Ana Sayfa Asayiş Belediye meclisinde ilk restleşme, ilk kriz

Belediye meclisinde ilk restleşme, ilk kriz

11
0

Urla Belediyesi Meclisi’nde ilk restleşme, ilk kriz

Başkan Oğuz, CHP’li meclis üyelerini Atatürk’ün sözleriyle bile ikna edemedi. Meclis toplantıları oy çokluğu ile saat 17.00’ye alındı

Urla Belediyesi Meclisi Haziran ayı 2. Oturumu, Cumhuriyet Halk Partisi grubu ile Belediye Başkanı Burak Oğuz’u karşı karşıya getirdi. Meclis toplantılarının saat 17.00’ye alınması konusunda çıkan görüş ayrılığında Başkan Oğuz, meclis üyelerini Atatürk’ün 23 Nisan 1920’de TBMM açılışında yaptığı konuşmayı okuyarak ikna etmeye çalıştı ancak başaramadı. İlk raundu Meclis Üyeleri kazandı, grup kararına uymayan bazı üyelerin disiplin kuruluna verilmesi gündeme geldi.

Urla Belediyesi Haziran Ayı 2. Meclis Toplantısı, 14 Haziran (Bugün) Saat 09.30’da gerçekleşti. Gündemdeki maddelerin görüşülmesi tamamlandıktan sonra CHP Meclis Üyesi Yiğit Öz söz alarak, sabah 09.00’da yapılan meclis toplantılarının 17.00’ye alınması yönünde 13 Haziran’da (Dün) parti binasında yapılan toplantıda grup kararı alındığını belirtti. Öz’den sonra söz alan CHP Meclis Üyesi Abdülselami Güneş, toplantıların sabah 09.00’da yapılmasının tercih edilmesini istedi. CHP’li diğer Meclis Üyesi Alpay Sağlıkcıoğlu da söz alarak konunun oylanmasını talep etti.

Bu aşama Başkan Oğuz, oylamaya geçmeden önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılışı sırasında yaptığı konuşmayı okumak istediğini dile getirdi.

Başkan Oğuz, Atatürk’ün milletvekillerine hitaben yaptığı şu konuşmasını okudu:

 “İşittim ki bazı arkadaşlar yoksulluğumuzu bahane ederek memleketlerine dönmek istiyorlarmış. Ben kimseyi zorla Milli Meclise davet etmedim. Herkes kararında hürdür, bunlara başkaları da katılabilirler. Ben bu kutsal davaya inanmış bir insan sıfatıyla buradan bir yere gitmemeye karar verdim. Hatta hepiniz gidebilirsiniz. Asker Mustafa Kemal mavzerini eline alır, fişeklerini göğsüne dizer, bir eline de bayrağı alır, bu şekilde Elmadağı’na çıkar, orada tek kurşunum kalana kadar vatanı müdafaa ederim. Kurşunlarım bitince bu aciz vücudumu bayrağıma sarar, düşman kurşunlarıyla yaralanır, temiz kanımı, kutsal bayrağıma içire içire tek başıma can veririm. Ben buna and içtim.”

Başkan Oğuz, bu konuşmayı yaptıktan sonra meclis üyelerine ‘Halen oylama yapılmasını istiyor musunuz’ sorusunu yöneltti. Meclis üyeleri isteklerinde ısrarcı olunca oylamaya geçildi.

Oylamada CHP Grubu’ndan Seda Öztüre, Meltem Bodrumlu,  Ayşe Açılan ve Abdülselami Güneş ile AK Parti Grubu’ndan 3 üye toplantıların sabah 09.00’da yapılması yönünde oy kullanırken, diğer üyeler 17.00’ye alınmasını istedi. Bülent Köklü ve Ali Yanar ise çekimser kaldı. Oylama sonucunda oy çokluğu ile meclis toplantılarının saat 17.00’de yapılması kararlaştırıldı.

Soğuk rüzgarların estiği oturumda Başkan Burak Oğuz, oturarak konuşan Yiğit Öz’e, ‘Ayağa kalk da konuş’ uyarısında bulundu.

CHP Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur, grup kararına uymayan meclis üyelerini kast ederek, ‘Aslında bu davranışların disiplin kuruluna taşınması gerekir’ cümlesini sarf etti.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir