Kemal Ergün, 9 Eylül ve 12 Eylül'ü yazdı | Urla Egemen Haber

logo


09 Eylül 2016

Kemal Ergün, 9 Eylül ve 12 Eylül’ü yazdı

kemalergun11Her ne kadar 15 Mayıs 1919 İzmir’in Yunan işgali tarihi olsa da Urla 3 gün sonra 18 Mayıs 1919 tarihinde işgal edilmiştir.

Bu tarihe kadar Türkler ve Rumlar samimi bir ortamda birlikte yaşamayı başarmışlar. Fakat 18 Mayıstan sonra işgalin de etkisiyle bölgedeki Rumlar azıtmış, çeteler kurmak suretiyle Türklere eziyet ve hakaret etmeye başlamışlar.

Sıra mahalle tarafından ateşledikleri silahlarla eski caminin minaresini delik deşik ederlermiş. Hatta köprübaşında fes takan Türklerin başlarından feslerini alarak top yapıp oynarlar ve dalga geçerlermiş. Anadolu’ya kaçıp Kuvay-ı Milliye’ye katılmak isteyen gençleri yakalayıp ortasında havuzu bulunan Park kahvesini temizletirler, havuza yaklaşınca iterek suya düşürürlermiş.muftu

Ayrıca Türkleri yıldırmak için ‘’Kemal Paşa yakalandı, Kemal Paşa öldürüldü’’ şeklinde yaygara yaparlarmış. Urla’da halk 120 tüfek bularak, 173. Alayın çıkardığı 18 tüfekli asker ile birleşir. İlçeyi işgal etmeye çalışan iki yunan müfrezesiyle daha önceden hazırlanan 800 kadar Rum silahlısına karşı 16 Mayıs gecesi ve 17 Mayıs 1919 günü savaşıldı.

Bu asker ile halkın arasında yaptığı ilk kurşun savaşı oldu. Bu arada Türkler de boş durmamış Urlalı Kuvay-ı Milliyecileri oluşturmuşlar. Bu oluşumda Tapucu Behçet Bey, Elmalı Mehmet Bey , Hasan Tümerk , Nüfusçu Mehmet Efendi,  Güvendikli İbrahim Çavuş, Abdullah Çavuş, Sabri Yılmaz (Deli Sabri), Mustafa Paksoy (Mestan Dayı) gibi isimlerin öne çıktığı görülmekte.

26 Ağustos büyük taarruzda Yunanlıların Afyon cepheleri bozulmaya başlayınca Urla Rumlarının papazı Urla Müftüsü Ahmet Hoca (Ahmet Ural) ile görüşerek ‘’ Biz iki tarafın temsilcileriyiz, Yunan askeri gelirse biz size sahip çıkalım, Türk askeri gelirse siz bize sahip çıkın’’ der ve anlaşırlar.

12 Eylül 1922 günü Türk askeri Urla’ya Seferihisar tarafından gelir çünkü İzmir körfezinde İngiliz zırhlıları denizi ve karayı topa tutmuşlardı. Bu esnada Urla’nın kurtarılması görevi birinci batarya komutanı yüz başı Kemal ve askerlerine verilmişti. Yüz başı Kemal ve askerleri Abdullah Ağa çiftliğine (bu günkü Narlıdere İstihkam birliğinin olduğu yerdir)  geldiklerinde İzmir körfezindeki bir İngiliz zıhlısından top atışları devam etmektedir. Yıldız tepe şehitliğinde yatmakta olan yüz başı Kemal ve onbaşı Baki denizden yapılan bu saldırıda şehit düşerler.

Seferihisar tarafından Türk Bayrağı ve atlı askerler girmiş Urla’ya, başlarında da Albay Çolak İbrahim Bey vardır. Müselle çeşmesinde Türkler gelen askerleri coşku ile karşılar ve;

‘’ Merdivenim kırk ayak,

Kırkına vurdum dayak.

Kemal Paşa geliyor,

Koşalım yalın ayak’’

Diyerek maniler okumuşlar.

Urla müftüsü ve papaz birlikte Albay’ın karşısına çıkıp aralarındaki anlaşmayı anlatırlar. Bunun üzerine Albay papaza dönerek ‘’ Siz Anadolu’da yapılanları bilmiyorsunuz, buradaki halk İspiri, Pedro, Çeşmeli Atanaş ve Karpuza adlı eşkıyalardan rahatsız, sizin de bunlara talimatlar verdiğiniz söyleniyor’’ der. Papaz bu sözler üzerine ‘’ Efendim, o zaman beni dinlemediler’’ diye cevap verir. Albay, ‘’ İşine geldiğini dinliyor, işine gelmediğini dinlemiyor, Türk askeri gelmeseydi bunlar yine seni dinlemeyip katliamlar yapacaktı, ancak Trikopis esir olunca seni dinlediler’’ diyerek papazı azarlar.

Asker o gün hiçbir şey yapmayacakmış aslında. Demir kapılı ve pencereli bir Rum evinden atılan bomba ile 10-15 arasında asker şehit olunca Rumlar kendi kaderini tayin etmiş oluyor. O gün Rumlar Urla’yı terk ediyor, Türklerin işine yaramasın diye de geride bıraktıklarını yakıp yıkıyorlardı. Yanlarında götüremedikleri hayvanlarını dahi öldürmüşlerdi. Ortalığın aylarca hayvan leşi koktuğunu kendi babaannemden dinlemiştim.

1980 Yılı 12 Eylülü hariç her yıl coşkuyla kutlanır Urla’nın kurtuluşu. Bu yıl Kurban bayramı ile çakıştı, ilçemizde çifte bayram var. Üç yıl, Üç ay, Üç hafta ve Üç gün işgal edilmiş Urla ve 12 Eylül 1922 yılında düşman işgalinden kurtulmuş. Kurban bayramın ve  94. Yaşın kutlu olsun Urla………..

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ