CHP listeleri havada uçuşuyor, Urla çalkalanıyor | Urla Egemen Haber

logo


26 Ocak 2019

CHP listeleri havada uçuşuyor, Urla çalkalanıyor

CHP listeleri havada uçuşuyor, Urla çalkalanıyor

Cumhuriyet Halk Partisi’nde yarın gerçekleşecek MYK ve Parti Meclisi toplantıları öncesinde, sosyal medyada algı operasyonu kapsamında ‘Liste savaşları’ yaşanırken, CHP adayının kim olacağı yönündeki merak ise Urla’da gündemin tek konusu haline geldi.

Aday-Toto’ların oynanıp, iddialara girilen Urla’da, CHP’den başvuru yapan 13 aday adayının yanı sıra, meclis üyesi olma hedefiyle yola çıkanlar da yarın açıklanması muhtemel olan isimler üzerinde logaritmaya varan hesaplar gerçekleştiriyor.

Aday adaylarının neredeyse tamamına yakınının ‘Ben aday olarak seçileceğim’ tavrı içinde olmaları, yarın gerçekleşecek Parti Meclisi öncesi, doğal olarak heyecanı son noktaya taşıyor. Bu heyecan da vatandaşlar arasında gündemi tek maddeye düşürüyor; O da CHP’nin Urla adayı kim olacak?

 

Politik konuşmalarda, adayları bireysel inceleyip, tahminde bulunan vatandaşların dile getirdiği  görüşler ise şöyle:

NOT: Bu görüşler, bir çok kişinin görüşlerinin karma yansımasıdır. Tahmin ya da kişisel görüşlerdir.

Sibel Uyar: Mevcut belediye başkanı olduğu için, diğer adaylardan bir adım önde gözüküyor. Tunç Soyer, Büyükşehir Başkan adayı olursa Uyar’ın şansı az ama  genel merkezdeki destekçileri ile Soyer’in listesinde yer alabilir. Abdül Batur’da Uyar’ın şansı oldukça yükselir. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in, Uyar’dan yana tavır takınması şaşırtıcı olmaz.
A.Bahri Yalaz: Genel Başkan Yardımcıları’ndan bir kaçının desteğini arkasına aldı. PM’de adının oylanmasını sağlayacak destek var. Parti içindeki çalışmaları bu kez göz ardı edilmeyecek. Aday olarak açıklanması sürpriz olmaz.
Murat Gül: Geçtiğimiz dönemden, bir vefa alacağı var. Genel merkez bu kez göz önünde bulunduracaktır. Murat Bakan, Tuncay Özkan ve Tunç Soyer adaylıklarında Urla için adı ön plana çıkabilir.
Şehrazat Mercan: Bir dönem önce Yüksek Disiplin Kurulu üyesiydi. MYK ve PM’de kendisine destek verecek arkadaşları mevcut. Genel Başkan Yardımcıları düzeyinde de adı ön planda tutulan çevreci bir avukat. Tunç Soyer adaylığında adı gündeme gelir, Tuncay Özkan ve Abdül Batur adaylıklarında şansı azalır.
Burak Oğuz: Ekonomi STK’larının desteğiyle, Genel Merkez’de adı ön planda tutulan bir isim. İzmir Büyükşehir için kim aday olursa olsun, PM’de adı Urla için masaya getirilecek bir aday.
Bülent Onat: Genel Başkan Yardımcıları’nın bir kaçı ile diyalogu iyi. Parti içindeki çalışmaları dikkat çekici. Genel Merkez tarafından aday adayları arasında tutulup değerlendirilecektir.
Bülent İlhan: Uzun zamandır çaba gösteriyor. Vatandaşlar arasında adı biliniyor. Genel Merkez’de çalışmalarını takdir edenler çoğunlukta. Aday gösterilmesi şaşırtmaz.
Mehmet Ali Fırat: Bürokrasiden gelmesi avantaj. Parti içinde emeği az ancak devlet memurluğu görevindeyken dokunduğu kişi sayısı fazla. Genel Başkan Yardımcıları’ndan bazılarının desteğini aldı.
Derya Tüzen: Vatandaşlar arasında çok fazla tanınmıyor ancak sinerjik ve sempatik yapısıyla aradaki farkı kapattı. Tunç Soyer aday olursa Urla için adı gündeme gelebilir.
Hakan Yiğit: Urla kökenli olması avantajı. Sportif geçmişindeki başarılarıyla bir hayran kitlesi var. Parti üst yönetimine etki edebilecek güçte dostlara sahip. Aday olursa şaşırtmaz.
Nurşen Balcı: İzmir İl Kadın Kolları Başkanı olarak partide hizmet verdi. Urla’da pek fazla tanınmıyor. Kadın kotası uygulaması gündeme gelirse adı değerlendirilebilir.
Kemal Ay: Hem Urla’da hem de Ankara’da pek çok temasta bulundu. Genel Merkez’den söz aldığı konuşuluyor.
Jale Gönüslü Karasu: Urla’nın pek aşina olduğu aday değil. Bayraklı Belediyesi Basın Müdürlüğü görevinden ayrılarak aday adayı oldu. Aday gösterilmesi sürpriz olur.
Zeynep Altıok: Aday adaylığı başvurusu yapmadı. Adaylığı konusunda yazılıp çizilenlere itiraz etmedi, sessiz kalmayı yeğledi. Sosyal medyada dolaşan listelerin bazılarında Urla adayı olarak gösteriliyor. Aday yapılması Urla’yı çok şaşırtır.
Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ