Ana Sayfa Asayiş İşte Urla’da CHP’nin delege seçim takvimi ve yönetmelikte yapılan değişiklikler!

İşte Urla’da CHP’nin delege seçim takvimi ve yönetmelikte yapılan değişiklikler!

495
0

İşte Urla’da CHP’nin delege seçim takvimi ve yönetmelikte yapılan değişiklikler!

Cumhuriyet Halk Partisi’nde birçok ilde başlayan mahalle delegesi seçimlerinin heyecanı Urla’da 15 Kasım’da başlayacak. Seçimler 15 Kasım Cuma günü başlayıp, 21 Kasım Perşembe günü sona erecek. 3 bin 349 üye, 37 mahallede 283 delege seçecek.

Hakan Özbadur

Bu dönem Urla tarihinde uzun yıllar sonra ilk kez tüm mahallelerde çift liste yarışacak. Mevcut İlçe Başkanı Hakan Özbadur’un listesi beyaz, diğer aday Mustafa Karasakal’ın listesi ise mavi renkte olacak.

CHP Genel Merkezi’nce yönetmelikte yapılan değişiklik gereği mahalle delegesi olanlar, partinin başka kurullarında görev alamayacak, başkan adayı olamayacak.

Mustafa Karasakal

Bir başka önemli değişiklik de ön seçim delegeliğinin kaldırılması. Önceki dönemde yapılan ‘Ön seçim Delegeliği Seçimi’ bu dönem yapılmayacak. Böylelikle delegelik unvanlarında yaklaşık 3’te 2 azalma yaşanacak.

Mahallelerdeki delege sayıları şöyle:

Altıntaş: 13

Atatürk: 15

Bademler: 11

Balıklıova: 6

Barbaros: 3

Birgi: 1

Camiatik: 4

Çamlıçay: 10

Demircili: 2

Denizli: 15

Gülbahçe: 13

Güvendik: 13

Hacıisa: 7

İçmeler: 10

İskele: 12

Kadıovacık: 2

Kalabak: 16

Kuşçular: 7

Mareşal Fevzi Çakmak: 10

Naipli: 1

Nohutalan: 2

Ovacık: 2

Özbek: 7

Rüstem: 5

Sıra: 9

Şirinkent: 8

Torasan: 6

Uzunkuyu: 3

Yağcılar: 4

Yaka: 18

Yelaltı: 8

Yeni: 4

Yenice: 10

Yenikent: 15

Zeytinalanı: 7

Zeytineli: 2

Zeytinler: 2

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı’nca 6 Kasım 2019 tarihinde Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Muharrem Erkek’in imzalarıyla il ve ilçe başkanlıklarına gönderilen genelgede yer alan önemli konuların başlıkları şöyle:

 • Delege seçimlerinde 30 Haziran 2019 tarihinden önce CHP’ye üye olan kişiler oy kullanabilecek. 1 Temmuz 2019 tarihinden sonra üyelikleri kesinleşenler delege seçimlerinde oy kullanamayacak ancak aday olup seçilme hakkına sahip olacaklar.
 • Önümüzdeki seçim takviminde meclis üyeleri ve il genel meclisi üyeleri mahalle delegesi seçilebilecek. Ancak, bu görevlerinden istifa etmedikçe ilçe ve il kongrelerinde yönetim kurulu, disiplin kurulu üyelikleriyle, il-ilçe başkanlığı, il delegeliği ve kurultay delegeliği görevlerine aday olamayacak. Yani mahalle delegesi seçilen kişi, CHP’nin başka kurullarında görev alamayacak.
 • Ön seçim delegeliği kaldırıldı. Bir önceki seçim sürecinde her mahalle için belirlenen ‘mahalle delegesi’ sayısının yaklaşık iki katı kadar ‘Ön seçim delegesi’ de seçiliyordu. Yapılan değişiklikle bu delegelik sistemi kaldırıldı. Dolayısıyla mahallelerde ‘delege’ unvanıyla seçilecek üye sayısında 3’te 2 oranında bir azalma meydana gelecek.
 • Delege seçimleri için yeterli süre tanınmayan seçimler iptal edilecek.
 • Mahalle delegesi seçimlerinin yapılabilmesi için çizelgede adı yazan üyelerin en az üçte birinin katılımı gerekiyor. Örneğin bir mahallede 300 üye varsa seçimin geçerli olabilmesi için 100 üyenin sandığa gitmesi gerekiyor.
 • Seçimin geçerli olması için yeterli sayının toplanması amacıyla en az bir saat beklenecek. Bir saatin sonunda yeterli üye gelmemişse seçim ertelenecek ve daha önce yeri ve saati açıklanan bu seçimde 3’te 1 çoğunluk aranmayacak.
 • Seçimlerde çarşaf liste ya da blok liste uygulaması söz konusu değil. Bir kişinin adı birden fazla listede bulunabilecek.
 • Delege adayları, aday olacağını ilçe yönetimine bildirmek zorunda değil. Delege adayları, adaylıklarını seçimin yapıldığı yerde seçime yönelik afiş asarak duyurabilecek.
 • Bir oy pusulasında seçilecek delege sayısından fazla isim yazılıysa, o oy pusulasının en alt sırasındaki isimler değerlendirilmeyecek, yazılmamış sayılacak.
 • Seçimlerde şeffaf oy sandıkları kullanılacak.
 • İl ve ilçe yönetim kurulları seçiminde, il kongre delegeleri ve kurultay delegeleri seçimlerinde yüzde 33’lük cinsiyet ve yüzde 20’lik gençlik kotası uygulanacak. Bu özelliklere uyan yeter sayıda aday olmazsa katılan adaylar arasından seçim gerçekleşecek.
 • Mahalle delegeliği seçimlerine ve sonucuna itiraz, yazılı olmak koşuluyla 2 gün içinde ilçe başkanlıklarına yapılabilecek. İlçe başkanlığının kararına itiraz da yine 2 gün içinde il yönetim kuruluna yapılacak. İl yönetiminin kararı kesin olacak.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir