Ana Sayfa Asayiş ‘Bamboo mührü’nün altından, ‘moloz tepesi’ çıktı

‘Bamboo mührü’nün altından, ‘moloz tepesi’ çıktı

311
0

AVM Bamboo Urla’da yer alan pek çok işyerinin mühürlenmesiyle başlayan kaosta, ne Urla Belediyesi ne de AVM yönetimi tarafından tek kelime açıklamanın yapılmamasının verdiği belirsizlik sürerken, bugün yeni bir iddia ortaya atıldı.

AVM inşaatının başladığı 2017 yılında, bodrum katlar için toprak hafriyatının yapıldığı dönemde çıkan 1000 kamyonu aşan toprak, Kekliktepe, Sefaköy ve MESA Evleri üçgenindeki alana dökülmüş, o dönemde bölge yaşayanlarının da tepkisine neden olmuştu.

Urla Egemen Haber olarak 6 Ekim 2017 tarihinde konuyu haberleştirmiş ve sorunu gündeme taşımıştık.

Aradan geçen 2 yılın sonunda ve yine aynı tarihte, moloz dağı bu kez AVM Bamboo Urla’daki işyerlerinin mühürlenmesine neden oldu.

O dönemde AVM yönetiminin moloz dağını kaldıracağına dair taahhütnamesi olmasına rağmen hiçbir girişimde bulunulmaması nedeniyle, Urla Belediyesi’nin AVM’deki eksiklikleri gerekçe göstererek mühürleme olayını gerçekleştirdiği iddia edildi.

AVM’deki işyerlerinde çalışan 160 kadar eleman, 60’ın üzerinde işyeri ve binlerce ziyaretçiyi mağdur eden mühürleme olayında konuşulan bir başka söylenti de Urla Belediyesi’nin eski yönetimine yöneltilen bir suçlama…

Söylenti ise şöyle; Bamboo Urla inşaatı sahipleri, inşaat ruhsatı için önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, AVM’nin benzin istasyonu depolarına çok yakın olması nedeniyle inşaat izni vermedi.

Bu aşamada Bamboo Urla yetkilileri Urla Belediyesi ile temasa geçti. İnşaat AVM statüsünden çıkartılıp çarşı işlemi yapıldı ve inşaat ruhsatı verildi.

İnşaat sürerken ilk çizilen projede yer alan bazı dükkanlar birleştirildi ancak tadilat projesi Urla Belediyesi’ne verilmedi.

AVM Bamboo Urla’nın resmi açılışı yapılmamasına rağmen faaliyete başladığı temmuz ayında Urla Belediyesi ekipleri AVM yönetimine eksikliklerin tamamlanması için 60 gün süre tanıdı.

İki aylık süre içinde de eksikliklerin tamamlanmaması üzerine Urla Belediyesi ekipleri 7 Ekim Pazartesi sabahı, işletmelerin faaliyete geçiş tarihlerini baz alarak mühürleme işlemini gerçekleştirdi.

Belirsizlik ve sessizliğin sürdüğü mühürleme olayı ile ilgili hem AVM Basın Danışmanı İrem Hanım, hem de Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’a bizzat yönelttiğimiz sorular ise yanıtsız kalmaya devam ederken önümüzdeki süreçte daha büyük sorunların yaşanabileceği de sinyallerini verdi.

Dünyaca ünlü bazı firmaların şubelerinin mühürlenmesi, ilçemiz için kötü bir reklam olduğu gerçeğinin yanı sıra işletme sahiplerinin de AVM yönetimine tazminat davaları açma girişimleri kamuoyunda konuşuluyor.

Bazı işletme sahiplerinin gelir kayıplarını AVM yönünden talep edip aldıkları yönündeki söylentiler ise taraflardan teyit ettirilemedi.

Sosyal medya ise mühürlenen Bamboo Urla paylaşımları ile kaynıyor. Yorumlarda, ortaya çıkan durumun Urla için kötü bir imaj olmasına vurgu yapılıyor.

6 Ekim 2017 tarihinde yaptığımız haber:

Moloz kamyonları Mesa Vadisi’nde dağ oluşturdu

Kekliktepe, Sefaköy ve Mesa Evleri sakinleri, bu günlerde moloz mücadelesi veriyor. İzmir – Çeşme eski yolunun Uğur Mumcu Kavşağı civarında yapımına başlanan AVM inşaatından çıktığı ileri sürülen hafriyatın, evlerinin bulunduğu bölgeye dökülmesinden yakınan site sakinleri, toz bulutu içinde yaşam sürdürdüklerini dile getirdi.

Ekonomik yönden rahat olan ailelerin tercih ettiği, pek çok villanın yer aldığı bölgede, her gün 20-30 kamyonun hafriyatı Mesa Vadisi civarına boşalttığını belirten vatandaşlar, ”Tertemiz havamız vardı, hafriyat kamyonları nedeniyle oluşan toz bulutlarından yaşanmaz bir hale geldi. Urla Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yaptığımız şikayetlerden sonuç alamadık. Bize, (Geçici olarak o noktaya hafriyat dökülmesi yönünde izinleri var. Daha sonra o topraklar başka yere nakledilecek) yanıtını verdiler” dedi.

Bölge yaşayanları, yaklaşık 1000 kamyonluk hafriyatın, daha sonra başka bir yere nakledilmesinin mümkün olmadığını ve belediyelerce verilen cevaba inanmadıklarını belirterek, ”Duyumlarımıza göre daha bu kadar hafriyat bölgemize dökülecekmiş. Belediye yetkililerimizden bizi zor durumda bırakan bu sorunumuza çözüm bulmalarını istiyoruz” diye konuştu. (6 Ekim 2017)

7 Ekim 2019 tarihinde yaptığımız haber:

Bamboo Urla mühürlendi

Urla’da temmuz ayında açılışı yapılan, içerisinde onlarca ulusal ve uluslararası firmanın şubesi yer alan Uğur Mumcu Kavşağı’ndaki AVM Bamboo Urla’da bulunan işletmelerin çoğu, sabah saatlerinde Urla Belediyesi ekipleri tarafından mühürlendi.

AVM yöneticileri ve Urla Belediyesi, mühürleme olayı ile ilgili bir açıklama yapmazken, uygulama konusunda kamuoyunda pek çok söylenti dolaşmaya başladı.

Söylentilerden birinde; Urla Belediyesi’nin işletme ruhsatları olmayan işyeri sahiplerine geçtiğimiz aylarda eksikliklerini gidermeleri için süre verdiği ve sürenin de bugün dolduğu için mühürleme yapıldığı ileri sürülüyor.

Bir başka söylenti ise AVM ruhsatlarının büyükşehir belediyelerince verildiği, Bamboo Urla’nın bu konuda bir girişi olmadığı, sadece Urla Belediyesi’nden inşaat ruhsatı aldıkları, işletmelerin de bu nedenle mühürlendiği yönünde…

Bazı yetkililer ise Bamboo Urla’nın yan tarafında bulunan benzin istasyonunun sorun yarattığı, AVM’lere yakın merkezlerde bu tür tehlikeli madde satışının olmaması gerektiği, bu nedenle de AVM’ye çalışma izninin verilmeyeceği yönünde görüşe sahip.

Bir başka söylentiye göre de Bamboo Urla AVM yetkilileri, Urla Belediyesi’nin geçmiş yönetimi ile bu konuları görüşüp fikir birliğine vardığını, halen şantiye elektriği kullanıldığı, işyerlerine işletme ruhsatı alınmadığı için de bireysel işlem yapılamadığı, belediye yönetiminin değişmesiyle de eski anlaşmaların ortadan kalktığı ifade ediliyor.

Bir başka görüş ise AVM’nin üzerine kurulduğu arsanın malikleri ile ilgili bir problem nedeniyle anlaşmazlık yaşanıyor ve bu yüzden de oturma izni alınamıyor.

Hem AVM yönetimi hem de Urla Belediyesi tarafından bir açıklama yapılmadığı için yaklaşık 30 işyerinin etkilendiği bu uygulamada en çok mağduriyet yaşayanlar ise ziyaretçiler oldu. İşyerlerinin mühürlenmesinden haberi olmayan vatandaşlar, Bamboo Urla’ya geldi ve dükkanlar kapalı olduğu için geriye dönmek zorunda kaldı. (7 Ekim 2019)

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir