Ana Sayfa Asayiş Hatice Çelik yazdı: Asıl mesele çocukları okula hazırlamakta!

Hatice Çelik yazdı: Asıl mesele çocukları okula hazırlamakta!

0
42
Hatice Çelik

psikologhaticecelik@gmail.com

Uzman Psikolog Hatice Çelik, ailelere, çocuklarımızı okul dönemine hazırlamanın püf noktalarını anlattı…

 

Okula dönüşe hazırlık

Tatil bitiyor. Yaz boyu uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları, evinizin rutinlerinin hepsi değişti ve yeniden başa sarma zamanı yaklaşıyor. Defter, kitap almak işin kolay yanı. Asıl mesele okul düzene yeniden dönmekte. Dönerken de çocukları çok fazla sıkmadan tatil modundan çıkarıp okul dönemine hazırlamak da.

Unutmayın başlangıçlar her zaman streslidir. Hem ebeveynlerin hem de çocukların bu streslerini en aza indirmek için yapabilecekleri bazı öneriler:

  1. Yazın son birkaç haftasını okul düzenini yeniden kurmak için kullanın. Bunun için okullar açılmadan en azından bir hafta öncesinde tatilinizi bitirin ve artık evinize dönün.
  2. Yaz tatili ödevlerinizi gözden geçirin. Çoğu çocuk ödevlerindeki eksikleriyle okula gitme konusunda stresli yada isteksiz olabilirler. İlk gün bir de eksik ödev gerginliği yaşamak istemiyorsanız kontrolleri son güne bırakmayın.
  3. Okul döneminde çocuğunuzun nelere ihtiyacı olacak birlikte konuşup liste hazırlanmalı ve alışveriş sürecinde fikri alınarak o da sürece dahi edilmeli.
  4. Geceleri yatma ve sabahları kalkma düzeninizi artık okul saatlerinize göre ayarlamaya başlayın. Sabahları kalkma ve geceleri yatma saatlerinizi yarım saat şeklinde geriye çekmeyle işe başlamak hem sizi hem de çocuğunuzu çok üzmeden geçişe yardımcı olacaktır.
  5. Tv ve bilgisayar sürelerini artık düzenlemeye başlayın. Çocuklarınızın bu düzenlemeye hem psikolojik hem de fizyolojik olarak ihtiyaçları var. Bunu kendilerinin düşünüp ayarlamalarını beklemek gerçekci bir beklenti değil. Bu görev siz ebeveynlerin ve yakın zamanda internet krizleri yaşamak istemiyorsanız zamanında harekete geçmelisiniz.
  6. Çocuğunuzun ödevleri ve evde yapacağı çalışmalar için yer ve zaman düzenlemesi yapın. Odası, masası artık okul düzenine dönsün.
  7. Okulun açılacağını sürekli hatırlatmayın. Hele de tehditlerle. Sürekli sorumluluklarını söyleyip okuldan soğutmayın. “Artık tatil bitti, gezmek yok, okul açılsın görcem ben seni, tablet okul açılınca kalkacak” cümleleri çocuğunuzu motive etmeyeceği gibi okula ve size karşı öfke hissetmesine sebep olabilir.
  8. Geçmiş yılı umduğu gibi geçirememiş aileler ve öğrencilere de birkaç sözüm var. Geçmiş dönemin meselelerini gözden geçirin. Çözümlerinizi konuşun. Yeni dönem için gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koyun. Geçmiş başarısızlıklarıyla ilgili çocuğu tehdit etmek yada utandırmak olumlu değişim yerine okula karşı olumsuz tutumları besleyecektir. Kaygı, tedirginlik ve isteksizliği beslemeyin.
  9. Unutmayın ki uyum sağlama zaman alır. İlk hafta okul sorumlulukları konusunda biraz yavaş geçebilir. Bu konuda anlayışlı olun. Sabırlı davranın. Çocuğunuza biraz zaman tanıyın.
  10. Son olarak ders dışında eğlendiği, keyif aldığı aktiviteleri de hayatınıza eklemeyi unutmayın. Bu hem size hem de çocuğunuza nefes aldıracaktır.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir