Ana Sayfa Asayiş Gürcan Gürler yazdı: Empati

Gürcan Gürler yazdı: Empati

26
0

Empati

Mart ayında hayatımıza giren, KORONA (COVİD 19) virüsü; bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayatı felce uğratmış, istenmeyen misafir gibi gitmeye de pek niyeti yok.

Neden?

Çünkü, bizler görevli ve yetkililere yardımcı olmuyoruz. Vatandaş olarak, birey olarak üstümüze düşen, daha doğrusu yapmakla zorunlu olduğumuz korunma önlemlerini yeterince almıyoruz.

Her gün, Sağlık Bakanlığınca verilen raporlar da insanı korkutuyor.

Yaşamak ve yaşatmak istiyorsak, lütfen yasaklara ve kurallara uyalım. Ne kendi sağlığımız riske atalım. Ne de bir başkasının ölümüne sebep olalım.

Nasıl; Trafikte, can ve mal emniyetimiz için, uymak zorunda olduğumuz kurallar varsa, bu salgından (Pademiden) kurtuluncaya kadar da, Maske-Mesafe-Temizlik gibi kurallara uymak zorundayız.

Maske takmayarak kendimizi düşünmüyorsak, bir başkasının ölümüne neden olmamak, yaşam hakkını elinden almamak için maske takmak zorundayız.

Kimin hasta, kimin taşıyıcı olduğunu bilemediğimiz bir ortamda birey olarak, önce kendi sağlığımızı, ailemizin sağlığını ve toplumun sağlığını düşünmek zorundayız.

Uygar bir insanın, toplum içinde saygı görebilmesi, çevresine karşı duyduğu saygı ile doğru orantılıdır. Maske takmak insanı çirkin göstermez, itici yapmaz. Mesafeli durmak karşınızdakini incitmez, küçültmez, aksine ona duyduğunuz saygı ve sevginin göstergesidir. Temizlikse vazgeçilmezimiz olmalıdır.

Dışarı çıkmayın diyorlarsa, çıkmayacağız, düğüne gitmeyin diyorlarsa gitmeyeceğiz, asker uğurlaması yapmayın diyorlarsa yapmayacağız, getirilen bu önlemler hep bizlerin sağlığı için.

Toplu taşım araçları, AVM’ler, pazarlar, plajlar, alış veriş yaptığımız her yerde maskesiz, sosyal mesafeyi önemsemeyen insanlarla dolu. Temizlikse, herkes kendinden sorumlu diyebilmek isterdim, ancak; taşıyıcı olup benim, sizlerin yaşam hakkımızı elimizden alan vurdum-duymazları, uyardığımızda, bizi bilgiçlikle ve özellerine karışmakla suçluyorlar.

Suçlasınlar.

Siz uyarmaya devam edin ve şöyle söyleyin: Ben insanları seviyorum, çocukları, yaşlıları, ailemi, komşularımı, hayvanları, doğayı, ülkemi, dünyayı, yaşamayı, hepsinden önemlisi kendimi seviyorum ve sağlıklı yaşamak istiyorum.

Onun için MASKENİ tak kardeşim…

YAŞAMAK ve YAŞATMAK İÇİN LÜTFEN EMPATİ YAPIN

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir