Yargısız infazlara karşı; Yargısız Mücadele! | Urla Egemen Haber

logo


12 Temmuz 2017

Yargısız infazlara karşı; Yargısız Mücadele!

 

Alper Sefa’nın Egemen Urla Yaşam Dergisi’nin Haziran-Temmuz sayısında yayımlanan röportajı…

Alper Sefa

Uyuşturucu, aslında tüm zamanların illeti… Şimdiye kadar kaç ocak söndürdü, kaç can aldı sayısını hesaplamaya aklımız yetmez… Hedefinde tabii ki en çok gençler var. Doktor olmayı amaçlarken bu illetin yakasına yapışmasıyla kaybolan hayatları, para içinde yüzerken aşırı doz nedeniyle bedenleri toprak olan genç fidanların hikayelerini okuduk hep gazetelerde… Nefret ettik, ağladık, mücadele ettik gençlerimizden uzak tutmak için bu illeti…

Biz nefret ettik de bizden daha fazla kin kusan bir genci fark ettik araştırmalarımızda: Urlalı hemşehrimiz, Tamer Sefa’nın küçük oğlu Alper Sefa… Youtube’ta rekorlar kıran bir klibi var. Adı “Yargısız Mücadele”… Rap türünde bir isyan aslında… Müzik güzel, sözler harika, ortaya çıkan eser mükemmel…

Alper Sefa’ya nedenini sorduk… Net yanıtlar verdi:

Biz, bir kaç arkadaşla birlikte, Rap müziğe fazla bir ilgimiz vardı. Bir kaç denememiz oldu. Oldukça da beğenildi yakın çevremiz tarafından. Hep Rap türü müzikler. Bu süreçte yani lise hayatımız süresince uyuşturucu illeti konusunda bazı olumsuzluklar dikkatimizi çekmişti. Gözlemlemeye karar verdik. Gördüklerimiz bizi dehşete düşürdü. 3 TL’ye, 5 TL’ye okul yakınlarında, mahalle aralarında uyuşturucu pazarlıyorlardı. O gün karar verdim. Bu gençlere karşı yargısız bir infazdı. Onları bile bile ölüme göndermekti. Ben de buna karşılık olarak Yargısız Mücadele adlı bir şarkı yazıp, bunu daha akılda kalıcı olması açısından klipleştirmeye karar verdim.

Yaklaşık 3 yıl önce İzmir Abluka isimli bir prodüksiyon şirketi kurduk.  Önceleri olanaklarımız çok kısıtlı idi. Kamera mikrofonuyla kayıt alıyorduk ilk başladığımızda. Mikrofonumuz dahi yoktu. Öğrenci olduğumuz için ekonomik sıkıntı da çekiyorduk. Bu süreci yaz tatillerinde çok çalışıp para kazanarak atlattık diyebilirim. Kazandıklarımızın tümünü şirket ihtiyaçlarına yatırdık. 4 kişi yola çıkmıştık. Sonra bir ev kiraladık. Ev sahibiyle sorun yaşayınca bir arkadaşımızın evine yerleştik. Evi çok güzel bir şekilde dizayn ettik. Süregelen sıkıntılarımızın ortasında birde o dönemde kız arkadaşımdan ayrılmıştım. Bunalım yaşıyordum ama bu bunalımı kağıtlara şarkı sözü yazarak atlatmaya çalışıyordum. Sonra bir eser oluştu. İlk çıkardığım parça AlperSefa mahlasından Uçurum’du. Melankolik bir parçaydı. İzmir Abluka, hem sokak, hem edebiyat hem de ideolojik anlamda haklının ve ezilenin yanında olan bir düşünce çevresinde oluşturulmuştu. Baktım ki hep aşk şarkıları çıkıyor ve bizim ideolojimize ters, bir gün müzik yapmaktan vazgeçtim ve tüm parçalarımı sildim. O süreçte yapımcılığa başladım. Bir çok kişiyle müzikal anlamda ve aranje bakımından destek sağlayıp çok güzel işler yaptık. Şanssızlık mı diyeceğim şans mı ama bu süreçte yine başka bir takım olaylar yaşandı. Güçlü bir insan olduğumu düşünmüyordum. Bir çok şeyden vazgeçmiştim ve beni mutlu eden tek şey sokaklardı. Zaman hızlıca akıp gidiyordu ve bir gün arkadaşlarım bana yüklendi. Hadi artık yeter bu kadar bunalım müzik yapalım diyerek beni yeniden hayata bağladılar. Protest Rap türde müzik yapmaya başladık. İnsanlar gerçeklerden kaçtıkları için pek fazla tutulmadı bu müzik. Sonra yeniden ayağa kalktık. Ve şuan belirtmeliyim ki, İzmir’in Rap alanında sağlam kalelerinden biriyiz ve bu kültürün öncülerindeniz.

Önce Yargısız Mücadele’nin sözlerini yazdım. Ve kendi ekibimi kurdum. İzmirAbluka ve AlperSefa’nın ekipleri buluştu. Proje üstünde detaylı toplantılar yapıldıktan sonra Yön.Cenan Çelik’e ulaştık bu klibi çekmek istediğimizi söyledik. Müziğin alt yapısını belirlendi. Bu konuda İzmir Alsancak’taki Argo İzmir’den büyük destek aldık. Özellikle Emre Olkun’dan. 4 ay gibi bir süreci proje aşamalarını tamamlamak için kullandık. Uğurcan Pehlivan, namı diğer Zago benim eserimin aranjmanını yaptı. Ve tüm müzikal işlemleri oluşturdu. Kendisi hem benim ortağım, hem kardeşim, hem de öğretmenimdir bir bakıma. Değinmeden geçemeyeceğim, projenin menajerliğini Doğa Ketir yaptı. Kendisi benim özkardeşimden farksızdır ve işinde profesyoneldir.

Peki parçadaki sözler nasıl oluştu?

Yeraltı Edebiyat’ını ele aldık özellikle. Net ve mesajlı bir anlatım biçimini kullandım. Bolca ironiye sahip bir ritmik şiir oldu. Genellikle sokağın kirinden, pisliğinden gözlemlediğimizi kağıda yansıttım. Biraz argo ve düşündürücü ifadeler kullandım. Hem kurumlara, hem şahıslara değinmeler var sözlerde. Ben liseyi Narlıdere’de okudum. Bazen gezmek bazen de gözlem yapmak  için sokaklara indiğimizde hem çok güzel hem de çok şaşırtıcı olaylara tanık olduk. Aslında gördüklerim karşısında sert bir tavır aldığımı söyleyebilirim. Bu pisliklerin arasından dikkatimizi en çok bu zehir çekmişti. O uyuşturucu tacirleri, yaşlı-genç, kadın-erkek demeden zehirliyorlardı insanları. Bunun adı yargısız infazdı. Klipte anlatmak istediğim, uyuşturucu illetine karşı onların sistemi ile mücadele etmemiz gerektiği. Yani yargısız infaza karşılık yargısız mücadele olgusunu ele aldık.

Yeni çalışmalar var mı?

Tahmini satış tarihi Temmuz ayı olarak belirlenen bir albüm üstünde yoğun bir çalışmamız var. Albümün ismi Gece. Geceler bir çok insan için önemlidir. Bu yüzden bu şekilde gönüllerde ve kulaklarda yer edinmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda İstanbul ve İzmir’de klip projelerimizin keşif sürecindeyiz. Kesinlikle boş durmuyoruz.

Müzik dışında bir de Muhasebe Finansman ve Harita ve Kadastro alanında mühendis yardımcılığın var.

Evet, uzun zamandır yanlarında olduğum firmalar. Şuan Harita ve Kadastro Mühendisi İrfan Tuncel’in yanında görev yapıyorum. Ağabey-kardeş ilişkisi ile faaliyetimizi sürdürüyoruz. İrfan Tuncel’in hakkını ödeyemem. Hem maddi hem de manevi olarak fazlasıyla destek oluyor. Ve eğer benim şuan eskisinden daha güçlü bir müzikal hayatım ve kaliteli bir kişiliğim varsa bunu İrfan Tuncel’e borçluyum.

İzmir Abluka Stüdyo Menajeri Doğa Ketir de Alper hakkında şunları dile getirdi:

Alper ile küçüklükten beri sokakta büyüdük, sonra semtten taşınmak zorunda kaldık. Fakat Alper’le olan bağlantım hiçbir zaman kopmadı. Ve şuan büyüdük. Onun her daim yanında olacağımı ona söylemiştim.

Benim için öz kardeşten bir farklı olmayan bu adamın, tüm hak eden ağızların, paylarını vermeye hazır olduğunu zaten biliyorduk. Ve Alper bir süre müziği bıraktığında derinden üzülmüştük. Fakat Anka Kuşu misali, kendini küllerinden tekrar yarattı ve tüm engellere aldırış etmeden zorlu yolunda ilerlemeye devam ediyor. Ve şuan Alper’in menajerliğini, organizasyon işlemlerini gerçekleştiriyorum, bu beni gururlandırıyor. Alper’in kısa zamanda, çok iyi yerlere geleceğine inanıyoruz. Bu daha da çok gururlandırıyor.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ