Ana Sayfa Asayiş Hazine yeri satışının altından dolandırıcılık çıktı

Hazine yeri satışının altından dolandırıcılık çıktı

0
2118

Hazine yeri satışının altından dolandırıcılık çıktı

Urla’da bazı şahısların emlakçıları dolaşarak ön satış konusunda işbirliği yapmak istemesiyle patlak veren, Denizli mahallesi Karadöşemelik mevkiindeki 111 dönüm, üzerinde 1 ve 3. Derece SİT şerhi bulunan hazine arazisine yapılacağı belirtilen villa satışlarında, büyük bir dolandırıcılık olayı olduğu ortaya çıktı.

Haberin, www.urlaegemenhaber.com isimli internet sitemizde yayımlanmasından sonra bir anda Türkiye gündemine oturan olayla ilgili olarak, www.egedesonsoz.com haber portalının muhabirleri, Çevre Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak’a ulaştı. Albayrak, belgelerin sahte olduğunu, satış ya da tahsis konusunda hiçbir işlem yapılmadığını, olayla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunacağını dile getirdi.

Bazı emlakçılara verilen dosyadaki e imzalı belge, e-devlet üzerinden incelendiğinde de sahteliği ortaya çıkıyor. Gerçek e imzalı belgelerde sarı ve kırmızı renkte bir amblem ve yazı bulunurken, hazine arazisinin satışına onay verildiği ileri sürülen sahte belgede ise bu bölüm siyah yazılmış ve amblem de siyah. Belgedeki bir başka farklılık da unvan bölümünde gözlemleniyor. Gerçek e imza belgelerinde ‘Ömer Albayrak Vali A. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü’ ifadesi kullanılırken, sahtesinde ise sadece ‘Ömer Albayrak Çevre Şehircilik İl Müdürü’ yazıyor.

Öte yandan arazi ile ilgili olarak Urla Belediyesi Meclisi’nin 8 Şubat 2019 tarihinde Sibel Uyar Başkanlığındaki oturumda, adı geçen arazinin ‘1. Derecede SİT bölgesi kabul edilip, 1/5000 ve 1/1000’lik planlarda İskele Koruma Amaçlı İmar Planı değişikliğinin kabulü’ yönünde karar alındığı da ortaya çıktı.

Daha sonra ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde de bu karar aşağıdaki toplantı tutanağında yazılı metin ile kabul edildi:

‘Meclisimizin 13/05/2019 tarihli toplantısında İmar ve Bayındırlık – Kültür ve Turizm Komisyonlarına havale edilen Başkanlık Önergesine ilişkin, İmar ve Bayındırlık Komisyonunun 16/05/2019, Kültür ve Turizm Komisyonunun 27/05/2019 tarihli Komisyon Raporunda;

Belediye Meclisimizin 13/05/2019 tarihli toplantısında Komisyonlarımıza havale edilen, Bakanlığın NİP:38005,1 ve UİP:29826,10 işlem numaralı, 08/05/2019 tarihli ve E.107965 sayılı, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Uygulama İmar Planlama Şube Müdürlüğü ifadeli Başkanlık Önergesi, İmar ve Bayındırlık Komisyonumuzun 16/05/2019 tarihli, Kültür ve Turizm Komisyonumuzun 27/05/2019 tarihli toplantısında incelendi. Urla Belediye Meclisinin 08/02/2019 tarihli ve 89 sayılı Kararı ile kabul edilen ve Urla Belediye Başkanlığının 05/04/2019 tarihli ve E.9816 sayılı yazısı ile Belediye Başkanlığımıza iletilen, ilimiz, Urla ilçesi, Denizli Mahallesi, 980 parselin bir kısmının  “1. Derece Arkeolojik Sit Alanı” olarak belirlenmesine ilişkin alınan, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün 06/11/2015 tarihli ve 3802 sayılı Kararı doğrultusunda hazırlanan, 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği önerileri Komisyonlarımızca oybirliği ile uygun bulunarak, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında işlem yapılmak üzere Koruma Kuruluna iletilmesine karar verilmiştir. Sayın Meclisimizin onaylarına sunulur. Denilmektedir.

Yukarıda metni yazılı Müşterek Rapor, Başkanlıkça okutturularak görüşülmüş olup; söz konusu raporun, İmar ve Bayındırlık – Kültür ve Turizm Komisyonlarından geldiği şekilde kabulüne, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 7/b maddesi ile 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereği, Meclisimizce oybirliği ile karar verildi.’

24 saat içinde yaşanan bu olay ise vatandaşlarca şu cümlelerle karşılandı:

‘Satış ya da tahsis olmayıp dolandırıcılık şeklinde ortaya çıkması en azından içimizi rahatlattı. Olayın iki olumlu tarafı var. Birincisi, artık bu arazi ile ilgili satış ya da tahsis işleminin gündeme gelmesi mümkün değil. İkincisi de dolandırılmak istenecek bazı vatandaşlarımız da bu sayede aydınlandı.’

Bu arada, birkaç günlük süreçte, bazı vatandaşların bu olaya inanıp ön sözleşme yaptıkları konusunda dedikodular olmasına karşın, yaptığımız araştırmada bu kişilere ulaşılamadı.

Olayın tüm boyutları ve dolandırıcılık girişiminde bulunan şahısların kimlikleri ise savcılıkça yapılacak soruşturma ile gün yüzüne çıkacak.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir