CHP'deki kurultay karmaşası ve URLA | Urla Egemen Haber

logo


04 Ağustos 2018

CHP’deki kurultay karmaşası ve URLA

CHP’deki kurultay karmaşası ve URLA

24 Haziran seçimlerinden sonra CHP’de yaşananlara akıl sır ermiyor.

Partinin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin seçimden 3 gün sonra CHP yönetimine karşı açtığı bayrak, sosyal demokrat kesimi tam ortadan ikiye bölerken, delege avı da tüm şiddetiyle sürüyor.

Delege her partide olduğu gibi CHP’de de önemli bir parça…

İzmir genelinde 52 seçilmiş delege var CHP’de.

Bunlardan bir tanesi de Urlalı…

CHP Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur’un eşi, partinin hem gençlik hem de kadın kollarında görev yapmış bir üyesi Gökçe Özbadur…

Gökçe Hanım, ocak başında gerçekleşen CHP İzmir İl Başkanlığı seçiminde koltuğa oturan Deniz Yücel’in listesinden aday olup, oldukça başarılı bir oy sayısına ulaşıp, 52 delege arasında 15. sırada Kurultay Delegesi olmaya hak kazandı.

Hafızaları biraz zorlarsak, bu seçim öncesinde İzmir delegesi olan 11 Urlalı, diğer aday Utku Gümrükçü’yü desteklemek üzere grup kararı almış, fakat seçim günü birlik bozulmuş ve İl Başkanlığı seçiminde 6 delegenin Yücel’e, 5 delegenin ise Gümrükçü’ye oy atmış olduğunu hatırlarız.

Bunu niye hatırlattım?

Şunun için; İl başkanlığı seçiminde delegelerin özgür iradesiyle oy kullanması gayet doğal sayılırken, kurultay için ortaya çıkan tabloda karşı grubu destekleyenler için ‘Bölücü’ ifadelerinin kullanılması gerçekten çok abes…

İnceci gruba destek veren delegeler arasında Urla delegesi Gökçe Özbadur’un adı yok.

Yani Gökçe Hanım Kılıçdaroğlu tarafında…

Peki de bu karar Gökçe Hanım’ın kendi kararı mı yoksa CHP Urla örgütünün ortak bir kararı mı?

CHP Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur bu soruyu şu cümlelerle yanıtladı:

”Konu gündeme geldiğinde Kurultay Delegesi olan eşim Gökçe Hanım’ın görüşlerini benim dışımdaki 14 yönetici arkadaşıma aktardım. Onların görüşlerini aldım. Konuyu enine boyuna tartıştık. 1-2 kişi değişimden yana olduklarını belirten görüş bildirdi. Çoğunluk Kemal Kılıçdaroğlu’nun devam etmesini ve kurultaya gerek olmadığını isteyince biz de tavrımızı İl Başkanımız Sayın Deniz Yücel’e bildirdik.”

Başkan Özbadur gerekçe olarak da şunları söyledi;

”Önümüzde bir yerel seçim var. Şu an kurultay için uygun zaman değil. Seçim sonrası yeni bir seçime kadar 3-4 yıllık bir zamanımız kalacak. O dönemde oturur, partimizde yapılması gereken bir değişiklik varsa yaparız. Şu an partililerimizin de şucu bucu diye ayrışmasını doğru bulmuyorum.”

Özbadur böyle diyor ancak CHP’li olduğunu bildiğimiz bazı hemşehrilerimizin sosyal medya paylaşımlarında aksi yönde görüş sergilediklerine de tanık oluyoruz.

CHP Urla’da dikkat çeken bir başka önemli nokta da şöyle…

10-15 gün kadar önce CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım öncülüğünde ilçe başkanları bir araya gelerek Kılıçdaroğlu lehine bir basın açıklamasında bulundu. Grup, İzmir’in ‘CHP’de değişime gerek yok’ görüşü etrafında toplandığını vurguladı.

Bu açıklamanın yapıldığı an çekilen fotoğrafa bakıyoruz, Urla’yı CHP Urla eski Başkanı A. Bahri Yalaz temsil ediyor.

Peki Bahri Bey’in partide şu an görevi var mı? Yok.

Başkan kim? Hakan Özbadur…

Fotoğrafta var mı? Yok…

Kurultay Delegesi kim? Gökçe Özbadur…

Fotoğrafta var mı? Yok…

Bu konuyu da Hakan Özbadur’a sordum…

”Ben o toplantının yapıldığı günlerde eşimle birlikte tatildeydim. Toplantı Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım tarafından organize edilmiş. Ancak aynı grupta olan Utku Gümrükçü’nün yakın arkadaşı olan Bahri Yalaz Bey toplantıya davet edilmiş. Bizim yönetim olarak bu toplantıdan haberimiz yoktu. Olsaydı eğer, yokluğumda her konuda yetkilendirdiğimiz Alp Bölükbaşı yöneticimiz bu toplantıya katılırdı. Urla’da bulunmadığım dönemlerde Alp Bölükbaşı arkadaşımızın yetkili olduğu bilgisini de İl Başkanımız Sayın Deniz Yücel’e bildirmiştim.”

Kurultay kararı için pazartesi önemli bir gün.

İnceci grup, genel merkeze noter tasdikli 630 ıslak imzanın teslim edildiğini dile getirirken Kılıçdaroğlucu kesim ise 605 imzanın geçerli olduğunu ve bunun da tüzük gereği kurultay toplanması için yeterli olmadığını savunuyor.

Pazartesi günü CHP Genel Merkezi’nin kurultay konusunda yapacağı açıklama öncesinde sinirler gergin, partililer öfkeli.

Şu bir gerçek ki, genel merkez kurultay kararı almazsa CHP artık eskisi gibi olmayacak.

Hatırlayın Muharrem İnce’nin adaylığının açıklandığı güne kadar olan düşünceleri…

Herkes karamsar, herkes küskün, herkes isyandaydı…

Pazartesiden sonra da aynı tablo sergilenecek.

Bu kaostan kurtulmanın tek yolu var o da kurultay…

Genel merkez kurultay kararı alır, adaylar çıkar, seçilen kişinin etrafında toplanılır ve CHP silkinerek yola devam eder.

Hem de güçlü bir şekilde…

Yarın tatil, pazartesi yeni bir konuyla görüşmek üzere…

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ