Ana Sayfa Asayiş İsa Kılıçarslan yazdı: Sahilleri işgal edilmiş

İsa Kılıçarslan yazdı: Sahilleri işgal edilmiş

122
0

Sahilleri işgal edilmiş

İyisiyle kötüsüyle 2020 yaz ayları da sona ermek üzere.  Herkes yaşadığı bölge ve yöresini anlatırsa iyi olur, ben sizlere yaşadığımız İzmir’in Urla ilçesinden bahsetmek istiyorum. 1983 yılında geldiğim bu güzel sayfiye yerleri belki o zaman geri kalmıştı derlerdi. Hafta sonu geldiği zaman belediye otobüsleri ve diğer otobüsler tıklım tıklım Urla’ya akın ederdi, sahillerde istediğin yerde denize girme tercihin vardı. Çiftçi, esnaf hafta sonunu beklerdi para kazanmak için. Bugünkü kadar lüks değildi ancak bakir kendi halinde herkesin bütçesine göre yaşadığı bir yerdi. Karavanlar kurulur mangal keyifleri yapılır, İzmirliler hafta sonunu iple çekerlerdi. O zamanlar kısacası eski Urla ah ah nerede o günler…

İzmir’in en büyük kıyı şeridine sahip olan Urla bugün lüks hayat içerisinde yaşıyor ancak orta direğin ve fakirin yaşayacağı bir yer değildir. Sahil kenarları resmi kurumlarca işletmeler ve devlete bir kuruş vergi vermeyen şahıslar tarafından işgal edilmiş bırakın denize girilecek yeri sahilde çoluk çocuğun ile yürüyecek alan bırakılmamış. Bir kenarda oturayım desen burada oturmak yasak deniyor gezmeye gelen vatandaş hafta sonum tatsız geçmesin diye tamam deyip oradan uzaklaşıyor.

Orman yangınlarını sebep göstererek mangal yapmayı yasaklayınca sahil kenarlarında kendine yer bulamayan vatandaş kurduğu mangal keyfi ve çocukları ile de güzel deniz keyfi yapamadan dönmek zorunda kalıyor, devlete ve belediyelere isyan ederek gidiyor.

Seçim zamanı Urla’ya gelen siyasiler vatandaşa hal hatır ve ne tür istekleri olduğu ısrarla sorarlar kolları koparacak şekilde sallar kırk yıllık ahbabını yeni görmüş gibi kucaklar ve öperlerdi. Seçimi kazanan o vekiller veya belediyeye yönetime gelmiş büyükşehir veya ilçe belediye başkanları nerelerdesiniz acaba? Yoksa içinizden bu yıllar da böyle geçer gider seçimler genelde kışın oluyor o zaman gelince tekrar bakarız deyip gidiyorlar. Bayramlarda özel günlerde birer mesaj yollayarak gönülleri fethettikleri sanıyorlar ve de haklılar biliyorlar ki bu vatandaş seçimlerde gene oyunu verecek.

Gelecek yaza çıkma umudu ile belki ilerde düzelir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir