Ana Sayfa Genel Burak Oğuz döner mi? Dönmezse kim başkan olur?

Burak Oğuz döner mi? Dönmezse kim başkan olur?

1572
0

Burak Oğuz döner mi? Dönmezse kim başkan olur?

Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’un FETÖ üyeliği suçlamasıyla tutuklanmasının ardından ilçedeki tek konu, ‘Döner mi? Dönmezse kim başkan olur?’ sorularına kilitlendi.

Cumhuriyet Halk Partisi yetkilileri ve avukatlarınca gerçekleştirilen tutuksuz yargılama talebinin en geç 7 gün içinde yanıtlanması yönündeki kanun maddesi, Urla’da ‘Başkan-Toto’ tahminlerini de artırdı.

Seçenekler arasında bulunan, tutuksuz yargılanma talebinin kabul edilmesi ve tahliye edilmesi halinde Burak Oğuz makamına dönecek, yargılaması sürecek, beraat ederse başkanlık sürecini tamamlayacak. Ceza alması halinde ise başkanlığı düşecek ve yerine Meclis Üyeleri’nden biri seçilecek.

Tutuksuz yargılama talebinin reddedilmesi durumunda seçenekler çoğalıyor.

Bu seçenekte, kayyum atanması ya da meclis üyelerinden birinin başkanlığa seçilmesi var.

Urla Kaymakamı Önder Can

Kayyum konusunda bugüne kadar gerçekleşen atamalarda genellikle vali yardımcısı veya kaymakam görevlendirmeleri yapıldı. Doğal olarak Urla için de öncelikle Kaymakam Önder Can’ın adı kulislerde hızla dolaşmaya başladı.

AK Parti Belediye Başkan adayı Urla Devlet Hastanesi Başhekimi Adıgüzel Demirel’in de adı söylentiler arasında yoğun bir şekilde konuşuldu. Ancak, AK Parti kurmaylarının önceleri sıcak baktığı Demirel ismini, daha sonra ‘Çok tepki alırız’ düşüncesiyle listeden çıkardıkları ileri sürüldü.

Urla Devlet Hastanesi Başhekimi Adıgüzel Demirel

Tarih tekerrür mü edecek?

Meclis Üyeleri arasından seçim yapılması seçeneğinde ise Mustafa Kıpkıp adı açık ara önde gidiyor. Kıpkıp, Bülent Baratalı’nın CHP İl Başkanlığı nedeniyle istifa etmesinden sonra meclis üyeleri arasında yapılan oylamada belediye başkanlığı koltuğuna oturmuş ve Urla’yı yaklaşık bir yıl yönetmişti.

Urla Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Kıpkıp

Belediye kanununa göre başkanın ölmesi, istifa etmesi ya da tutuklanması durumunda yerine meclis içinden bir seçim yapılıyordu ancak yasa maddesinde 10 Kasım 2016’da son yapılan değişiklik şu işleyişi öngörüyor:

Belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesinin terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları sebebiyle görevden uzaklaştırılması veya tutuklanması ya da kamu hizmetinden yasaklanması veya başkanlık sıfatı veya meclis üyeliğinin sona ermesi hallerinde 46’ncı maddedeki (bakan-vali) makamlarca belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesi görevlendirilir.

Görevlendirilecek kişinin seçilme yeterliğine sahip olması şarttır.

Görevden uzaklaştırılan veya tutuklanan belediye meclisi üyesinin istifa etmesi halinde de bu fıkra hükümleri uygulanır. Bu fıkra gereğince belediye başkanı veya başkan vekili görevlendirilen belediyelerde bütçe ve muhasebe iş ve işlemleri valilik onayı ile defterdarlığa veya mal müdürlüğüne gördürülebilir.

Bu belediyelerde belediye meclisi, başkanın çağrısı olmadıkça toplanamaz. Meclisin, encümenin ve komisyonların görev ve yetkileri 31’inci maddede belirtilen encümen üyeleri tarafından yürütülür. Belediye başkanı veya başkan vekili belediye meclis üyeleri arasından ve gizli oyla seçilir. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı veya başkan vekili seçilmiş olur. Oyların eşitliği durumunda kur’a çekilir. Birinci fıkranın (b) bendi uyarınca başkan vekili seçildikten sonra belediye başkanlığının (a) bendinde belirtilen nedenlerle boşalması durumunda bu maddeye göre belediye başkanı seçilir. Yeni seçilen belediye başkanının görev süresi, yerine seçildiği başkanın görev süresi ile sınırlıdır. Başkan vekili, yeni başkan seçilinceye veya görevden uzaklaştırılmış ya da tutuklanmış olan başkan göreve dönünceye kadar görev yapar. Belediye başkanı veya başkan vekili seçilinceye kadar belediye başkanlığı görevi, meclis birinci başkan vekili, bulunmaması durumunda ikinci başkan vekili, onun da bulunmaması durumunda vali tarafından görevlendirilecek bir kamu görevlisi tarafından yürütülür. Belediye başkanı veya başkan vekili seçimi en geç onbeş gün içinde tamamlanmadığı takdirde belediye meclisinin feshine ilişkin hükümler uygulanır.

BELEDİYE BAŞKANI GÖREVLENDİRİLMESİ 

Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması ve yeni belediye başkanı veya başkan vekili seçiminin yapılamaması durumunda, seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde vali tarafından görevlendirme yapılır.

Görevlendirilecek kişinin belediye başkanı seçilme yeterliğine sahip olması şarttır.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir