Ana Sayfa Asayiş Başkan Aydınhan’dan esnafa anlamlı mesaj

Başkan Aydınhan’dan esnafa anlamlı mesaj

497
0

Başkan Aydınhan’dan, esnafa anlamlı mesaj

Urla Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan

Urla Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan, koronavirüs nedeniyle alınan önlemler ve hükümetten beklentileri kaleme alıp, sosyal medyadan paylaştı.

Başkan Aydınhan yazısında şu cümlelere yer verdi:

Değerli esnaflarımız, kıymetli vatandaşlarımız;
Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, maalesef milletimiz için de büyük bir tehlike arz etmektedir.

11 Mart’tan günümüze kadar millet olarak, Sağlık Bakanlığımızın ve çeşitli kurumların aldığı tedbirler ve önlemler çerçevesinde koronavirüs ile mücadele etmekteyiz. Aynı zamanda İçişleri Bakanlığımız tarafından, koronavirüsü ile mücadele kapsamında aldığı tedbirlerde, bazı meslek gruplarımızın faaliyetini geçici olarak durdurulmasına karar verildi. Hem faaliyeti geçici olarak durdurulan hem de alınan tedbirler kapsamında çok büyük bir maddi kayba uğrayan esnaf ve sanatkârlarımıza, hükümetimiz tarafından çeşitli destek paketleri açıklanmıştır.

Açıklanan paketler kapsamında birçok meslek grubunun, Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenmiştir. Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkarlarımızın Halk Bankasına olan kredi borçlarının Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenmiştir. Ayrıca 31 Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri 30 Nisan 2020 e kadar uzatılmıştır.

Son olarak da Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Tüm Türkiye’de icra-iflas takip ve talep işlemleri ile ihtiyaci haciz işlemleri durdurulmuştur.

Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak alınan tüm tedbirleri yerinde bularak açıklanan destek paketleri için yetkili makam ve mercilere teşekkür ederiz. Ancak esnaflarımızın kira, çalışan ücreti, muhtelif bankalarda bulunan kredi taksitleri gibi elzem ödemeleri hakkında da destek bekliyoruz. Ayrıca daha önceki dönemlerde devletimizin küçük esnafa vermiş olduğu faizsiz bir yıl ödemesiz ve üç yıla böldüğü kredilendirme sisteminin tekrar hayata geçirilmesini hükümetimizden talep ediyoruz. Devletimizin bu konularda da çeşitli çalışmalar yaparak, gerekli önlemleri alarak, somut desteklerde bulunmalarını önemle arz ediyoruz.
Sevgili esnaflarımız, değerli vatandaşlarımız;

Bugün Urla Kaymakamımız ve Urla Belediyesi Başkan Vekilimiz Sayın Önder Can başkanlığında, kurum müdürlerimizin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz toplantı neticesinde hizmet ağı oluşturulmasına karar verdik.

Daha sonra odamızda ilçe muhtarlarımızla gerçekleştirdiğimiz toplantı neticesinde ilk etapta 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağına istinaden, vatandaşlarımıza olası bir sokağa çıkma yasağında servis yapacak marketleri saptayarak çalışmalara başladık. Oluşturulan listeler yarın saat 15.00 itibariyle Urla Esnaf Odası’ndan ve muhtarlıklardan duyurulacaktır. Esnaf odası olarak bu kapsamdaki çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir. Yaşanan gelişmeler ve alınan tedbirler konusunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Ülkemizin içerisinde bulunduğu bu kritik süreci hep birlikte atlatacağımıza cani gönülden inanıyorum. Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak her zaman esnafımızın yanında olacağımızı bu vesile ile bir kez daha bildirmek isterim. Bu süreçte hem kendi sağlığımızı hem de toplum sağlığını güvence altına almak adına hepimizin üzerine düşen görevleri yerine getirmesini, olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak kalınmasını ve Sağlık Bakanlığımız tarafından açıklanan hijyen kurallarına uymasını önemle rica ediyoruz. Sürecin ilk gününden bu yana özveriyle çalışan tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ederiz. Unutmayınız, koronavirüs alacağınız tedbirlerden asla daha güçlü değildir.

Bu süreçte evde hayat var diyerek evde kalmanızı tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı günler dileriz…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir