[pro_ad_display_adzone id=4000] Onat: Deniz canlılarına mutlaka etkisi olacaktır | Urla Egemen Haber

logo

[pro_ad_display_adzone id=3778]

12 Ocak 2018

Onat: Deniz canlılarına mutlaka etkisi olacaktır

[pro_ad_display_adzone id=4003]

Onat: Deniz canlılarına mutlaka etkisi olacaktır

Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi ve Urla Belediyesi Meclis üyesi Bülent Onat, İskele Liman İçi’nde yaşanan çevre faciasını değerlendirdi. Onat, denize dökülen fuel oilin deniz canlılarını az ya da çok etkileyeceğini belirtti.

Onat şunları söyledi:

Çevre Mühendisi ve Urla Belediyesi Meclis Üyesi Bülent Onat

”Bu tür olaylarda akaryakıtların hidrokarbonlar, azot, kükürt ve metal elementlerinden oluştuğunu hatırlamak gerekir. Kısa ve uzun vadede sorunlara sebep olan bu tür ihmallerde denize karışan petrolün bileşimine bağlı olarak hemen fiziksel ve kimyasal değişimler oluşmaya başlar. Sudaki akaryakıt buharlaşma, çözülme, emüsyon, oksidasyon ve mikro biyolojik ayrışmaya uğrar.

Bu nedenle deniz içindeki tüm organizmalar bu kirleticilerin az veya çok etkisi altında kalır. Petrol hidrokarbonları deniz canlılarının besin zincirine girerek dokulara nüfus edebilir. Bazı canlılarda üreme için önem taşıyan feromonları yani karşı cinsi çekmek için organizma tarafından salgılanan kimyasal maddeleri maskeleyerek üremeyi olumsuz yönde etkileyebilir.

Dökülen yakıtın deniz yüzeyini kaplaması ışığın ve havanın suyun alt katmanlarına geçişini engellemesi oksijen solunumu yapan canlılar için olumsuz etkilere sebep olur.

Bu tür kazaların yaşanabileceğinin öngörüsünün yapılarak gereken önlemlerin alınması, her kurumun temel görevlerinden biri olduğu unutulmamalıdır. Urlamıza geçmiş olsun diyor bir daha bu tür olayların yaşanmamasını diliyorum.”

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ