Ana Sayfa Genel Düşünmüyorum… Tembelim… Başarısızım…

Düşünmüyorum… Tembelim… Başarısızım…

14
0

serappppDüşünme nedir? dediğimizde,  “Duyum ve izlenimlerden, tasarımlardan ayrı olarak aklın bağımsız ve kendine özgü durumu. Karşılaştırmalar yapma, ayırma, birleştirme, bağlantıları ve biçimleri kavrama yetisi. Zihnin bir konuyla ilgili bilgileri karşılaştırarak, aralarındaki bağlantıları inceleyerek bir yargıya ya da karara varma etkinliği. Zihinden geçirme ya da zihin yoluyla arayıp bulma. Tasarlama, anımsama” gibi anlamlarla karşılaşıyoruz.

Öğrenci tüm bu saydığım  anlamlara uygun hareket etmiyor ya da bu davranışları göstermekten kaçınıyorsa “Düşünme tembelliği” ile karşı karşıyadır. Düşünmek öğrenciyi başarıya götürür, tembellik ise başarısızlığa…

Sürekli yardım alarak büyüyen çocuk, ödevleri ebeveynleri tarafından yapılan, sorumlulukları büyükleri tarafından yüklenilen öğrenciler tembellikten de öte düşünme tembeli” olur çıkarlar…

·         Tek başlarına ödevlerini yapamazlar.

·         Yorum gerektiren problemleri çözemezler.

·         En kolay görevlerde bile yardım isterler.

·         Okumayı sevmezler.

·         Sadece söyleneni yaparlar, bir fikirleri olmaz.

·         TV ve internet bağımlısı haline gelirler.

Matematik öğretmeni olarak öğrencilerdeki “Düşünme tembelliği” ile çok sık karşılaşmaktayım. Öğrenci en basit bir problemi bile düşünmek zor geldiği için yapamam diye bırakır. Düşünmesini sağladığımda ise “Aaaaa çok kolaymış” diye şaşkınlığını dile getirir. Çok zeki öğrencilerin bile başarısızlıklarının nedenlerinde biri düşünmekten kaçınmalarıdır.

Düşünen öğrenci, sorumluluklarını bilir ve yerine getirir, başkalarından her an yardım istemez, sorgular, kendi aklını kullanır, taklit etmez, kopyacı değildir, neden?, niçin?, nasıl? sorularına yanıt arar.

Düşünmeyen öğrenci ise başarısızdır, zeki olsa bile zekasını kullanmaz, kavrama yeteneğini kaybeder, sürekli yönetilmeye ve yalan yanlış bilgilerle yönlendirilmeye uygundur, en basit sorunların bile üstesinden gelemez, duyarsız bir birey olarak yetişir.

İşte bu nedenlerden dolayı “Düşünme tembeli” olan öğrencilerin sınav başarıları düşük olduğu gibi yetişkin olduklarında da hayat başarıları düşüktür.

Bırakalım çocuklarımız düşünsün,  sorgulasın ki birer yetişkin olduklarında vatandaş olarak varlığının önemini anlasın, yaşamın anlamını çözsün, bilgi sahibi olduğu için fikir sahibi olsun. Yönetimde sözü olsun…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir