soruyu sorarken de, (Urla’da çok fazla tanınmadığınız söyleniyor. Ama buna karşılık, adaylığınızı duyuran haberimizin altında pek çok Urlalı’nın beğenisi de bizi şaşırttı. Bunun anlamı nedir?) şeklindeki soru eklemesini yaptık. İşte bu soru, bazı gerçeklerin su yüzüne çıkmasına neden oldu:

– Ben, çocukluğunu Urla sahillerinde geçirmiş, dünyaya getirdiğim tek çocuğumu Urla’da doğurmuş, Kalabak’ta büyüyüp şimdi de Torasan’da evi olan öz ve öz Urlalıyım. Kendimi Urla’ya ait hissediyorum. Doğrudur. Son yıllarda Urla’da pek fazla görünmedim. Hatta İzmir’de 43 yıl aralıksız yaşamış biri olarak  İzmir sokaklarında da çok görünmedim. Doğrudur, Urla sokaklarında son 7 yıldır çok dolaşmadım.

Anlatacakları yüreğini  bir kez daha yaraladı

Madem ki Urla halkı benim bu süreçte neden Urla’da olmadığımı öğrenmek istiyor, o zaman ilk ve son kez bu hikayeyi, kısaca anlatayım.

Deniz Tüzen

Hayattaki tek varlığım, kızım Deniz’e 21 Kasım 2011 tarihinde lösemi teşhisi konuldu. Üç yıl sonra aynı tarihte, 21 Kasım 2014’te de toprağa vermek zorunda kaldım. Urla’dan ve İzmir’den uzak kalmamın nedeni buydu… Ama Urla’da yeni bir hikaye yazmak istiyorum. Lütfen O’nu sorun. Hep birlikte 65.000 Urla sevdalısıyla bir sinerji yaratmak, Urla’yı parlatmak istiyorum!

– Çok üzüldük. Başınız sağ olsun. Deniz’in mekanı cennet olsun.

– Sağ olun…

– Peki Urla Belediye Başkanlığı aday adaylığı nasıl gelişti?

– Ben, Yerel yönetimler, İktisat, Uluslararası İlişkiler eğitimleri aldım. Hala Sosyoloji eğitimim sürüyor. Liseyi de İzmir İnönü Lisesi’nde okudum. Aynı zamanda İzmir’in bu branşta simgeleri olan eğitmenlerle voleybol sporu yaptım. Hiperaktif bir yapım var. Her işi  hızla, ertelemeden en doğru şekilde yapmayı yeğleyen bir kişiliğe sahibim. Kurumlara danışmanlık sunan bir de şirketim var. Şimdiye kadar da 4 ayrı büyükşehir belediyesine çeşitli konularda danışmanlık, proje ve özel eğitim hizmetleri hazırlayıp uyguladım. Bu özelliklerim nedeniyle, insanlara iyi bildiğime inandığım konularda hizmet vermek için sorumluluğu olan bir makamda bulunmayı arzu ettim. 2011 seçimlerinde milletvekili olma girişiminde bulundum. Ama görüşmelerde bir yerel yönetici olmanın kendimi gerçekleştirmek için en uygun uygunluğunu fark ettim. Derhal yerel yönetimlere yöneldim ve bu konuda üniversite eğitimi almaya başladım.

Urla, benim çocukluğumun geçtiği, çocuğumu doğurmak için tercih ettiğim bir yerdi. 2011’den sonra da Urla’yı mercek altına alıp, eksikleri yönünde projeler üretmeye başladım. Burada şunu vurgulamak isterim ki, sorunuza ben diye cevaplar veriyorum ama bencillik etmeyelim; arkamda birlikte çalıştığımız 40 kişilik bir bilim ordusu var. Çok uzun yıllardır birlikte yürüyoruz. Adaylığım onaylandığında bu arkadaşlarımızın, dostlarımızın isimlerini, liyakatlarını da açıklama fırsatı bulacağım. Bu dostlarla birlikte, Urla’ya yapılabilecek projeleri konuştuk, hazırladık. Kendimizi hazır hissettiğimiz, Urla Belediye Başkanı olmaya hazır olduğumuz için de aday adaylığı başvurusunda bulundum.

– Hangi belediyelere hangi konularda danışmanlık hizmeti verdiniz?

– Hatay Büyükşehir Belediyesi Bşk. Danışmanlığı

* 2000 kişinin katılımı ile iki gün boyunca TV’den de canlı yayında sunduğum, Türkiye’nin en büyük ve en verimli (Ulaşım Çalıştayı)nı gerçekleştirdim.

* Tüm Mali işler Dairesi Başkanlığı eğitimden geçirilerek mevzuat hazırlıkları ve yasal zorunluluklarda hata payı ortadan kaldırıldı.

* 72 km uzunluğunda Asi nehri temizleme projesi hazırlandı.  Ayrıca Hatay Valiliği daveti ile DSİ Bölge toplantısında bölgenin gelecek projesi olarak sunumu istendi. Sunum yapıldı.

* Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı için, hibe programlarına dosya hazırlamaya yönelik Girişimcilik eğitimi gerçekleştirildi. Bir soğuk hava deposu plan, kurulum ve hibe çalışmaları tamamlandı.

* Büyükşehir Tiyatrosu’nun kurulması ve ‘Kına Yakın’ isimli oyunumun da oynandığı gece ile açılışı yapıldı.

* MEB. ile protokol yaparak, 6 okul öğrencilerinin katılımı ile 10.000 defne fidanından oluşan ‘’ Sevgi Kökü Ormanları -1’’ ormanı dikimi gerçekleştirildi.

* Halkla ilişkiler, kişisel gelişim ve iletişim eğitimleri yapıldı.

– MV. Hazırlık Dönemi Eğitimi ve Örgüt İle Hazırlık Çalışmaları

(Ref: 27.Dönem Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur)

– Mersin Büyükşehir Belediyesi Bşk. Danışmanlığı

* 420 hektar alanın Kentsel Dönüşüm Uygunluk Raporunun hazırlanması

– Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bşk. Danışmanlığı

* Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bşk. adına yaklaşık 500 kişilik belediye otobüsü şoförü filosu için, 28 sorunlu konu seçildi. Bu gruba özel bir eğitim hazırlandı, uygulandı.

– Adana Büyükşehir Belediyesi Bşk. Danışmanlığı

* Köprülü Mahallesi 1200 konut kentsel dönüşüm alanı anlaşma zemini çalışmaları

* 400 kadın, 600 erkek belediye otobüsü şoförü için “İletişim” eğitimi hazırlık ve uygulanması

* 400 kadar kurslarda görevli öğretmenin dönem başı motivasyon ve formasyon eğitimi ve benzeri konularda çeşitli belediyelere danışmanlık hizmetlerim sürektedir.

– Belediyecilikte oldukça geniş yelpazeye dayanan bir deneyiminiz var. Peki Urla için ne gibi projeleriniz olacak?

– Atatürkçü bir bilim insanı olarak yola çıkarak projelerimi hazırladım. Bu nedenle de tabii ki ilk sırada eğitim var;
‘Her çocuk için 1 lisan, 1 Sanat, 1 Spor Dalı’ projesi:

Daha önce 6.000 çocuk ile başarı gösterdiğim projem. Her çocuğun kendini gerçekleştirebilmesi ve tam ifade edebilmesi için ruhen ve bedenen bütün, geçmişini bilen, geleceği algılayan; yüksek teknoloji tabanlı, proaktif kişilikli, baktığını gören, sorgulayan, inovatif gençler olarak yetiştirmesi gerekir. Urla Belediyemiz ve Milli Eğitim yetkili kurumları ile ortak gerçekleşecek bu proje, maliyeti yok denecek kadar az, sonuçları ölçülemeyecek kadar büyük değer yaratan devrim niteliğinde bir çalışmadır.

Kadınlar için, evde çalışmanın alternatif fırsat maliyetini güçlendirecek eğitim, danışmanlık ve üretime geçiş boyunca kişiye özel gelişim destekleri sağlama.

Türk Bilim ve Sanat İnsanları Köyü:

Urla’mıza dünyada önemli bilimsel projelere imza atmış bilim insanlarımızla dünya çapında takdir bulmuş sanat insanlarımızı kazandırmak için bir Bilim ve Sanat Köyü yapmak arzusundayım. Bu konuda merkezi ABD’de bulunan Gurbetteki Atatürkçü Bilim İnsanları Derneği ve Türk Amerikan Ticaret Odası ve İsveç’te bulunan saygın Türkler ile olumlu iletişim sağlamış durumdayım.

Dezavantajlı gruplar:

Çocuklar, Yaşlılar, Engelliler, Hastalar ve için ayrı ayrı eşit yaşam koşulları sağlayacak projelerimiz de hazırdır.

Bölgedeki çevre, hayvan sever  vb. koruma dernekleri ile görüşmelerimiz sürüyor.

Sürdürülebilir çevre ve ekolojik sistemi doğru anlatmak amaçlı; uygulamalı eğitim projelerimiz hazırdır.

Tüm çalışmalarımıza başlamadan önce katılımcı vatandaş ve etkin istihdam yaratmak için yaşam boyu sürdürülebilir eğitim…

Ulaşım;

Tüm sektörleri yatay kesmesi sebebiyle Büyükşehir Belediyesi ile de uyumlaştırarak, zaman kazandıran, hava kirliliği ve gürültü kirliliği ile de savaşan, katılımcı vatandaş eğitimlerinin de yer aldığı, kentsoylu yaşamı içselleştirmiş bir süreciyle birlikte ucuz ulaşım ile yaşamak.

Trafiği Düzenleyici Kavşaklar:

Şu anda Urla kavşaklarında genellikle sola dönmek için iki kez, geriye dönmek için ise üç kez ışıkta durmak gerekmektedir.  Tüm kavşakları sola dönmek için ışıkta bir kez ve geriye dönmek için de bir kez durmak gerekecek biçimde yeniden düzenleyeceğiz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi için de yaptığımız şekilde yeni kavşak uygulamaları ile trafiği akıcı hale getireceğiz.

Merkezde Otopark Projesi:

Özellikle hafta sonlarında yoğunlaşan trafik için gereken otopark sorununu çözebilmek için merkeze yürüme mesafesinde en az bir otoparkın yapımı için Büyükşehir ile birlikte gerçekleştirilebilecek bir proje planlamaktayım.  Otopark için arsa bulunmaması halinde uzakta parkeden insanların merkeze taşınması için bir ring seferini de alternatif olarak düşünmekteyim.

Urla Kültür İskelesi:

Sit alanlarının ve yapılaşma kanunlarının izin verdiği sınırlar içerisinde üzerinde Urla el sanatlarının satılacağı ve müzisyenlerin minik konserler verebilecekleri bir gezinti iskelesi yapmak .

Kentsel Dönüşüm;

Yerinde sosyal kentsel dönüşüm ile risk taşıyan bölgelerin revizyonu ve eski semtlerin yenilenmesi gereken evleri, ada ölçüsünden az olmamak  üzere,  yeni ve modern kent alanları olarak  düzenleyeceğiz.  Her düzenleme yerinde sosyal yapı korunarak, gelecek planlanarak daha iyi bir gelecek hedefiyle gerçekleştirilecektir.

Tarım, hayvancılık, balıkçılık…

Tarım Bakanlığının kırsal kalkınma alanına giren bölgelerimiz var. Ayrıca AB ve denizaşırı pek çok fon hibe projesine uygunluk gösteriyoruz. Belediyemizin yönetiminde vatandaşın mülkiyet ve karlılık hakları korunarak önce hibe ile yatırım, üretim, ardından kooperatifleşme ile aracıların devreden çıkarılmasıyla, köylüyü milletin efendisi yapmak amaçlı, büyüme ve kalkınma sürecinde yüksek katma değeri kendi içinde bölüşen, sürdürülebilir çevre, büyüme ve kalkınma çarpanı yaratarak yaşam standartlarını artırmak.

Ayrıca üreticilerine Çevre Desteği:

Urla ilce sınırları içerisinde büyükbaş, küçükbaş hayvancılık ve tavukçuluk yapan tesislere biyogaz ve biyogazdan elektrik üretimi için teknik destek sağlamak ve ilçemizi temizlemek için çevresel önlemler almak amacımdır.

Erken ve iyi ürün hasadı ödüllendirilerek üretici ortak alanlarda tanıtılacak, teşvik edilecek.

Çevre;

Büyük atık çalışmaları yine Büyükşehir merkezli planlanmaktadır. Ancak; Yaprak ve Daldan Kompost Üretimi:  Budama mevsimindeki dalları ve yaprakları değerlendirmek için istihdam yaratıcı düşük maliyetli bir kompost üretim tesisi planlamaktayım.

Ambalaj Atıkları Toplama ve Ayrıştırma Uygulaması:

Bütün İzmir için örnek teşkil edecek çok düşük maliyetli bir ambalaj atıkları toplama ve ayrıştırma ünitesini Urla’ya yakın bir köyde istihdam sağlayacak şekilde sundurma inşa ederek uygulamaya almak istiyorum.  Evsel atıkları bertaraf görevi büyük şehre ait olsa da evsel atıkların %70’ini teşkil eden ve kişi başı günlük 700 grama ulaşan ambalaj atıklarını iş yerlerinden başlayarak toplamak, ayrıştırmak ve toptan satışını yapmak arzusundayım

Turizm;

Yatak sayısının azlığı önemli bir sorundur. Alternatif projeleri halka açık meydanlarda sergiledikten sonra ‘ Katılımcı Vatandaş’ projemiz ile kazancı bölüşen (Mutlu Urla Halkı) yaratmak için hazırız. Havanın solunabilir, denizin temiz ve çevrenin sürdürülebilirliğine uygun çeşitli turizm festivalleri ile ilgili uluslararası kardeş şehir çalışmalarımız ve yine uluslararası üniversitelerle işbirliği projelerimiz hazırdır.

Okullar, Sağlık Ocakları ve Muhtarlıklar için gerekli bakım onarım ve çözüm ortaklığı projelerim mevcuttur.

– İlk sorumuzun içindeki yanıt almadığımız bölüme dönersek; kendinizi Urla’ya nasıl tanıtacaksınız?

– Ben tanınmadığımı düşünmüyorum. Zaten siz de haber paylaşımının altına yapılan beğeni sayısına şaşırdığınızı söylemiştiniz. İşte işin sırrı burada. Benim Urla’nın her sokağında, her mahallesinde bir çok akrabam, arkadaşım, dostum var. Sadece kendimi hatırlatma yönünde bir çalışmamız olacak. Buna da yarın (7 Kasım) başlıyoruz. Her sokağa, her mahalleye, her köye gideceğim. Mümkünse her evi ziyaret edip, kendimi hatırlatacağım. Projelerimi anlatacağım. Ve iddia ediyorum ki, aday olup seçime girdiğimde, partime Urla’da en yüksek oyu kazandıracağım.

– Urla’yı parlatacağım  gibi bir sözünüz var. Bunu nasıl yapacaksınız?

– Urla’nın içinde atıl durumda olan çok fazla değer var. Bunların işlenmesi, gün ışığına çıkarılması çok önemli. Urla’da yaşayan değerli insanların işbirliğinde, bu kenti daha da yaşanabilir bir yer haline getirmek çok da zor değil. Yeter ki ufuklar açık olsun. İçimizdeki sevgi, saygı, dostluk duyguları ile kentimizi ışıldatmaktan bahsediyorum parlatmak kelimesiyle. Benim, 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren ilk işim, eğitim olacak. Ama ikinci işim de tarıma yön vermek. Urla’da arazisi olan insanlara, tarımdan para kazanıldığını göstermekle, Urla’nın toprağını betonlaşmaktan kurtaracağız. Kooperatiflerle bunun nasıl kolayca yapılabileceğini kanıtlayacağız. Bunları yaptıktan sonra insanlar niçin arazilerini satsınlar ki?

– Adaylık konusunda kendinizde ne kadar şans görüyorsunuz?

– Diğer aday adayı arkadaşlarımız da çok değerli insanlar. Onların da Urla için güzel şeyler yapabileceklerine inanıyorum. Ancak, bilgi birikimim, deneyimlerim, yaptıklarım incelendiğinde, Urla’ya diğer aday adayı arkadaşlardan daha fazla katkı koyabileceğimi düşünüyor, bunun da önce Urlalı vatandaşlarımız tarafından sonra da Cumhuriyet Halk Partisi yöneticilerince takdir edilip tercih edileceğime inanıyorum.

– Karar Urla halkı ve CHP yetkililerinin. Size şans ve başarılar dileriz.

– Teşekkür ederim

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ