Ana Sayfa Haber Dededen Toruna 1. Zeytinyağı Hasat Festivali

Dededen Toruna 1. Zeytinyağı Hasat Festivali

10
0

zeytinUrla Belediyesi, tarımsal kalkınmaya verdiği desteklere bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Yerel değerlerini festivaller ile tanıtarak, üreticisini rahatlatmayı amaçlayan belediye, 1. Urla Zeytin Hasat Festivali için kolları sıvadı. Urla Belediyesi Meclis Salonu’nda Zeytin Hasat Festivali’nin paydaşlarıyla buluşan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, 30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında 3 gün sürecek festival için fikir alışverişinde bulundu. Başkan Uyar’ın öncülüğünde gerçekleşen toplantıya, İ.B.B Tarımsal Hizmetler Daire Başkan Vekili Ertuğrul Tugay, İ.B.B Tarımsal Hizmetler İdari İşler Şefi Gülendam Basmacı, İYTE Yarımada Turizm Koordinatörü Koray Velibeyoğlu, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları Yönetimi Öğretim Görevlisi Ümmühan Tibet, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Levent Köstem, Klozomenai Zeytinyağı İşliği Sorumlusu Ertan İplikçi, Ayerya Organik Ürünler Urtad Pelin Balcıoğlu, Yüksek Kimya Mühendisi Meltem Düzbastılar, Zeytin Araştırma Enstitüsü Şahnur Irmak, Kazı Başkan Yardımcısı Elif Koparal, Ziraat Odası Urla Şube Başkanı Nurettin Kılınç katıldı.

“Dededen Toruna 1. Urla Zeytin Hasat Festivali”, çocukların ön plana çıkartılarak yapılması sağlanacak. Festival günü, sabun yapım atölyesi kurularak Urlalılara eski günler hatırlatılacak. Urla’nın marifetli köylüleri, Urla’nın meşhur yemeklerini kendi usullerine göre yaparak yarışacaklar.

Urla tarzı geliştirilecek

Engelli vatandaşlarımızın da içinde olacağı etkinliklerin düzenleneceği festival sayesinde, Urla tarzı zeytinyağı geliştirilerek zeytinyağı kalitesinin artırılması hedefleniyor.

Düzenlenen festivalin amacının, son yıllarda dikkatleri üzerine çeken Urla’yı daha çok tanıtmak olduğunu söyleyen Başkan Uyar, bu festivallerle çiftçi desteklenerek hem Urlamız kazanacak hem kırsal kalkınma sağlanacak hem de çiftçimizin geliri artacak dedi. Uyar, hem ulusal hem yöresel anlamda akılda kalacak bir şey yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir