Ana Sayfa Asayiş Esin Özlem Yılmaz yazdı: Çeşme’de kış tatili

Esin Özlem Yılmaz yazdı: Çeşme’de kış tatili

87
0

Çeşme’de kış tatili

Çeşme bu yıl ekim ayında hiç olmadığı kadar kalabalık… Corona virüs sebebiyle hepimiz olağanüstü günler geçirirken, tatil beldeleri de bu karmaşadan nasibini aldı. Çeşme, Bodrum, Ayvalık gibi pek çok tatil beldesinde, tatilciler ‘Tatile devam’ kararı aldı. Ekim ayında havanın güzel olması, Çeşme’de hala denize girilmesi ise tatilcilerin yüzünü güldürdü.

Tatilciler, şu an Çeşme’de kışı nasıl atlatacaklarını düşünüyor. Çeşme’de doğalgaz olmadığından, kış aylarını daha kolay geçirmek için kimisi evine kuzine soba kurmayı düşünüyor, kimisi yeni bir klima satın alıyor. Öyle ki, pazarlarda artık domates, biberin yanı sıra odun, kömür satanlar bile var.

Kışı Çeşme’de geçirmek isteyenlerin bir çoğu emekli. Çeşme’nin keyfini onlar çıkarıyor. Plajlarda güneşlenirken, elde telefon, şehirde yaşayan akrabalara, eşe, dosta hava atmak ise bir hayli moda. Kentte bir apartman dairesine sıkışmaktansa, yazlığında kalmak, yazlığının bahçesinde vakit geçirmek emeklilere daha cazip geliyor elbette. Küçük çocukları, dolayısıyla okul problemi, yani onları şehre bağlayan bir şey de yok. Bu nedenle Çeşme’de hummalı bir çalışma söz konusu. Bazıları evine kış bahçesi yaptırıyor, bazıları çatısını onarıyor, bazısı da evini boyatıyor. Çeşme’de yazlığı bulunmayanlar da, ev kiralarını araştırıyor.

Tabi bu durumdan en çok memnun olanlar, elbette ki Çeşme esnafı… Geçen gün sohbet ettiğimiz bir esnaf, ‘Sonbaharda hiç bu kadar iş yapamamıştık, işlere yetişmeye zorlanıyoruz” diyordu. Çeşme’de yaşamını çiftçilikle kazananlar da, bir o kadar sevinçli. Meşhur sakız enginarları çoktan ekildi. Çeşme’nin meyve ve sebze deposu Ovacık’ta neredeyse boş tarla kalmadı. Herkes harıl harıl çalışıyor.

Birkaç gün önce Çeşme merkezine gittiğimde aracımı park etmek için 2 tur attım. Ekmek fırınında boyoz almak için abartısız 10 dakika, peynir almak için peynircide 15 dakika kuyrukta bekleyişim bu kışın hayli yoğun geçeceğinin göstergesi… Çeşme’de kışı geçirmek zordur. Umarım herkes dilediği gibi bir kış geçirir ve Çeşme, Bodrum gibi ilçeler kışın da yaşayan beldeler haline gelir.

KÜÇÜK BİR NOT:

Çeşme Ovacık’ta Sağlıkçılar vb. sitelere giden ana yoldaki çalılar, yolda karşılaşan sürücülere zor anlar yaşatıyor. Çalılardan yollar daraldığından, her gün kaza tehlikesi yaşanıyor. Sayın Başkan, bu çalıları kesmenin, yolları genişletmenin bir yolu yok mudur?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir