Ana Sayfa Asayiş Halaçoğlu, Urla’ya yerleşti, ‘Hazine’ bağışladı

Halaçoğlu, Urla’ya yerleşti, ‘Hazine’ bağışladı

114
0

Halaçoğlu, Urla’ya yerleşti, ‘Hazine’ bağışladı

Yusuf Halaçoğlu

Dünyanın sayılı tarih araştırmacıları arasında yer alan, MHP ve İYİ Parti’nin eski milletvekili, Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Yusuf Halaçoğlu da yaşamak için Urla’yı tercih etti. Halaçoğlu, aralarında kendi kitaplarının da olduğu, tarihi açıdan büyük önem taşıyan yaklaşık 10 bin kitaplık kütüphanesini de Urla Belediyesi’ne armağan etti.

İYİ Parti’den istifasından sonra geldiği Urla’yı çok beğenen Yusuf Halaçoğlu, Kapan Camii karşısında, Çilingir Çeşme Sokak ile Park Sokak’ın kesiştiği köşede bulunan Nihat Karanfil’e ait eski binayı satın aldı.

Binanın onarımı süresince Zeytinalanı’nda kiraladığı bir evde yaşayacağını belirten Halaçoğlu, ‘Urla’nın hem doğası, hem havası, hem de insanları çok güzel ve değerli. Yaşantımı burada sürdürecek ve ilmi konulardaki araştırmalarıma devam edeceğim’ dedi.

Urla’daki protokol üyelerine nezaket ziyareti kapsamında Urla Devlet Hastanesi Başhekimi Adıgüzel Demirel’e misafir olan Yusuf Halaçoğlu da Urla’yı tercih eden ünlüler arasında yerini aldı.

Halaçoğlu, aralarında kendi kitaplarının da yer aldığı, tarihi açıdan eşsiz değere sahip yaklaşık 10 bin kitaplık kütüphanesini de Urla Belediyesi’ne bağışladı. Urla Belediyesi’nin yapacağı kütüphane binasının tamamlanmasına kadar kitaplar, Necati Cumalı Kültür Evi’nde muhafaza edilecek.

Yusuf Halaçoğlu kimdir?

1949 yılında Adana’nın Kozan kazasında doğdu. 1967’de liseyi, 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yeniçağ Tarihi Kürsüsü’nden mezun oldu. 1974 yılında aynı üniversitede Yeniçağ Tarihi Kürsüsü’nde asistan, 1978 yılında doktor oldu. 1982’de Yardımcı Doçent, Nisan 1983’te de doçentliğe yükseldi. Halaçoğlu, 20 Mart 1989’da profesörlüğe yükseldi.

Aynı tarihlerde Türk Tarih Kurumu asıl üyesi seçildi. 1989 yılında Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı’na tayin edildi; 17 Aralık 1990’da da Genel Müdür Yardımcılığı’na geldi.

Bu görevinden 2 Mart 1992’de ayrıldı ve Marmara Üniversitesi’ndeki görevine döndü. 26 Ağustos 1992 tarihinde Rektör yardımcısı oldu. 23 Ekim 1992’de Rektör vekili ve Kasım 1992’de tekrar rektör yardımcılığında bulundu.

Bu görevdeyken 21 Eylül 1993’de Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na geldi. Bu görevinden Temmuz 2008’de ayrıldı.

Tarih Kurumu Başkanlığı’ndan sonra Gazi Üniversitesi’nde Strateji Araştırmalar Merkezi Müdürü olarak görev yaptı.

28 Ocak 2011 tarihinde MHP’ye katıldı. Genel seçimlerde Kayseri’den 2 dönem MHP Milletvekili seçildi.

25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener öncülüğünde kurulan İYİ Parti’nin kurucuları arasında yer aldı.

İYİ Parti’nin kuruluşundan itibaren Genel Başkan Meral Akşener’in yanında olan Yusuf Halaçoğlu, Nevzat Bor ve Özcan Yeniçeri ile birlikte partisinden istifa etti.

ÜYESİ BULUNDUĞU KURULUŞLAR

– The Russion Academy of Natural Sciences / Rusya Tabii Bilimler Akademisi Üyesi

– Merkezi Moskova’da bulunan International Turkic Akademy / Uluslararası Türk Dünyası Akademisi Yönetim Kurulu üyesi

– CIEPO (Uluslararası Osmanlı öncesi ve Osmanlı Araştırma Merkezi) Yönetim Kurulu Üyesi

– Merkezi Türkmenistan’da bulunan “Beynelmilel Gündoğar Halklarının Medenî Mirasını Araştırma Devlet Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi,

– Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü aslî üyesi,

– Ahilik Araştırma Vakfı İlmî Danışma Kurulu Başkanı,

– Osmanlı Araştırmaları Merkezi Danışma Kurulu üyesi”

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir