Sanat Sokağı'nda zemine parke taşlar döşeniyor

logo


13 Ekim 2016

Sanat Sokağı’nda mutlu son yaklaştı

sanat-4-960-x-720Urla’nın ‘Gülen yüzü’ olması hedeflenen Sanat Sokağı’nda zemin döşemelerine başlandı. Yüklenici firma bugün öğleden sonra doğal taş döşenebilmesi için mıcır ve stabilize serme çalışmalarını başlattı. Zemin kaplama taşlarının da önümüzdeki pazartesi gününden itibaren Atatürk Kültür Merkezi yönünden döşenmeye başlanacak.

img-20161013-wa0001

Zemin çalışmaları bugün (13 Ekim) başladı

Yapılması gündeme geldiğinde ilçede büyük sevinç yaratan ancak projenin başlamasıyla ortaya çıkan tarihi kemer nedeniyle çalışmalar durunca çarşı esnafının tepkisine neden olan Sanat Sokağı’nda en büyük sorun olan zemin için ilk girişim bugün (13 Ekim) başladı.

Yüklenici firmanın, Atatürk Kültür Merkezi yönünden aşağıya doğru başlattığı çalışmalarda, doğal taş döşemesi için gerekli olan mıcır ve iri kum döşemesi çalışmaları sürerken, gri ve koyu gri tonlardaki granit/bazalt doğal taş döşemelerinin de pazartesi günü başlayacağı öğrenildi.

Telekom, TEDAŞ, İZSU gibi kuruluşların alt yapı çalışmalarını büyük ölçüde tamamladığı sokakta, bu kuruluşların bu tarihten sonra zemin üstü tamamlama çalışmaları yapacağı bildirilirken, sokak donatılarından aydınlatma direkleri ve çöp kutuları örnekleri de belirlendi. Aydınlatma direklerinin yerlerine takılması işleminin de önümüzdeki hafta gerçekleşeceği bildirildi.

Sanat Sokağı’ndaki mevcut çalışmalar;
– Yol kotunun belirlenmesi ile zemin tesfiyesi/traşlama devam ediyor..

– Stabilize malzeme TEDAŞ’ın direk sökümünü beklemeden  AKM önünden başlamak üzere sahaya serilmeye başlandı,

– Gediz Elektrik, sokakta kalan sayaç bağlantılarını tamamlamaya başladı..

– Civar sokaklarda da kazılar devam ediyor.  Yeraltı kazı hatlarını faaliyete geçirmeleri yani enerjilendirmeleri yaklaşık 1 haftayı bulacak.

– TELEKOM menhollerinin düşürülmesi için ekip oluşturuldu.Yol kotu belirlenmesi ile 5 adet menhol yenilemesine bu hafta girilecek…

– Cephe müdahale çalışmaları 2 ayrı ekiple devam ediyor…

guner11

Urla Belediyesi Fen İşleri Müdürü Güner Özlük

Urla Belediyesi Fen İşleri Müdürü Güner Özlük, sokakta, proje aşamalarından bugüne kadar yapılan işleri şu cümlelerle raporlaştırdı:

”Yatırımın adı: Urla’nın kalbi olan kent merkezimizin yani KENTSEL SİT VE ETKİLEME GEÇİŞ ALANININ tümü..

  1. Etap, Postane sokak ve zafer caddesini kapsayan sokak sağlıklaştırma uygulaması…

ÖNCE SANAT SOKAĞI;

Bu uygulama çalışmaları kapsamında 68 parsel yani 70 yapı incelenmiştir. Çalışma yapılan alan içindeki tescilli yapılar 19. Ve 20. Yüzyıllarla tarihlenmektedir. Modern malzeme ile inşa edilen yapılar ise son 20-30 yıl içerisinde inşa edilmiştir. Tescilli ve tescilsiz yapıları ile Urla kent dokusu içerisinde, sokak; taşıdığı mimari ve kentsel mirasa sahip çıkan aynı zamanda birbiri ile yarışmayan birbirine saygılı ve simgesel yapıları barındırmaktadır.

Restorasyon projeleri 2012 yılında gerçekleşmiş, 2015 yılı sonunda ise restorasyon işine başlanmış, İşin süresi 400 takvim günü olarak belirlenerek, ihale edilmiştir. Özellikle bilinmesi gerekiyor ki;  2017 yılı başında tamamlaması planlanmıştır ve takvim süresi içerisinde tüm çalışmalar devam etmektedir.

Urla’nın kalbi olan kent merkezimizde; bütüncül yatırım olarak İZMİR KORUMA KURULUNUN İLGİLİ KARARI İLE ONAYLANAN KENTSEL SİT VE ETKİLEME GEÇİŞ ALANI İÇERİSİNDE KALAN tüm tescilli ve tescilsiz taşınmaz kültür varlıklarının sokağa bakı veren cepheleriavlu duvarları, müştemilat, çeşme vb. mimari elemanların özgün sokak dokusu ve kentsel mobilyaları ile birlikte korunması, sağlıklaştırılarak yaşatılması ve çağdaş yaşama katılmasının sağlanmasını hedeflediğimiz bu yatırımlarda tarihi kent dokusu içerisinde önemli bir aks olması, özgün fonksiyonlu dükkanları, sosyal ve kültürel amaçlı konutları barındırmasından ötürü sanat sokağı yani 1. Etap bu uzun yolumuzda bir başlangıç ve örnek niteliği taşımaktadır. Yatırım proje alanımız; 97 bin m2 yapı, 36 bin m2 düzenleme sahasını ele almaktadır. Sanat Sokağı ise 8 bin m2 yapı, 2600 m2 düzenleme alanına sahiptir. 1. Etap sanat sokağı sokak sağlıklaştırma işi; 3 etaptan oluşan bu denli büyük metrajlı yatırım projelerimizin sadece YÜZDE 10’LUK kısmını kapsamaktadır.

Tüm bu yatırımlarımız; İzmir valiliği, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı (YİKOB) katkı payları ile mali anlamda, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün ise teknik anlamda destekleri ile sorunsuz yürütülmektedir.

Altyapı problemi ise;

Sokak sağlıklaştırması ve düzenleme işinde önce elektrik, telefon, internet, su ve kanalizasyon hatlarının yeraltına alınması ve mevcut altyapının yenilenmesi gerekliliği hepimizin bildiği bir konu. Ancak bu altyapı çalışmalarının toplam uzunluğu 600 metre olan çalışma sahası olarak değil bu bölgedeki, civar sokaklarında altyapıları düşünülerek program oluşturulmuştur. Öncesinde İBB-AYKOME (altyapı koordinasyon merkezi) izinleri tamamlanmış, sokağın araç trafiğine kapatma kararı alınmış, yaya trafiği ise kontrollü olarak verilmiştir. Ülkemizde gerçekleştirilen diğer sokak sağlıklaştırma örneklerine bakıldığında bu tür çalışmalarda tüm faaliyetlere kapatılma kararı alınmış iken esnaflarımızın ticari faaliyetleri sonlanmaması amacıyla geçişleri mümkün olduğunca kontrollü ve açık tutmaya çalıştık. Elbette yürünmez hale geldiği günleri de yaşadık. Sebebi ise ortalama 5 metre genişliğe sahip sokakta yeri geldiğinde 4 kurumun da eş zamanlı altyapı kazısının gerçekleşmesidir. Şunu da belirtmekte fayda var ki; kazı çalışmaları sırasında, zemin kaplaması altında kemerli bir tarihi yapıya rastlanılmış, koruma kuruluna konu iletilmiş, müzeler müdürlüğünden uzman gözetmenler denetiminde çalışmalara devam edilmiştir. Tüm kurum ve kuruluş yetkililerinin destekleri ile bu sancılı karar ve izinler süreci beklenilenin de altında ilerlemiştir.

Ayrıca Cephelerde bulunan tüm kirli görüntüye sebep verecek imalatlar örneğin sundurmalar, tabelalar, çıkıntılar ve aykırı imalatların hepsi temizlenerek, sokağa bir standart getirilecek.

Sonuç olarak;

Bu sokak sağlıklaştırma işi kapsamında yapılan tüm çalışmaları başta VALİLİK, KAYMAKAMLIK, BELEDİYEMİZ, RÖLÖVE ve ANITLAR MÜDÜRLÜĞÜ, KORUMA KURULU, MÜZELER MÜDÜRLÜĞÜ, İBB/ALTYAPI KOORDİNASYON MERKEZİ, TÜM ALTYAPI KURUM VE KURULUŞLARI ile TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ ve ÇEKÜL VAKFI olmak üzere ilgili mevzuatlara uygun bir şekilde hızlıca tamamlanması yolunda titizlik ve büyük bir özenle takip ediyor ve işin bitim süresinde tamamlanmasını hedefliyoruz.”

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ