Yol hikayesinde önemli gelişme; O yol kapandı! | Urla Egemen Haber

logo


14 Mart 2018

Yol hikayesinde önemli gelişme; O yol kapandı!

Yol hikayesinde önemli gelişme; O yol kapandı!

Urla’nın Bülent Baratalı Bulvarı ile 75. Yıl Cumhuriyet Caddesi arasındaki bağlantıyı sağlayıp, Kılınç İş Merkezi’nin arkasında bulunan bölgeye geçişlerin gerçekleştiği yol yine Urla’nın gündemine oturdu. İlk kez 2013 yılında baş gösteren ‘Yol Krizi’ dün gece yeni bir boyut kazandı. Urla Plaza Yönetimi, Urla Belediyesi’nce 9.5.2013 tarihinde alınan Encümen Kararı ve sonrasında gerçekleşen Suç Duyurusu, 25.1.2016 tarihinde yinelenen Encümen Kararı ve para cezası uygulaması sonrasındaki Savcılık Soruşturması sonucu kanun gereği yolu araç trafiğine kapatma kararı aldı. Urla Plaza Yönetimi, yola demir çubuklar çekerek kapatılması istenen bölgeyi şeritle çevrelerken yolu kapatıldığına yönelik bilgi bulunan levhaları da yolu iki tarafına astı. Levhaların bir bölümü dün gece bir bölümü de bu sabah Urla Belediyesi Zabıta ekiplerince yerinden sökülerek kaldırıldı.

Yaklaşık 5 yıllık bir geçmişi bulunan ‘Yol Hikayesi’ 2014 Yerel Seçimleri öncesinde patlak verdi. Dönemin Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, aynı dönemde Belediye Meclis Üyesi olan, seçim öncesinde de belediye başkan aday adayları arasında adı geçen Murat Gül’ün de malikler arasında yer aldığı Urla Plaza binası hakkında 22.3.2013 tarihinde ‘16.12.2010 ruhsat tarihli yapının, ruhsat ve eki mimari projesine aykırı olarak, güney cephesindeki duvar imalatının (19.28 metre uzunluğunda ve 3.21 metre genişliğindeki bölümünün uygun yapılmadığı, ayrıca vaziyet planında otopark olarak belirtilen yerlerin otopark amacına uygun olarak düzenlenmediği, inşaat seviyesinin yüzde 100 olup, kullanılır durunda olduğu tespit edildi’ ifadelerini kapsayan Yapı Tespit ve Durdurma Tutanağı düzenlendi.

Bu tutanağa ilişkin Urla Belediyesi Encümeni, 9.5.2013 tarihinde malikler, ruhsatsız yapı yaptıkları gerekçesiyle 653 TL para cezasına çarptırıldı.

Selçuk Karaosmanoğlu başkanlığı döneminde Urla Plaza’nın cezaya neden olan ve otopark yapılması istenen bölümündeki asfalt, belediye ekiplerince söküldü, bu bölge Urla Plaza yönetimi tarafından parke taşlarla onarıldı.

Oktay Akgül, Naci Seçkin, Ersun Karabıyık, Ziyaettin Beter, Gürsel Şerbetçi, Murat Gül, Aynur Perk, Sefa Perk, Necati Adlan, Selim Muraçal ve Ahmet Yababa’nın malik olduğu 20 hisseli Urla Plaza binası hakkında verilen para cezası, 30 günlük süreç içinde ödenmedi, 60 günlük süreçte de itiraz davası açılmadı.

25.1.2016 tarihinde Urla Belediyesi ekipleri binada yaptıkları kontrol sonucunda 2013 yılında Encümen Kararı’nın uygulanmadığı, ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılan imalatların kaldırılmadığı yönünde tutanak hazırladı ve 25.2.2016 tarihinde toplanan Encümen, bina maliklerine toplam 3.161 TL ceza kesti.

Bu arada Urla Belediyesi’nce yapılan suç duyurusunu değerlendiren Urla Cumhuriyet Savcılığı, dava açılmasına gerek görmedi ve dosya kapandı.

Olayın yeniden alevlenmesi ise, Urla Plaza binasında iş yeri açma girişiminde bulunan işletmecilere, binada kanuni işlemlerin yerine getirilmediği gerekçesiyle Urla Belediyesi’nin işletme ruhsatı vermemesi kararlarıyla oldu.

Urla Plaza yönetimi bir süre önce yerel gazetelere ilan vererek mart ayı içinde yolun sağ tarafında kalan ve 19 metre uzunluğunda 3 metre genişliğindeki bölümünün araç trafiğine kapatılarak Urla Belediyesi’nce istenilen otopark şekline dönüştürüleceği duyurusu yaptı.

Dün gece yolun o bölümünü demir çubuklarla belirleyen Urla Plaza yönetimi, plastik şeritlerle de trafiğe kapattı. Yolun iki tarafına da kapatma gerekçesini yansıtan levhalar koydu.

Ancak gece Urla Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, yolun 75. Yıl Cumhuriyet Caddesi tarafındaki levhaları söküp, plastik şeritleri de kaldırdı. Zabıta ekipleri bu sabah da AVM Otoparkı yönündeki levhaları bulundukları yerden aldı.

Urla Plaza yönetimi, ”2013 yılında, şimdi kriz yaşanan yolu bedelsiz olarak Urla Belediyesi’ne terk etmemiz konusundaki taahhüdü verdik. Bizler, Urla halkının mağdur olmaması ve araç trafiğinin rahatlaması amacıyla böyle bir karar almıştık. Bu yöndeki talebimizi hem geçmiş dönemdeki Belediye Başkanı Sayın Selçuk Karaosmanoğlu, hem o dönemin Meclis Üyeleri hem de şimdiki Urla Belediyesi yönetimi biliyor. Bedelsiz terk yönündeki dilekçemizin dosya içinden kaybolduğunu duyduk. Ancak sorun değil. Bugün de aynı karardayız ve o bölgeyi bedelsiz olarak Urla Belediyesi’ne devretme yönündeki kararımız geçerli” dedi.

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında ise Urla Belediyesi’nin Urla Belediyesi’nin Urla Plaza karşısında bulunan ev sahipleri ile anlaşma sağladıkları, tek katlı bina sahiplerine arazilerinin bir bölümünün kamulaştırılarak yol açılması yönünde girişimlerde bulundukları öğrenildi. Bu yöndeki yazışmaları İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yapıldığı ve onay beklendiği de bildirildi.

Büyükşehir Belediyesi’nden onay gelene kadar Urla Plaza önündeki alan trafiğe kapatılacak ve yol 75. Yıl Cumhuriyet Caddesi’nden AVM Otoparkı yönünde tek yön olarak kullanılacak.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ