[pro_ad_display_adzone id=4000] Sabaha karşı nefes kesen 'patlıcan' operasyonu | Urla Egemen Haber

logo

[pro_ad_display_adzone id=3778]

13 Ocak 2018

Sabaha karşı nefes kesen ‘patlıcan’ operasyonu

[pro_ad_display_adzone id=4003]

Sabaha karşı nefes kesen ‘patlıcan’ operasyonu

İki gündür Urla’nın İskele Mahallesi’ndeki Liman İçi’ne Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi yakıt deposundan denize sızan fuel oili temizleme çalışmaları ile uğraşan Urla Emniyet Müdürlüğü Deniz Polisi Amirliği ekipleri, bu sabaha karşı 05.00’te gerçekleştirilen operasyonda da kaçak avlanan ve piyasa değeri yaklaşık 15 bin TL olan 21 bidondaki deniz patlıcanlarına el koyup, deniz canlılarını ait oldukları yere geri döndürdü.

Film karelerini aratmayacak operasyon, polise gelen bir ihbarla başladı. Çeşmealtı Gece Pazarı önlerinde bir kamyonete bidon yüklendiği bilgisini alan Urla Deniz Polisi, hemen olay yerine giderek aracı takibe aldı. Kamyonete yasa dışı yollarla avlanan deniz patlıcanlarının yüklendiğini saptayan polis, tam harekete geçmek üzereyken, araç hızlıca hareket ederek İskele mahallesi yönüne kaçmaya başladı.

Deniz Polisi ekibi, durumu İskele Polis Karakolu ekiplerine bildirip, kaçan aracın plakasını verdi. İskele Pazar Yeri önünde önlem alan polis, kamyonet kasasındaki 21 bidon içinde yaklaşık 15 bin adet deniz patlıcanı bulunduğunu saptadı.

Su Ürünleri Kanunu’na aykırı avlandığı belirlenen deniz patlıcanlarının bulunduğu kamyonet İskele Polis Karakolu Bahçesi’ne çekildi, durum Tarım İlçe Müdürlüğü yetkililerine de bildirildi.

Araçta bulunan Erdinç İ. ve Seyfettin H. adlı şahısların sorgusunda deniz patlıcanlarının nakil ve menşei belgesinin bulunmadığının ortaya çıkması üzerine iki şahsa ‘Su Ürünleri Kanunu’na muhalefetten para cezası uygulandı. Aracın ruhsatında yapılan incelemede de sigortasının geçtiği belirlenirken bu yönde de para cezası kesildi.

İki şahıs hakkında adli işlem yapılırken, kamyonet yeddi emine alınıp otoparka çekildi, deniz patlıcanları da Uzunada çevresindeki askeri bölgede tekrar denize atıldı.

Kozmetik sektöründe kullanılan ve Uzak Doğu ülkelerine yiyecek olarak da ihraç edilen deniz patlıcanlarının tanesinin bir liradan satıldığı öğrenildi.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ