Ana Sayfa Galeri Germiyan’ın tadı damakta kaldı

Germiyan’ın tadı damakta kaldı

54
0

ekmek-yarismasiÇeşme Beledieysi’nin düzenlediği Germiyan Şenliği ziyaretçilere doyumsuz bir hafta sonu yaşattı. Şenlik kapsamında düzenlenen ‘En Güzel Ekmek Yarışması’nın tadı damaklarda kalırken, köylülerden Nuran Erden’in  evlerin duvarlarına çizdiği desenler büyük beğeni topladı.

Şenlik Çeşme Belediyesi’nce ‘ 9 Durak 9 Deneyim’ sloganı ile başlattığı etkinlikler kapsamında Türkiye’nin ilk ve tek Slow Food  Köyü olan Germiyan’da düzenlendi. Tüm köy halkı şenliğe titizlikle hazırlanırken, Nuran Erden evleri duvarlarını tuval olarak kullanıp, çiçek resimleriyle renklendirdi.

Yerli üreticilerin ürünlerinin sergilendiği stantlar açıldı, “Kına Lokumu Kesimi”, “Soğuk Sabun Yapımı”, “Kopanisti Peyniri Yapımı”, “Ev Şarapçılığı”, “Ekmek Yapımı” atölyeleri düzenlendi, güneşli günün etkisiyle Germiyan’ı dolduran ziyaretçilere yöresel ürünlerin

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ve eşi Semra Dalgıç’ın ve çok sayıda vatandaşın katıldığı kortejdeyöresel oyunlar oynandı. BaşkanDalgıç, şenliğin üç yıldır düzenlendiğini vurgulayıp” Germiyan tarımsal anlamda apayrı bir özelliğe sahip.germiyan-4

Zeytini, zeytinyağı, ekmeği ve diğer ürünleri ile gücünü üretimden alan bir mahallemiz. Bu tür etkinlikler, bu üretimin daha da fazlalaşmasına neden oluyor. Geleneksel Germiyan Köy Ekmeği’nin yapımının uygulamalı olarak anlatıldığı “Ekmek Yapımı” atölyesinin ardından, “En Güzel Köy Ekmeği” yarışması gerçekleştirildi.

Jüri üyelerinin etki altında kalmamak için gözlerini bağlayarak yaptıkları değerlendirme sonucunda, birinciliği, köy duvarlarını desenleriyle renklendiren Nuran Erden, ikinciliği İnayet Türker ve üçüncülüğü de küçük yarışmacı Sude Mutlu kazandı. Yarışmada dereceye girenlerin ödüllerini Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ve İlçe Jandarma Komutan vekili Teğmen Ahmet Çalışkan verdi.

Etkinlik, Çeşme Güzel Sanatlar Derneği’nin verdiği Türk Halk Müziği konseri ile sona erdi.

Köy ekmeği yarışmasında birinci olan Nuran Erden, Germiyan sokaklarını yaptığı desenlerle renklendirdi.

Güneşli havada gerçekleşen Germiyan Şenliği’ne çok sayıda ziyaretçi katıldı. Yöresel ürünleri tadan ziyaretçiler alışveriş yaptı. Etkinlikleri izledi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir