Çocuklarımız yeterli ve dengeli besleniyorlar mı? | Urla Egemen Haber

logo


12 Temmuz 2017

Çocuklarımız yeterli ve dengeli besleniyorlar mı?

Merve Yaman’ın, Egemen Urla Yaşam Dergisi’nin Haziran-Temmuz sayısında yayımlanan köşe yazısı:

Merve Yaman

Beslenme karnesi

Zorlu bir eğitim öğretim yılını geride bırakan sevgili çocuklarımız karnelerini alıp güzel bir tatil geçirmeyi hak ettiler. Peki çocuklarımızın beslenme karnesi ne durumda? Büyüme ve gelişmesini takip ediyor muyuz? Yeterli ve dengeli besleniyor mu ?

Beslenme alışkanlıklarının temeli 6. Ayda ek besinlere geçiş dönemi ile birlikte atılmaya başlar. Okul öncesi dönem ve okul çağında hayat boyu sürecek beslenme alışkanlıkları şekillenir. Bu süreçte çocuklar ebeveynlerinin yeme davranışlarını taklit ederler. Evdeki beslenme düzenine göre bir yeme davranışı oluştururlar.

Günümüzde çocukluk çağı obezitesi giderek artan bir tehdit olmaya başlamıştır. Şişman çocukların %40’ı obez çocukların ise %80 ‘i yetişkin hayatlarında obez olmaktadırlar. Obezite başlı başına büyük bir problem olması yanında; diyabet, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon ve  kanser hastalıklarına zemin hazırlamaktadır.Obezite önlenebilir hastalıkların başında gelmektedir. Obezite oluşumunda genetik özellikler, çevresel etmenler (psikososyal etmenler, sınav stresi vb.), yanlış beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite yetersizlikleri başta gelen nedenlerdir. Nedenlerin büyük çoğunluğu yaşam tarzı değişikliğiyle ortadan kaldırılabilir.

Çocuklarımıza sağlıklı yaşam tarzını benimsetmek için en uygun zaman dilimindeyiz. Çocuklara doğru beslenme alışkanlığı kazandırabilmek için ailenin de mutlaka beslenmeye özen göstermesi gerekir. Eğer aile bireyleri yemek seçiyorsa çocuğun da yemek seçmesi kaçınılmazdır. Evde o gün ıspanak pişirildiyse herkes mutlaka o ıspanaktan yemeli hiç kimse için alternatif yemek yapılmamalıdır. Çocuklar mutlaka yemek hazırlık aşamasında güvenlikleri göz önünde bulundurularak mutfakta görevlendirilmelidir.Sebze, meyveler başta olmak üzere tüm besinleri tanımalı ne yediklerini bilmeleri gelecekte besin tercihi yaparken zorlanmamalarını sağlayacaktır.

Çocuğun sağlıklı büyüme gelişmesi için süt ve süt ürünleri (süt, peynir, yoğurt), et grubu (kırmızı et, balık, tavuk), tahıl grubu (ekmek, makarna,pirinç,bulgur) ve sebze meyveler her gün mutlaka öğünlerinde bulunmalıdır. Günde ortalama 6-8 bardak su içmeleri sağlanmalıdır. Öğün düzeninin 3 ana 2 ara öğün olması ideal olacaktır.

Tatilde kazanılabilecek en önemli alışkanlıklardan biri günün en önemli öğünü olan kahvaltıdır. Uzun süreli açlıktan sonra günün ilk öğününü oluşturan kahvaltı tüm bireyler için olduğu gibi çocuklar için de önemlidir. Her kahvaltıda mutlaka yumurta, peynir, zeytin, tahin, pekmez, süt, çiğ sebze (domates, salatalık, marul vb), ekmek, meyve gibi dört besin grubundan besin bulunmalıdır. Kahvaltı alışkanlığı olmayan çocuk bütün besinlerden tabağına doldurularak yemesi için zorlanmamalı, alışkanlığın yavaş yavaş oturması sağlanmalıdır. Bir diğer önemli konu ise yemek zamanında dikkatin yemeğe verilmiş olması. Tablet, cep telefonu, bilgisayar, televizyonun yemek sırasında açık olmaması yemeğin tadının, yemekten alınan hazzın, en önemlisi ise  doyma hissinin anlaşılabilmesi için önemlidir.

Bir diğer önemli alışkanlık ise fiziksel aktivitenin arttırılması olacaktır. Okul dönemlerinde ders yoğunluğundan, sınavlardan dolayı gün içerisinde oturarak geçirdikleri süre artmakta enerji harcamaları azaltmaktadır. Yeteneklerine ve vücut yapısına uygun bir sporla ilgilenmesi hem fiziksel hem de psikolojik gelişim açısından yararlı olacaktır.

Çocuklarımızın sağlığını tehdit eden en büyük sorunumuz olan konu ise; fast food, gazlı içecekler, cipsler, çikolatalar, şekerlemeler, hazır meyve suları, meyveli yoğurtlar… liste o kadar uzun ki saymakla bitmiyorlar. Renk renk paketleri ilgi çekici reklamlarıyla çocukların hatta yetişkinlerin de aklını çeliyorlar. Her çeşidinden çocukları uzak tutmalıyız. Bu tarz yiyecekleri çocuklarımıza ödül olarak sunmamalıyız. Tüketmelerine tamamen engel olamasak da sıklığını azaltmalı zararlarını anlayabilecekleri bir dille anlatmalıyız. İçerikleri besin ögesi yönünden çok zayıf olan bu yiyecek ve içecekler yerine ev yapımı sağlıklı alternatiflerini hazırlamak en doğrusu olacaktır.

Ayrıca çocukların porsiyonları mide kapasiteleri ve enerji ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirlenmelidir. Çocuğu çok beslemenin doğru olmadığı gibi kilolu çocuk sağlıklı da olmuyor. Her çocuk farklıdır. Büyüme ve gelişmesi düzenli boy ve kilo ölçümü yapılarak takip edilmeli diğer çocuklarla kıyaslanmamalıdır.

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun. Sağlıklı ve mutlu bayramlar dilerim.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ