İZSU'dan, 'Trajikomik' hizmet | Urla Egemen Haber

logo


26 Ocak 2019

İZSU’dan, ‘Trajikomik’ hizmet

İZSU’dan, ‘Trajikomik’ hizmet

Şiddetli ve aşırı yağışın Urla’daki yaraları sarılmaya devam ederken, İçmeler mahallesinde İZSU’nun gerçekleştirdiği bir hizmet, yaşayanları hayrete düşürdü.

Yağmur sularıyla bir sorunu olmayan 1001 Sokak’ta yaşayan sakinler, geçtiğimiz aralık başlarında bir sabah uyandıklarında, evlerinin önünde iş makinesinin çalıştığını gördü.

Dozerin, dere yatağını kazdığını ve İZSU işçilerinin de boru döşediğini gören vatandaşlar, görevlilere yapılan işin sorun yaratacağını söyledi. Ama çalışma durmadı, dere yatağına boru döşendi.

Bir gün sonra da boru döşenen dere yatağının üzerine önce toprak, sonra da beton dökülerek kapatıldı.

Bu işlem karşısında sokak yaşayanları, iş başındaki görevliler ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Sorumlularına, dere yatağına yerleştirilen boru ve üzerine dökülen betonun, yağışlı havalarda su baskınlarına neden olacağı yönünde uyarılar yaptı. Ancak, görevliler ‘Ne yaptıklarını bildiklerini’ belirterek işe devam etti.

24 Ocak’taki şiddetli yağışta, 1001 Sokak’ı su bastı, evlerin girişleri su altında kaldı. Telefonlara sarılan sokak yaşayanları, İZSU’yu arayarak durumu bildirdi, daha önce yaptıkları uyarıları da hatırlattı: ‘Biz size söylemiştik, bu işlem sokağın su basmasına neden olacak diye. Dereye döşenen boru ve üzerine beton dökülmesi sonucu, su akacak yer bulamadı ve sokak kullanılamaz hale geldi…’

İçmeler 1001 Sokak sakinlerinin bu serzenişinden bir kaç saat sonra, İZSU ekipleri tekrar geldi ve boru döşeyip beton döktükleri bölgede çapı 40-50 santimlik bir delik açarak, suyun tahliyesine çalıştı. Ancak bu işlem hiç fayda etmedi, su sokakta kaldı.

Sokak sakinleri, ‘Biz yapılan işlemin yağmur sularında sorun yaratacağını ve yapılmaması gerektiğini ilk andan itibaren bildirdik. Fakat bizi dinleyen olmadı. Dere yatağına boru döşeyip, üzerine beton kaplanmasıyla su tahliyesi tamamen imkansızlaştı. Durum böyle olunca da İZSU ekipleri yeniden gelip, betonu ve boruyu delerek su tahliyesine uğraştı. Trajikomik bir olay nedeniyle hem sakinler olarak zor anlar yaşadık, hem de yapılan işlemde harcanan paraya yazık oldu’ dedi.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ