Ana Sayfa Asayiş İskele’de büyük (Adaletsiz) operasyon!

İskele’de büyük (Adaletsiz) operasyon!

14
0

İskele’de büyük (Adaletsiz) operasyon!

Urlamızın İskele Mahallesi, bugün (21 Haziran) büyük bir zabıta operasyonuna sahne oldu. Yaklaşık 3 aydır Tanju Okan Parkı ile Baksan arasında kalan bölgede faaliyet gösteren işletmelerin sahil bandına koydukları masaların kaldırılmasına yönelik çalışma, bugün, İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü mensubu yaklaşık 150 görevlinin katıldığı operasyonla yeni bir boyut kazandı. Geçtiğimiz hafta sahil şeridinden kaldırılıp yolun kenarındaki kaldırıma taşınan masalara zabıta ekiplerince el konuldu, işletmelere sadece dükkanlarının önündeki kaldırıma masa koyma hakkı tanındı.

Bu gelişme, vatandaşların ikiye bölünmesine neden oldu. Bazı vatandaşlar ‘Bu olmalıydı’ görüşünü savunurken, bazıları da ‘Zeytinalanı’ndan Çeşmealtı’na kadar pek çok işyeri aynı uygulamayı yapmasına karşın sadece 6 işletmeye yönelik operasyon yapılması hiç de adil değil. Üstelik Urla Belediyesi’nin URİT Şirketine ait restoranın da deniz kıyısında sabit gölgelikli masaları varken bu uygulama adaletli olmadı’ serzenişinde bulundu.

Denizaltı Port, Yakamoz, Esinti, Blooms, Fermaki ve Delfina isimli işletmelere yönelik operasyona neden olan olayın geçmişi şöyle:

Sosyal medyada bazı işletmelerin sahil bandını masalarla işgal etmesi olayı gündeme geldi. Bir ay kadar bu tartışma sürdü. Urla Kaymakamlığı işletmeleri masaların kaldırılması konusunda sözlü olarak uyardı. Ramazan ayı içinde gerçekleşen halk gününde konu işletmecilerin de katıldığı toplantıda tartışıldı ancak Urla Kaymakamı Önder Can, konunun Cumhurbaşkanlığı’na intikal ettiğini ve masaların deniz kıyısındaki bölümden kesinlikle kaldırılacağını dile getirdi.

Ramazan Bayramı arifesinde işletmecilere bu kez yazılı uyarı yapıldı ve arife günü deniz kıyısındaki masalar, üst yolun kenarındaki kaldırımlara taşındı. Bayram tatilinde de işletmelere tolerans tanındı masalar kaldırımda kaldı.

Olayın soğuduğu düşünülürken 14 Haziran’da İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler İskele’ye baskın yaptı. Kaldırım üstündeki masaların fotoğrafları çekildi ve zabıtalarca bu görüntüler Büyükşehir’e gönderildi. 15-20 dakika sonra onay geldi ve masaların bu haliyle kalabileceği işletmecilere bildirildi.

Bu uzlaşmanın üzerinden geçen bir haftadan sonra bugün işletmecilere şok yaşatan olay gerçekleşti. Sayıları oldukça kalabalık İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, geldikleri kamyonları işletmelerin önüne çekti ve kaldırımlarda bulunan oturma ve servis gruplarına el koyarak kamyonlara yükledi. Bu sırada işletmecilerin serzenişine kulak asmayan zabıta ekipleri, eşyaları alıp tutanak tuttuktan sonra İskele’den ayrıldı.

Denizaltı Port, Yakamoz, Esinti, Blooms, Fermaki ve Delfina isimli işletmelerin sahipleri ise bu uygulamaya isyan etti. Esnaf, hafta sonu öncesi gerçekleşen operasyonun ticari faaliyetlerine engel olacağını dile getirdi.

EDİTÖRÜN GÖRÜŞÜ:

Bugün gerçekleşen bu olay, ilk bakışta kanun çerçevesinde görünse de kelimenin tam anlamıyla adaletsizlik içeriyor.

Şöyle ki;

İşletmelerin sahil bandını işgal edip masa koyması tabii ki kanunlara aykırı, tabii ki o sahilde her vatandaşın oturma-kullanma hakkı var…

Ama Zeytinalanı’ndan Çeşmealtı’na, Özbek’ten Demircili’ye kadar olan sahilin her metrekaresine uygulanmadığı sürece bu uygulama adaletsiz olduğunu haykıracaktır.

Kanun sadece 6 işletmeye uygulanıp diğer işletmeler es geçilirse adaletsizlik doğar…

Şimdi şöyle bir düşünelim:

Bir vatandaşımız çıkıp sorsa; Urla Belediyesi’nin kuruluşu URİT’in hem İskele hem de Çeşmealtı’ndaki işletmeleri sahile sıfır değil mi? dese…

Belediye kendi ayıbını örtmeden başkasının ayıbına müdahale ederse adaletsizlik olmaz mı?

Urla’nın 80 kilometrelik sahil şeridinde sadece bu 6 işletmenin mi kıyı ihlali var?

Çeşmealtı’nda bu kriterleri çiğneyen başka işletme yok mu?

Özbek’te yok mu? Zeytinalanı’nda yok mu? Demircili’de yok mu? Kalabak’ta yok mu?

Bence bu sorun böyle kısmi çözümlerle sağlıklı bir sonuca ulaşamaz…

Tanju Okan Parkı ile Baksan arasındaki bölge için yapılabilecek en akıllı çözüm, o yolun trafiğe kapatılması ve yaya bölgesi ilan edilmesiyle olur.

İster kabul edin ister etmeyin ki o bölge eğlence bölgesi haline geldi.

Yasaklamalarla, cezalarla, masa kaldırmalarla bu sorun çözülmez.

Yerel yönetim oturacak, Urla’nın 40 yıl sonrasının projeksiyonunu çizecek…

STK’lara, vatandaşa, o bölgenin yaşayanlarına, esnaf odasına, şoförler odasına, kent konseyine soracak, danışacak ve en doğru karar birlikte alınacak.

Bu ilçeden ne vatandaşı, ne ziyaretçileri, ne de esnafı göndermeye kimsenin haddi olmadığını düşünüp ortak akılla bir çözüm yolu bulunacak.

Esnaf bir adım geri atacak, vatandaş bir adım öne gelecek yerel yöneticiler de bu iki kesimi ellerinden tutup birbirleriyle kucaklaştıracak ve herkes birbiriyle kardeşçe yaşayacak.

İşte operasyondan fotoğraflar:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir