Ana Sayfa Asayiş Hazine arazilerini işgale geçit yok

Hazine arazilerini işgale geçit yok

66
0
Altınkoy’daki işgal önlendi.

Son yılların gözdesi Urla’da arsa ve araziler yüksek fiyatlarla kapış kapış giderken, bazı uyanıklar da hazine arazilerine konma (!) çabasına girişti. Ancak bu çaba, Urla Kaymakamlığı ve güvenlik güçlerinin duyarlı davranışları ile son buldu. Son bir hafta içinde Kuşçular’da sahile yakın bir bölgeyi telle çevirip otopark yapmaya kalkışan, Çeşmealtı karşısındaki bir adada bulunan metruk binayı onarıp, yerleşmeye kalkışan, Balıklıova’da deniz kenarındaki bir arsayı telle çevirip piknik alanı yapmayı hedefleyen, Demircili’de de askeriye ait arazinin bir bölümünü çevirip, çeşitli ürünler eken kişiler engellendi. Urla Kaymakamlığı tarafından arazilerde tahliyeler gerçekleştirildi.

Duyanların ‘Yuh artık’ dediği olaylar, geçtiğimiz hafta su yüzüne çıkartıldı.

Trajikomik ilk olay, Demircili köyü yakınlarında meydana geldi. Askeri Bölge olarak işaretli bir arazinin yaklaşık 10 dönümlük parçasını telle çeviren bir şahıs, buraya yazlık sebze ürünleri dikti. Şikayet üzerine gidilen bölgede görevliler gözlerine inanamadı. Şahsın Askeri Bölge’ye dikim yaptığını gören görevliler, şahsa bölgeyi boşaltması için bir hafta süre verdi.

İkinci vaka ise Kuşçular Altınkoy’da gerçekleşti. Bölgede rutin devriye görevini yapan Jandarma ekipleri, Altınkoy’da faaliyet gösteren işletmenin arka tarafında Hazine’ye ait araziyi telle çevirip bu alanı otopark olarak işletmeye başladığını gördü. Hemen harekete geçen Jandarma, olayı soruşturdu. Şahıs arsayı Hazine’den kiraladığını iddia etti. Kira kontratını gösteremeyen şahsın yalan söylediği ortaya çıkınca teller yıkıldı, tahliye işlemi gerçekleşti.

Üçüncü ilginç olay Yılanlı Adası’nda meydana geldi. Adada bulunan metruk bir binanın onarıldığı fark eden güvenlik güçleri, bölgede inceleme yaptı. Araştırmada, binayı midye toplayan bir grubun onardığı belirlendi. Şahıslar hakkında işlem başlatılırken bina korumaya alındı.

Son işgal olayı ise Balıklıova’da meydana geldi. Köyün Mordoğan yönündeki çıkışında, denize sıfır bir arazinin telle çevrildiğini saptayan Urla Kaymakamlığı, ekipleri olay yerine gönderdi. Yapılan incelemede denize sıfır, yol kenarındaki arazinin bir şahıs tarafından piknik yeri yapılma amacıyla işgal edildiğini belirledi. Jandarma, tel örgüleri yıkıp tahliye işlemini gerçekleştirdi.

Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, ”Urla’da devlete ait arazilerin korunması konusunda tavizsiz mücadelemiz sürecek. Kıyı Kenar Kanunu konusunda da kanunlar çerçevesinde görevlerimizi yerine getireceğiz” dedi.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir