Engelsiz Yaşam İçin Elele | Urla Egemen Haber

logo


07 Aralık 2016

Engelsiz Yaşam İçin Elele

 

engelli7Türk Kızılayı Urla Şubesi, Urla Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Kent Konseyi ortaklığı ile Urla Hakan Çeken Kültür Merkezi’nde  ‘Engelsiz Yaşam İçin Elele, Farkında Ol Fark Ettir’ etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe Ege TEKO (Ege Tüm Engelliler Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi) özgün defilesiyle, Mikrop Hikmet, Ersin Kuşkanat, Atacan Ozan, Sema İnal sesleriyle renk kattılar.

Etkinlikte sunuculuğu Cengiz Aytmatov Sosyal Bilimler Lisesi görme engelli öğrencisi İzlem yaparken, yine aynı okulun görme engelli öğrencisi okuduğu şiirle izleyicileri duygulandırdı.

Gece İzlem’in saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasına davetiyle başladı. İlk Konuşmayı yapan Kent Konseyi Başkanı Prof. Canan Balkır, engelliyi engellemenin en büyük sorun olduğunu vurgulayarak böyle bir gecede birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Türk Kızılayı Urla Şube Başkanı Nurgül Saltık, “Engellilik yaşama tutunmayı engellemez. Pek çok kişi bu arkadaşlarımızın yaptıklarını yapamaz. Onlarla sürekli bir aradayız. Hayata Bağlan Projemiz kapsamında tüm dezavantajlı guruplarla meslek edindirme kurslarından File Örme, Sepet Örme ve Ahşap Baskı kurslarımız devam ediyor. Onların başarılarıyla gururlanıyoruz. Gecenin oluşumunda emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Ege TEKO’nun engellileri ile ürettiği atık malzemelerden (naylon poşetten gelinlik, peçete kâğıdından abiye elbise, patates çuvalından giysi gibi) yapılmış elbiselerle yaptığı Hayata Renkli Dönüşümler Defilesi izleyicilerden tam not aldı. Defile sonunda yapılan temsili kına gecesi ve temsili nikâh izleyicilere mutlu dakikalar yaşattı.

Mikrop Hikmet (Hikmet Durmuş) sunumundaki defileyi izleyiciler ayakta alkışladı. Mikrop Hikmet, Ersin Kuşkanat, Atacan Ozan ve Sema İnal şarkılarını engellilerle sahneyi paylaşarak söylediler. Urlalıların büyük ilgi gösterdiği gecede Urla’daki engelliler şarkılara oynayarak eşlik ettiler.

Gecenin sonunda Urla Kızılay Başkanı Nurgül Saltık etkinliğin katılımcılarına geri dönüşüm Sepet Örme kursiyerlerince yapılan Kızılay şiltleri ve Ahşap Baskı kursiyerlerinin üretimiyle yapılan Engelsiz Yaşam İçin Elele baskılarını ve katılımcılara hediyelerini verirken Kent Konseyi Başkanı Prof. Canan Balkır da teşekkür belgeleri ve hediyelerini sundu.

Urlalılar katıldıkları bu muhteşem geceden büyük bir mutluluk ve yoğun bir duyguyla ayrıldılar.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ