Her yıl 12 bin kilometre ağ, denize terk ediliyor | Urla Egemen Haber

logo


10 Ekim 2016

Her yıl 12 bin kilometre ağ, denize terk ediliyor

balikagisonGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün 2014 yılında başlattığı “Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” bugün Urla’da gerçekleşecek etkinlikle son bulacak.

Bu proje ile ilgili olarak İl Müdürlüğü şu bilgileri aktardı:

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından, Su Ürünleri yaşam alanlarının korunması, terkedilmiş av araçlarının neden olduğu kontrolsüz avcılığı engelleyerek biyolojik ve ekonomik kayıplarının azaltılması, avcılık için tehlikeli alanların belirlenerek balıkçılarımızın bilgilendirilmesi, belirlenecek lokasyonlarda terkedilen av araçlarının temizlenmesi amacıyla su ürünleri avı sırasında; zemin yapısı, hava koşulları, ağ çakışması, kullanım hataları veya benzeri nedenlerle denizlerde kaybolmuş ve terkedilmiş av araçlarının çıkarılması yönelik, ülkemizde ilk defa tamamı kamu kaynağı kullanılarak “Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” 2014 yılında uygulamaya konuldu.

Proje bugüne kadar, Adana, Balıkesir, Hatay, İstanbul, İzmir, Mersin, Muğla ve Sinop illerinde yürütüldü ve 2016 yılında Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Hatay, Konya, İstanbul, İzmir, Mersin ve Isparta illerinde devam etti.

Türkiye’de her yıl yaklaşık bin ila 2 bin kilometre uzunluğunda ağların denizlere terk edildiği ve terk edilen bu av araçlarının bedelinin yaklaşık 13 milyon lira olduğu tahmin edilmekte.

İzmir’de  “Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” kapsamında Ege Denizi Çeşme, Urla ve çevresinde balıkçılar ile yapılan görüşmeler neticesinde proje boyunca  0-39 metre arasında belirlenen toplam 48 lokasyonda yaklaşık 120.00 m2 alan taranmış 35.000 m2 ağ (trol ağı, gırgır ağı, muhtelif ağlar) çıkarılmıştır.

Bu projede, su ürünleri, su ürünleri kaynakları ve balıkçılık faaliyetlerine gelebilecek zararların en aza indirilmesinin yanı sıra denizin temizlenmesi ve çevrenin korunması hedeflendi.

Terkedilmiş av araçlarının su ürünleri ve kaynaklarına verdiği zararların en aza indirilmesi için balıkçılarımızın riskli alanlarda avcılık yapmamaları, kaybettikleri av araçlarını agimkayboldu@tarim.gov.tr adresine bildirmeleri önem arz etmektedir.

Projenin kamu oyuna tanıtımı ve kapanış töreni Bakanlık Temsilcileri ve İl Müdürümüz Ahmet Güldal’ın katılımıyla bugün saat 10:00’da Urla İskelesi’nde gerçekleştirilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

Her yıl 12 bin kilometre ağ, denize terk ediliyor” için 2 Yorum

  1. Maydanoz dedi ki:

    Taranan rakamda bir hata olmalı. Muhtemel 120 km2 sanıyorum..

  2. elma dedi ki:

    bari yosunlarıda temizleyin özbekte yosundan denize giremiyoruz