Ana Sayfa Asayiş Belgelendi! Ruhsat konusunda Coşkun Akarcalı haksız

Belgelendi! Ruhsat konusunda Coşkun Akarcalı haksız

21
1
Radika Garden işletmecisi Coşkun Akarcalı.

Sanat Sokağı’ndaki Radika Garden adlı işletmesine, Urla Belediyesi’nden 18 aylık süreçte işletme ruhsatı alamadığı gerekçesiyle isyan eden ve meydanda protesto eylemi yapan Coşkun Akarcalı’nın haksız olduğu ortaya çıktı. Koruma Kurulu’ndan, Akarcalı’nın haksız olduğunu belgeleyen gerçek öğrenildi. Ruhsatın gecikmesine neden olan tescilli bina için restorasyon projesinin, mülk sahibi tarafından hazırlanması gerektiği, mülk sahibinin de bu projeyi hazırlamadığı için ruhsat onayının mümkün olmadığı gerçeğinden sonra Akarcalı meydandaki eylemini sonlandırdı.

Urla’da gündem yaratan ruhsat krizinde gelişmelerin şöyle olduğu ortaya çıktı:

Yaklaşık iki yıl önce hazırlanan Sanat Sokağı’nın röleve ve restorasyonunu içeren proje kapsamında olan ve ruhsat krizinin yaşanmasına neden olan bina hakkında mülk sahibi, Koruma Kurulu’na itiraz etti ve yasal hakkını kullanarak restorasyonu kendisinin yapacağı taahhüdünü verdi. Bu taahhütten sonra sokakta bulunan diğer binaların ön cephe restorasyonu yapıldı, ancak adı geçen binaya dokunulmadı.

Bu gelişmelerden sonra Coşkun Akarcalı, adı geçen binanın bahçesini mülk sahibinden kiraladı ve bahçenin restorasyonuna başladı.

Çalışmalar tamamlandığında belediyeye işletme ruhsatı başvurusu yaparken, mekanın da açılışını gerçekleştirdi. Ancak açılış töreninin üzerinden bir yıl geçmesine karşın ruhsat alamadı. Bu süreçte Akarcalı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP İl Başkanı Asuman Ali Güven’e, haksızlığa uğradığı gerekçesiyle Urla Belediyesi’ni şikayet etti.

Akarcalı’nın meydanda eyleme başladığı gün Urla Belediyesi’nden, ‘Haksız’ olduğu yönünde bir açıklama yapıldı.

Bugün yapılan araştırmalarda da Urla Belediyesi’nin haklı, işletmeci Coşkun Akarcalı’nın da haksız olduğu belgelendi.

Araştırmada, Anıtlar Yüksek Kurulu’na mülk sahibinin verdiği ‘Restorasyonu ben yapacağım. Projelerini de kendim çizdireceğim’ yönündeki taahhütnamesini yerine getirmediği ortaya çıktı.

Koruma Kurulu yetkilileri, Urla Belediyesi’nin kiracıya işletme ruhsatı verebilmesi için, mülk sahibinin restorasyon projesini Kurul’a gönderip onaylatması gerektiğini, ruhsat onayının da bundan sonra gerçekleşebileceği bilgisini verdi.

Akarcalı bu gelişmelerden sonra, ”Konuyu bugün öğrendim ve şoke oldum. Belediye, aylar önce benden taahhütname istedi ve ben noterden bu taahhütnameyi yaptırıp, belediyeye verdim. Peki o tarihte belediye yetkilileri taahhütnameyi benden değil de mülk sahibinden istenmesi gerektiğini bilmiyor muydu? Boşuna zaman kaybı yaşadık. Bana konunun mülk sahibi tarafından çözüleceği söylenmiş olsa ben de mülk sahibine projenin yapılması konusunda baskı yapar, sorunumu çözerdim. Ama bana bu konu hiç söylenmedi, resmi yazışmalarda da bu konudan hiç bahsedilmedi. Oysa mantıken düşündüğümüzde, Urla Belediyesi’ne yaptığım işletme ruhsatı başvurusundan sonra, belediyenin mülk sahibine (taahhüdünü yerine getir) uyarı yazısı gönderilmeli, mülk sahibinden gelecek yanıta göre de bana cevap verilmeliydi” dedi.

Coşkun Akarcalı, bu gelişmelerden sonra Cumhuriyet Meydanı’ndaki eylemine son verdi.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Zeynep Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Zeynep
Ziyaretçi

Ben gaza geldim, nasıl olsa ortaya çıkmaz haksızlığım, ortalığı bi karıştırayım diye düşündüm demiyor, pişkin pişkin Belediye bana bunu söylemedi diye mağdur edebiyatına devam ediyor Coşkun Bey. Bravo.