Ana Sayfa Galeri Urla Devlet Hastanesi, Türkiye’ye örnek olacak

Urla Devlet Hastanesi, Türkiye’ye örnek olacak

48
0

Urla Devlet Hastanesi çağ atladı

Urla Devlet Hastanesi, yeni binasına taşındığı 2014 yılından bu yana adeta çağ atladı. Önce ‘Bebek Dostu’ hastane unvanını alan Urla Devlet Hastanesi, şimdi de iki büyük hizmet için atağa kalktı. Yaşlı Dostu Hastane unvanı için gerekli tüm kriterlerin hazırlandığı, sadece prosedür işlemlerinin yapılmasının beklendiği şu günlerde, bir büyük adım da teknoloji konusunda geldi. Yatan hastaların zamanında alması gereken ilaçlar konusunda dijital bir ortam düşünüldü. Şu an dünyada sadece bir ülkede bulunan sistem, şöyle çalışacak:

Yatan her hastanın verileri, bilgisayar ortamında depolanacak. Özel yazılımlar gerektiren bu sistem, yatan hastanın ilacının verilmesi konusunda, nöbetçi doktordan, hastane başhekimine kadar cep telefonu mesajı göndererek sağlık personelini uyaracak. Olağanüstü gelişmiş bu sistemde, hastanın kan değerlerinden geçirdiği hastalıklara, nabız ve kalp atış sayılarından yediği yemeğe kadar her şey kayıtlı olacağı için, sistem o hastaya yanlış veya başka bir hastalığı tetikleyici ilaç verilmesini de önleyici uyarılarda bulunacak.

Böylelikle hemşire ve hasta bakıcılar, yatan hastanın hangi saatte hangi ilacı alması, hastaya uygulanması gereken müdahaleleri unutmuş olsa bile sistem yetkili tüm sağlık çalışanlarına cep mesajı göndererek işlemlerin tamamlanmasını sağlayacak.

Yakında hayata geçirilmesi planlanan sistem, Türkiye’deki hastaneler arasında tek olacak ve diğer hastanelerde de Urla Devlet Hastanesi’nin uygulaması yaygınlaştırılacak.

Urla Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Adıgüzel Demirel, ”Karantina Adası’ndan mevcut binamıza taşınmamızdan bu yana sürekli gelişim halindeyiz. Günlük poliklinik sayımız 3 binleri aştı. Hastanemize sadece Urla’dan değil pek çok yerden başvuru oluyor. Biz sağlığın ne derece önemli olduğunu biliyor ve kendimizi sürekli yenileme çabası içerisinde oluyoruz. İki yıl önce ‘Bebek Dostu’ unvanını aldık. Bu konuda büyük reformlar yaptık ve yenidoğan ünitemiz ile gebe odalarımız ve emzirme odalarımızla arzulanan kalite seviyesine ulaştık. Şimdi önümüzde iki büyük hedefimiz var. Yaşlı hastalarımız için gerekli alt yapı hizmetlerini tamamladık. Yataklarımızdan, özel odalardaki banyolara, asansörden, koridorlardaki kiosklara kadar her ihtiyaçta yaşlı hastalarımıza yaşamlarını kolaylaştıracak tüm yenilikleri gerçekleştirdik. Uluslararası tıp dünyasında HİMSS – 7 olarak isimlendirilen ve yatan hastalara yönelik bilgi sisteminin oluşturulması için çalışmalarımız devam ediyor. Bu sistem şu an Türkiye’deki hiç bir hastanede mevcut değil. Özel yazılımlar ile gerçekleştirilebilinecek bu sistem Urla Devlet Hastanesi’ne bir büyük guru daha yaşatacak. Şu an kısmen kullandığımız ilaç bilgi sisteminin daha da gelişmiş olan HİMSS – 7 sayesinde yanlış ilaç verme, saatini geçirme, eksik ya da fazla verme, bir başka hastalığı tetikleyici bir ilaç kullanma ihtimali tamamen ortadan kalkacak. Türkiye’de ilk uygulayan hastane olacağız. Bu da bizim için büyük bir gurur kaynağı olacak” dedi.

Kapalı böbrek taşı ameliyatı gerçekleşiyor

Urla Devlet Hastanesi’nde bir başka gelişme de ameliyatlarda yaşandı. Bazı büyük hastanelerde gerçekleşen böbrek taşı kapalı ameliyatları da Urla Devlet Hastanesi’nde yapılmaya başlandı. Hastaneye yeni atanan Üroloji Uzmanı Dr. Rahmi Gökhan Ekin önderliğindeki ekip, geçtiğimiz günlerde aynı gün üç kapalı böbrek taşı operasyonu gerçekleştirdi. 5 santim ve üzerindeki böbrek taşları ameliyatlarında daha önce 10-15 santimlik kesi yapılması zorunluluğu varken kapalı böbrek taşı operasyonlarında kesi uzunluğu bir santime düşüyor. Bu sayede hastanın hastanede kalış süresi de kısalıyor. Eski sistemle operasyon geçiren bir hasta ağrı ve enfeksiyon önlemi için hastanede bir hafta tutulurken, yeni sistemde ameliyat olan bir hasta ikinci gün evine gidebiliyor.

Üroloji Uzmanı Dr. Rahmi Gökhan Ekin’in gerçekleştirdiği operasyon sonrasında hastayı Başhekim Op. Dr. Adıgüzel Demirel ve hastane yetkilileri ile birlikte ziyaret ettik. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden sevk edilen böbrek taşı hastası, yeni sistem sayesinde ağrılarından kurtulduğunu dile getirdi.

Uz. Dr. Ekin, ”Günde üç böbrek taşı şikayeti olan hastayı operasyona alabiliyoruz. Kapalı ameliyat hastalar için çok önemli kazanımlar yaratıyor. İyileşme süreci kısalıyor, ağrı ve enfeksiyon riskleri ortadan kalkıyor. Bu sistemde başarı oranı da çok yüksek” dedi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir