Ana Sayfa Asayiş CHP’de listeler geliyor, seçim takvimi belirleniyor

CHP’de listeler geliyor, seçim takvimi belirleniyor

55
0

Cumhuriyet Halk Partisi’nde Genel Merkezin seçimlerle ilgili takvimi kaba hatlarıyla belirlemesinin ardından, ilçe yönetiminde de hazırlıklar hızlandı. Güncel üye listelerinin Genel Merkez onaylı halinin bu hafta sonunda ilçe başkanlıklarına gönderileceği, askı sürecinden sonra da seçim takviminin netleşeceği öğrenildi.

Genel merkezin açıklamasına göre mahalle delegeleri seçimi 8 Kasım ile 1 Aralık tarihleri arasında tamamlanacak. İlçe kongreleri ve ilçe başkanı seçimleri de 14 Aralık 27 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek. Bu sürecin ardından da 3 Şubat 2 Mart tarihleri arasında il kongreleri bitmiş olacak. Tüzüğe göre kurultay ise il kongrelerinin tamamlanmasından 45 gün sonra yapılması gerekiyor.

Hakan Özbadur
Bahri Yalaz

Takvimin az çok belirlenmesi, üye listelerinin de bu hafta sonunda ilçe başkanlıklarına gönderilerek askıya çıkacak olması nedeniyle başkan adaylarının çalışmaları da hızlandı.

CHP Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur ve yönetim kurulu ile bazı meclis üyelerinin de katıldığı üye ziyaretleri hız kesmeden devam ederken, diğer başkan adayları da çalışmalarına hız kazandırdı.

Mevcut başkan Hakan Özbadur’un dışında Mustafa Karasakal, Kemal Ay, Okan Topal, Halil Erkan Soyak ve Bahri Yalaz’ın da hazırlık içinde olduğu öğrenildi.

Adaylardan Mustafa Karasakal ve Halil Erkan Soyak’ın, İskele mahallesi üye toplantısında bir araya geldikleri, üyeler ve delegelerin genel eğilimi doğrultusunda birbirlerinin lehine adaylıktan çekilebilecekleri konusunu görüştükleri ileri sürüldü.

CHP Urla’da en çok ilgiyi ise Bahri Yalaz’ın belediye başkanlığı aday adaylığı döneminde istifa ederek koltuğu bıraktığı Hakan Özbadur ile aralarında yaşanacak çekişme çekiyor.

Mustafa Karasakal
Halil Erkan Soyak

Bahri Yalaz’ın CHP ilçe başkanlığına yeniden aday olup olmayacağı yönündeki kararını ise gizli tuttuğu öğrenilirken, gözler tabii ki genel merkezden gelecek onaylı üye listesine çevrildi.

31 Mart seçimlerinden sonra CHP Urla’da pek çok yeni üyenin parti saflarına katıldığı, delege seçiminde de bu yeni üyelerin çok etkin olacağı konuşuluyor.

Başkan adaylarının listeyi merakla beklediği, askı sürecinde de gerekli incelemeleri yapacağı konuşulurken, delege belirleme yarışında da büyük çekişme olacağı öngörülüyor.

Bazı adayların, kendileri tarafından belirlenen delege isimlerini üyelere empoze ettikleri, bazı adayların da delege isimlerini üyelere bıraktığı ve karışmadıkları görülüyor.

Tüm bu çalışmalar çerçevesinde ilçede CHP’nin duayeni olarak kabul edilen Bülent Baratalı’nın tercihinin de çok önemli bir faktör olacağı konuşulanlar arasında.

Kemal Ay

CHP İlçe eski Başkanı Yusuf Baratalı’nın aday olmayacağını net bir dille açıklamasının ardından Baratalı Ailesi’nin seçimlere müdahil olup olmayacağı da merak konusu oldu.

Okan Topal

Urla’da bir başka merak konusu da Belediye Başkanı Burak Oğuz’un CHP ilçe seçimlerinde takınacağı tavır…

Başkan Oğuz’a yakın kaynaklar, ‘Üye ve delegelerin iradesine saygı duyup, hiçbir müdahalede bulunmayacak’ görüşünü savunurken, Başkan Oğuz’un ilk aylarda İlçe Başkanı ve meclis üyeleriyle ters düştüğü konuların kamuoyuna yansıması nedeniyle ‘Acabalar’ şüphelerdeki yerini koruyor.

Sonuç olarak, cevapsız soruların bazısı, genel merkezden listelerin gelmesiyle yanıt bulacak.

Adayların kesinleşmesi ise delege seçimlerinin tamamlanmasından sonra netlik kazanacak.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir