Ana Sayfa Asayiş İTOKENT 2 Projesi, inşaatçılara ilham kaynağı oldu

İTOKENT 2 Projesi, inşaatçılara ilham kaynağı oldu

99
1

 

İTOKENT 2 Projesi, Bademler Mahallesi sınırları içinde yükselecek.

Urla’nın 1/5000 ve 1/1000’lik Nazım İmar Planları yapılmadığı için, Büyükşehir Yasası’nın yürürlüğe girdiği 6 Aralık 2012 tarihinden bu yana bekleyen, sahibi oldukları arsa ve arazilere  ev yapamayan Urlalı inşaatçılara, İTOKENT 2 Projesi ilham kaynağı oldu.

2010 tarihinde hazırlanan ancak itirazlar nedeniyle yaklaşık 7 yıl bekletilen Urla Bademler Mahallesi Çamlı – Ulamış Yerleşmeleri arası 1/5000’lik Nazım İmar Planı, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 13 Mart 2017 tarihinde onaylandı. 6 Nisan 2017 tarihinde askıya çıkarılan Nazım İmar Planı, yasal süreç olan 8 Mayıs 2017 tarihinde, itiraz da olmayınca askıdan indirilerek kesinleşti.

Urla’nın çeşitli mahallelerindeki arsalarına inşaat yapmak için bekleyen vatandaşlara ilham kaynağı olan gelişme de bu süreçte yaşandı. Bademler Kalkınma Kooperatifi Tesisleri’nin hemen bitişiğindeki 202 dönüm arazide yükselecek olan ve 120’si villa, 95 de rezidans ofis ve konutu kapsayan İTOKENT 2 Projesi’nin hazırlıklarının, 1/5000’lik Nazım İmar Planı askı süresinde gerçekleştirilmesi, Urla Belediyesi tarafından yapılacak 1/1000’lik planlara da henüz başlanmamış olmasına rağmen İTOKENT 2 Projesi’nde binlik planlar bitmişçesine çizimlerin yapılması, askı sürecinde GEDİZ Elektrik A.Ş. tarafından trafoların yerleştirilmeye başlanması ve 1/5000’lik planda görünmemesine, bu detayların 1/1000’lik planda yer alacağı gerçeğine rağmen yol açma çalışmalara başlanması, Urlalı inşaatçıları olduğu kadar, son yıllarda popüler bir yerleşim merkezi olan Urla’da konut projesi üzerinde çalışan firmaları da umutlandırdı.

Yaklaşık 5 yıldır Nazım İmar Planları’nı bekleyen arsa ve arazi sahipleri, ”Bu sürecin uzamasından kaynaklanan hak kayıplarını gidermek için belediyelerimizin tolerans tanıdığından haberimiz yoktu. Demek ki belediyelerimiz hak kayıplarının daha da can yakmaması için inşaat konularında toleranslı davranmaya başladı. Artık biz de 1/5000’lik ve 1/1000’lik Nazım İmar Planları’nın tamamlanmasını beklemeden çalışmalarımıza başlayabileceğiz. Bu esneklik için İzmir Büyükşehir ve Urla Belediyeleri’ne teşekkür ediyoruz” yorumunda bulundu.

Urla’nın diğer mahallelerinde henüz adı bile geçmeyen, ilçedeki yerleşim sıkıntısının en büyük noktalarını oluşturan İçmeler, Kuşçular ve Torasan Mahalleleri’nde 1/5000 ve dolayısıyla 1/1000’lik planlar yapılmadığı için yaşanan tartışma ve hak kayıplarının da bu gelişme ile son bulacağını belirten inşaatçılar, kendilerini sevindiren olayın detaylarını şu cümlelerle anlattı:

”İTOKENT 2 Projesi’nin internet tanıtım sitesini tesadüfen gördük. Siteyi incelerken, 1/5000’lik planların tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol etmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinde araştırma yaptık. Gördük ki, planlar 8 Mayıs günü saat 17.30’da askıdan inmiş. Bu kez de 1/1000’lik planları aramaya başladık ancak bulmayı başaramadık. Çünkü daha yapılmamışlar. İTOKENT 2 Projesi’ni tekrar incelediğimizde, 1/5000’lik Nazım İmar Planları’nın askıdan iniş tarihi olan 8 Mayıs 2017 tarihinden çok önce, yani 11-14 ve 28 Nisan tarihlerinde İTOKENT 2 Projesi tanıtım sitesine, binlik planlar bitmiş gibi konut planlarının yüklendiğini, fotoğrafın üzerindeki tarihe bakarak da planların askıdan indiği tarih olan 8 Mayıs’ta yol yapım çalışmalarına başlandığını, daha önceki bir tarih olan 5 Mayıs 2017 tarihinde de enerji temini çalışmalarının fotoğraflarının siteye yüklendiğini fark ettik. Sonra da belediyelerimizin bu tür konularda toleranslı davrandığı kanısına vardık. Bizler de en kısa sürede projelerimizi, İTOKENT 2 Projesi’nde izlenen yol takibiyle gerçekleştirmeye başlayacağız. Arazilerimizde yükselecek olan konutların projelerini, 1/5000 ve 1/1000’lik planlar tamamlanmış gibi davranarak hazırlayacağız ve konut satışlarına da hemen başlayacağız.”

Emlak sektörü temsilcileri, Urla Belediyesi’nin bu tür uygulamaya karşı tutumunu öğrenmek için dilekçe vererek soracaklarını, 1/1000’lik planlar yapılmadan yapılmış gibi işlem yapılması halinde Urla Belediyesi’nin takınacağı tavra göre davranacaklarını da söyledi.

İnşaatçılar ayrıca, geçmişte, 1/1000’lik planlarda şehrin tamamında bütünsellik ilkesi arayan  Şehir Plancıları Odası’nın, bu uygulama ile ilgili görüşüne başvuracaklarını da vurguladı.

Öte yandan hazırlıkları tamamlanan İTOKENT 2 Projesi’nde 10’a yakın konut çeşidi bulunacak. 120 tanesi 150 ve 250 metrekarelik villalardan oluşacak İTOKENT 2 Projesi’nde, 95 de rezidans ofis ve konut yapılacak.

Tanıtım sitesinde her cins konut için projelerin tüketicilere sunulmasının yanında, yerleşim alanını içeren kroki de yer alıyor. İzmir – Seferihisar Yolu üzerinden 3 ayrı noktadan giriş yapılarak ulaşılması hedeflenen İTOKENT 2 Projesi’nde sokaklar da belirlenerek binaların konumları sabitleştirilmiş.

Projede dikkat çeken diğer ayrıntılarda ise konut planlarının odalardan banyolara, salonlardan balkonlara kadar metrekare ve santimetrekare birimleriyle verilmesi gözlemleniyor.

Proje kapsamında, konut almak isteyeceklerin beğenisine 3 ayrı büyüklükte havuz bulunduğu vurgusu yapılıyor. 28 Nisan 2017 tarihinde internet sitesine yüklendiği vurgulanan fotoğraflarda ise konutların dış ve iç cephelerinde kullanılacak malzeme örnekleri verilmiş. Dış cephede taş örme duvarların uygulanacağı fotoğraflarda ayrıntılarıyla gözlemlenebiliyor.

Konut bahçelerinde yer alacak bitki örtüsü örnekleri de İTOKENT 2 Projesi tanıtım sitesinde ayrıntılarıyla bulunuyor. Bahçe içinde kalan bölümde yer alacak otantik merdiven örmekleri ise müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Bu projede yer alacak konut fiyatları hakkında bilgi bulunmazken, ilgilenenlerin mail yoluyla başvurması öneriliyor.

İnternet sitesinde en büyük dikkat çeken bilgi ise, Plaj İmkanları başlığıyla bölgenin uydu haritası üzerinde bulunan ”Sitemize özel olarak kiralanabilecek, yaşam merkezimize sadece 10 dakika uzaklıkta, dünyaca ünlü Azmak ve Teos Plajları bulunmaktadır” yazısının yer alması.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
yılmaz. Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
yılmaz.
Ziyaretçi

hele şükür izmir urla gençleşiyor,kaliteleşiyor,lüksleşiyor..urla belediye başkanına,ve büyükşehir belediye başkanına,çok,çok,teşekkürler.. urlada mağdur müteahit firmalarına ve
arsa sahiplerine mutluluk getirmiştir…ito kente verilen yeni imar durumunun arkasından gelen urla bölgesinin imar durumu çok sevindirici olmuştur…