Ana Sayfa Galeri Fatma Öğretmen hem ağladı, hem ağlattı

Fatma Öğretmen hem ağladı, hem ağlattı

83
0
Eğitim Yılı töreni Uzunkuyu'da yapıldı

img_3437Urla’da, 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı açılış töreni, Uzunkuyu İlkokulu ve Ortaokulu bahçesinde gerçekleşti. Törenin en çok ilgi çeken konuğu, geçtiğimiz yıl restore edilen Uzunkuyu İlkokulu’nun ilk öğrencilerinden ve de eski öğretmenlerinden Cumhuriyet’le yaşıt Fatma Özalp Öğretmen oldu. 93 yaşına rağmen, törene katılan Fatma Öğretmen, ilkokul eğitimi aldığı, öğretmen olarak görev yaptığı  okulunun onarılmasına sevinerek göz yaşı döktü. Fatma Öğretmenin bu duygusal anları, törene katılanların da gözlerinin buğulanmasına neden oldu.

Uzunkuyu İlkokulu ve Ortaokulu bahçesinde gerçekleşen tören, saat 10.30’da Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Okul Müdürü Ömer Taşdöken’in konuşması sonrası kürsüye gelen Urla İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, eğitimin önemine dikkat çekti.img_3388

Kaymakam Murat Sefa Demiryürek de ‘Eğitimin olmazsa olmaz’ bir konu olduğunu vurgulayarak, ahlaklı ve dürüst öğrenciler, bireyler yetiştirilmesi gerektiğine değindi. Urla’da son iki yıldır eğitimde alınan başarılı sonuçlara dikkat çeken Kaymakam Demiryürek, İzmir’in 30 ilçesi arasında 21. sıradan önce 7.’liğe, geçen yıl da 6. sıraya çıkılmasındaki çabaları nedeniyle okul müdürleri ve öğretmenlere teşekkür etti. Demiryürek, çıtanın bu yıl daha da yükseltilmesi gerektiğine vurgu yaparak, İzmir’de ilk üç’te yer alınmasının hedeflenmesini istedi.

Tören daha sonra öğrencilerin çeşitli sunumları ile devam etti.

Törenin bitimiyle ortaya çıkan, Uzunkuyu İlkokulu’nun ilk öğrencilerinden olan ve daha sonra öğretmenlik mesleğini de aynı okulda 1962-1978 yılları arasında icra eden 93 yaşındaki Fatma Özalp Öğretmen bir anda ilgi odağı oldu.

Nur yüzlü, güleç bakışlı Fatma Öğretmen, Atatürk Anıtı önünde çektirdiği fotoğraftan sonra, yıllar önceki hatıralarının canlandığı okulun merdivenlerinden çıkarken göz yaşlarına hakim olamadı. Fatma Öğretmen’in yanında toplanan protokol üyeleri Cumhuriyet Öğretmenini teskin etmeye çalışırken Kaymakam Demiryürek elini öptü, Belediye Başkanı Sibel Uyar da sarılarak saygısını gösterdi.

  1. Yıl Gazi Ortaokulu Müdürü Erşan Eroğlu ise, Fatma Öğretmen’in, Uzunkuyu İlkokulunda yıllar önce babasını okuttuğunu vurguladı.

Fatma Öğretmenin, 1942-1961 yılları arasında Nohutalan İlkokulu’nda görev yaptığı öğrenildi.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir