[pro_ad_display_adzone id=4000] İsmi ve amblemle seçilecek aday değil, güç katacak aday seçilmeli | Urla Egemen Haber

logo

[pro_ad_display_adzone id=3778]

28 Eylül 2018

İsmi ve amblemle seçilecek aday değil, güç katacak aday seçilmeli

[pro_ad_display_adzone id=4003]

İsmi ve amblemle seçilecek aday değil, güç katacak aday seçilmeli

Urla CHP’de aday adayı olan isimlerin, kendilerini anlatma olanağı yarattığımız bu söyleşiler dizisinde bugünkü konuk, Bülent İlhan. Her dönem siyasetin içinde olan İlhan, kısa ve öz yazmayı tercih etti. Ama cümlelerinde kullandığı konuların etkisinin büyük olacağını okuyunca siz de anlayacaksınız…

İşte Bülent İlhan söyleşisi:

– Belediye başkanı olduğunuzda Urla ile ilgili öncelikleriniz neler olacak?

– Urla, büyüyor ama büyüme alt yapısı aynı hızda değil. Otopark sorunu büyük. Trafik akışı sorunlar yaratıyor. Köklü çözüm üretmemiz şart, aksi durumda bireysel çözümler gündeme geliyor. Esnaf dükkanlarının önünde park yapılmasını önleyen barikatlar ile çözüm arıyor. Caddelerde, kaldırım işgalleri, şehrin her tarafında dev tabelalar, caddelerin ortasına kadar atılmış masalar görürsünüz.

Tarım arazilerine dev siteler yapılması büyüme olarak algılanır. Oysa bütün bunlar bir kentteki yaşamı güçleştiren, güzelliğini ortadan kaldıran, cazibesini azaltan unsurlardır.  Bütün bunların olumsuzluklar, zamanında önlenemez ise Urla, 5-10 sene sonra telafisi olamayacak şekilde bu yanlışlığı anlar. Oysa şimdiden imar ve nüfus değişimine paralel alt yapıyı planlamak ve hazırlamak gerek.

– Festivaller ile ilgili düşünceleriniz?

 

– Türkiye genelinde artık her ilçede bir festival var! Bu bir gerçeklik ve ihtiyaç. Ancak bu Urla gibi  bir ilçe için tek çıkış noktası, kendini tek anlatabildiği noktada olamamalıdır.

Trafik akışının rahatlatılması, cadde ihtiyacı, iyi bir planlama ile  binalara standart getirilmesi ve sahillerin, denizin iyi kullanılması için alt yapı hizmetlerinin ivedilikle çözülmesi gerekiyor. Deniz ulaşımında kalıcı bir çözüm şart.

– Urla’nın en önemli sorunu nedir?

 

– Urla’nın en önemli sorunu tarım arazilerinin hızla yok edilmesi!

Urla’nın doğasının korunmasına yönelik diğer en önemli öncelik, Hükümet Urla’daki orman arazilerini Ankara’dan ”Rüzgar Gülü” bahanesi ile masa başında alınan kararlar ile katletti. Ovacık köyü ve Kuşçular’daki ormanlar buna en büyük örnek. Bunlara karşı kısmi direnişler gösterdik ama AKP süreci mahkemelere, ÇET raporlarına yayarak başka baskı mekanizmaları ile konuyu bir şekilde hayata geçirdi.

Belediye başkanları, o bölge halkının seçilmiş temsilcisi olarak kendi bölgesinde bu tür yasal gibi gözüken ama içerisinde o bölge halkını ‘’hiçe sayan’’ doğa katliamlarına karşı bölge halkının başında net bir duruş ortaya koymalıdır. Belediye başkanı olur isem Urla’nın doğasına Ankara’dan masa başından müdahale edilmesine karşı Urla’nın seçilmiş halk temsilcisi olarak tavır koyacağım.

Urla’nın doğası hakkında kararları Urla’da yaşayanlar verir! Kitlesel duruşunu halkla birlikte oluşturacağız.

Bu duruş karşısında merkezi hükümet, Urla’nın ormanlarında doğası hakkında bir karar verirken Urla’nın  seçilmiş temsilcisinden ve meclisinden görüş alması gerektiğini his edecektir.

 

– CHP’de adaylar nasıl belirlenmelidir?

– CHP demokrasiye inanmış gönül vermiş bir parti. Bizi diğer partilerden ayıran en büyük özelliğimiz bu.  Ben üye katılımlı ön seçimle aday belirlenmesinin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Tepeden inme adayları hiç kimse içine sindiremiyor.

Genel merkez belediye başkan adayı atayacak ise de sadece partinin  ‘’ismi ve amblemi ile seçim kazanacak’’ adayların değil bunun üstüne güç katabilecek adayları tercih etmelidir.

Ön seçim yapılmayacak ise de anket, eğilim yoklaması ile ölçme değerlendirme puanları adaylara ve kamuoyuna belli aralıklarla önceden bildirilmelidir.

Bunlar zaten bir şekilde öğreniliyor bu konuda şeffaf olunur ise daha az tepki toplanır. Aksi durum büyük haksızlıklar, örgüt içinde büyük küskünlüklere neden olmaktadır.

 

– Göreve geldiğinizde 37 mahallede ve görevlerde sizi en fazla en fazla ne zorlayacak?

– Ekonomi şu anda herkesi, en başta Hükümeti zorluyor, belediye başkanlarını da zorlayacağı açık. 2019’dan sonra Erdoğan Hükümeti ciddi bir kemer sıkma planını daha hayata geçirecektir. Yerel seçimlere kadar bir ara dönem yaşıyoruz şimdilik. Seçimlerden hemen sonra belediyelere düşecek yaptırımları göreceğiz. Bunun toplumun her kesimini, belediyeleri de zorlayacağını düşünüyorum.

Mahallelerde beni zorlayacak bir durum olmaz ama AKP hükümetinin bürokratik labirentleri ile belediyenin bağlantı yaparak çözüm üreteceği noktalarda kasıtlı aksamalar görülür mü? Süreç gösterecek.

AKP hükümeti Ankara’dan belediyelere rağmen imar izni veriyor. Bunlar Urla belediye meclisinden çıkacak olan planlamaları sekteye uğratabilecek boyutlara varır mı?  Bunları birer kasti zorlaştırıcı faktör olarak akılda tutmak gerek.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ