Ana Sayfa Genel İzmir’in boyozu, kardeş Selanik’te

İzmir’in boyozu, kardeş Selanik’te

1
75

yakupBir yerleşim yerini tanıtırken özellikleri ön plana çıkarılır. Gaziantep’in baklavası, Adana ve Şanlıurfa’nın kebabı,  Kastamonu’nun kuyu kebabı, Kayseri’nin pastırması, Kocaeli’nin pişmaniyesi, Tekirdağ, İnegöl, Akçabaat’ın köfteleri gibi..

İzmir denilince “afrasyalar” (sigorta) atmadan önce, çiğdemi (çekirdek), darıyı (patlamış mısır), domat (domates) nasıl bilmekte fayda varsa, bu kentin kendisine has “Boyoz”unu da simge olarak görmemiz gerekiyor.

İzmir sadece yaz aylarında, bir birinden güzel ilçeleri, beldeleri ile dikkat çekmemeli.. yaz dışında kalan ayları, termal tesisleri, geniş bir tarihi özelliği de her daim yurtiçi, yurtdışı turizmin belleğine kazınmalı..

İzmir Büyükşehir Belediyesi bu yaz bir hamle başlattı.. Ülke genelinde tanıtıma ağırlık verdi.. Geçmiş yıllardaki fuar etkisi günümüzde ülke geneli için fazla olmasa da, bunda bir çok siyasi etkenin, darbenin de olumsuz katkısı olabileceğini göz ardı etmememiz gerekiyor.

İzmir simgesi olan Boyozu, arkadaşımız, Mim Gruop Ceo’su ve Kuzey Yunanistan Yunan- Türk Ticaret Odası Türkiye Temsilcisi İşadamı Musa Turan ile Eylül ayı başlarında yurt dışına açtı.

İzmirli boyoz, ABD’de Newyork’tan sonra, Yunanistan’ın Selanik şehrinde de yeme içme sektörünün içinde yer almaya başladı.boyoz-pastanelerde

Selanik benim için kapı komşusu bir yer.. Beyaz Kule’nin önüne geldiğimde her daim oradaki yaşlı Yunan vatandaşın el tezgahında simitleri görürüm.. Tezgahın üzerinde de “simit” diye yazar..

İşadamı Musa Turan, “Smyrna Boyoz” adı ile Selaniklilerle boyozu buluştururken, Yunan partneri Albeta Cafe Zinciri sahibi Takis Betas oldu.

Selanik’te Albeta Cafe zincirlerinin sahibi olan Takis Betas, satışlardan büyük ilgi gördüklerini de şimdiden Türk ortağına fısıldıyor. Bundan sonraki adım distribiritörlük yaptıkları Delipick şirketi ile boyozu Yunanistan geneline yaymak..Pastanelerin raflarında yer almasını sağlamak.

Selanik’te boyoz anlaşması yapıldığında heyecanını, başarıyı arkadaşlarıyla, sevdikleriyle paylaşan Musa Turan “Yunanistan’da kriz var bir şey olmaz.. boşa zaman harcamayın” olumsuz sözleri ile karşı karşıya kaldıklarını, koydukları hedefe inanarak koştuklarını ifade ederek “Hedefimize odaklandık, çok çalıştık, çok emek harcadık, ‘Boyoz, Yunanistan’da satılırmı?’ diyenlere kulak tıkadık ve başardık” diyerek ifade etmişti.

Paylaşım içerisinde Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan’ı, her zaman kendisine destek olan, arkadaşımız Kuzey Yunanistan Yunan- Türk Ticaret Odası başkan Yardımcısı Stefanos Hajimanolis’i ve Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Selim Yaşar’ı Sanpa Gıda Bölge Müdürü Hüseyin Yalçınsoy’a teşekkürlerini de eklemişti.

Simit, pohaça, börek sabah atıştırmalıklarının en gözde yiyecekleri, boyoz, İstanbul ve Ankara’da bile o kadar çok bilinmezken, Selanik ve diğer Yunan şehirlerinde gelecek günlerde vazgeçilmez gıdalar arasına girecek.. temennimiz bu yönde..

İzmir, “Smyrna Boyoz” ile her sabah Selaniklilerle buluşacak.. bu da bir şehrin bir başka yönden tanıtımı anlamına geliyor.

İşadamı Musa Turan, son olarak 29 Eylül’de, İzmir’e, Karşıyaka ile basket maçına gelen PAOK’lu yönetici ve futbolcuları ağırlayarak boyoz ikramında bulundu.

İki yıl önce yaşadığım Şarköy’de ailesiyle birlikte yufka imalatı bulunan genç bir kardeşim, Selanik’te yufka imalat yeri açacağını söylemiş, oradaki tanıdıklarıma haber veririm demiştim. Selanik’te yaşayan Karadenizli bir Türk’le girişeceği bu işi Atina’da lokantası bulunan İstanbul göçmeni arkadaşımız Anuşka’ya söylediğimde çok sevinmiş “Valla ben müşterisi olurum. Yunanistan’da taze açılmış yufka bulmak zor. Günü birlik kargo ile ben alırım, tanıdıklara da yönlendiririm” demişti. Bu genç girişimci arkadaşımız ne yazık ki Selanik’teki ortağın vazgeçmesiyle taze yufka imalatı gerçekleşmemişti.

Kuzey Yunanistan Yunan- Türk Ticaret Odası başkan Yardımcısı Stefanos Hajimanolis, turizm sektörü ve girişimci işadamları için büyük bir şans.. Boyoz’un Selanik’te yer almasında katkısını Musa Turan söylüyor..

Hajimanolis’te o güzel Türkçesi ile, Yunanistan’da Türk ürünlerine büyük önem verildiği, yakın bir zamanda, Bursa’nın İskenderini de tanıtmak istediklerini söyledi.. Tekirdağ’a da ilgisini bildiğimiz arkadaşımız Hajimanolis’in, Tekirdağ Köftesini unutmamasını söyleyeyim..

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
İsim * Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
İsim *
Ziyaretçi

Afrasya değil, asfalya doğrusu. keza çiğdemi değil çiğdem doğrusu (günebakan veya ayçiçeği