Ana Sayfa Galeri Geleneksel Bağbozumu şenlikleri yapıldı

Geleneksel Bağbozumu şenlikleri yapıldı

5
0

Bölgedeki bağcılık kültürüyle birlikte geçmişi 2 bin 600 yıl önceye dayanan Urla Bağbozumu Şenlikleri törenlerle başladı. Günümüzde uluslararası nitelik kazanan şenliğin açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, eski bakanlardan Suat Çağlayan, Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Şehrazat Mercan, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılıç, CHP İlçe Başkanı Bahri Yalaz, Meclis Üyeleri ve İzmirliler katıldı.


Daha yolun başındayız
Renkli görüntülere sahne olan şenlik kortej yürüyüşünün ardından açılış töreni Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu burada yaptığı konuşmada, yerelde kalkınma başlığı altında ilk projeyi Yarımada’da başlattıklarını belirterek, “Tarım ve turizmde verdiğimiz desteklerin semeresini yavaş yavaş görmeye başladık. Ama daha işin başındayız. Yarımada’ya daha çok yatak kapasitesi gelecek. Burada iyi tarım uygulamasıyla insanlara ürünler sunulacak. Eğer siz toprağı, havayı, suyu temizlerseniz buraya dinlenmek için de, eğlenmek için de, şifa bulmak için de turist gelir. Önümüzde çok uzun bir yol var. O yolu da hep birlikte aşacağız” diye konuştu.


Binlerce yıllık gelenek
Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ise, Hititler’den bu yana süren bağbozumu geleneğinin hayat bulduğu Urla bağlarının Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de yer bulduğunu belirterek, “Urla’nın dillere destan üzümü gibi, bal tadında inciri, enginarı, susuz kavunu ve kınalı bamyası meşhurdur. Yerel yönetim olarak hedefimiz sürdürülebilir kırsal kalkınma için, çiftçinin kazancının bol olmasıdır. Tarımsal üretimde sürdürebilirliğin sağlanması, toprakların korunması, satılmamasıdır” diye konuştu.


Urla Köyleri kalkınacak
Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleri ile Urla’daki çiftçiler arasında iletişimi kurmak için belediye bünyesinde tarım birimi kurduklarını da ifade eden Sibel Uyar, Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı küçükbaş hayvan desteklerinden yararlanan köylülerin şimdi birer sürü sahibi olduğunu söyledi. Urla Belediye Başkanı Uyar, köylüye ait hiçbir yeri satmadıklarını, Bademler’deki tüm zeytinliklerin kullanım hakkını Bademler Kooperatifi’ne vermek için protokol imzaladıklarını da belirterek “Köylü mağdur olmasın, yerinde satış yapsın diye satış pazarları kuruyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle toprağını analiz ettirmeyen çiftçi kalmadı. Çiftçimiz toprağını artık çok işi tanıyor. Artık Bağ Yolu rotamız var. İnsanların hayatlarına iyilikle dokunabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz dünyayı güzellik kurtaracak. Kooperatifçilik, geldiğimiz günden itibaren en çok üzerinde durduğumuz konu. Bu bilinci yayabilmek için ilk iş olarak kadın kooperatifini kurduk. Kuşçular kooperatifinin yeniden canlanması için kurulan soğuk hava deposunun her aşamasında kooperatifimizin yanında olduk. Hazırlıkları tamamladık. En kısa sürede açılışını yapacağız. Geçtiğimiz hafta bitirmiş olduğumuz kuşçular kooperatifi kantosunda en taze sebzeleri Urlalı pazarcılarla buluşturmaya hazırlanıyoruz. Kalanları da soğuk hava deposundan hale götürmeyi planlıyoruz. Batı Köylerinde ve Balıklıova’da kooperatifleşme bilincinin artması için çalışmalar yapıyoruz. Batı köylülerimizin ürünlerini işleyebilmesi için Orköy tesisinin projelendirilmesi çalışmalarına başladık. İskeleden Kadıovacık’a, Torasan’dan Kuşçulara tüm mahallelerimizde çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.


Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılıç ise “Bugün bizim alın terimizin, emeğimizin karşılığını aldığımız, Allah’ın bize lütfettiği, zeytin tanesine yağın girdiği, üzüme balın düştüğü gün” diyerek Bağbozumu Şenliği’nin anlamını vurguladı. Kılıç, üreticiye yönelik destekleri nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’a da teşekkür etti.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir