Ana Sayfa Asayiş Karantina Adası, sağlıkçıların eğitim tesisi olabilecek

Karantina Adası, sağlıkçıların eğitim tesisi olabilecek

229
0

Karantina Adası artık, sağlıkçıların eğitim tesisi olabilecek

Uzun yıllar Kemik ve Mafsal Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet veren Karantina Adası’nın, Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Eğitim Tesisleri’ne dönüşmesinin önündeki engel kalktı. Eğitim Tesisi olarak hizmet vermesi için ada üzerindeki binalarda gerçekleştirilmesi gereken tadilat ve onarımların yaklaşık 34 yıldır takıldığı 1. Derece Arkeolojik SİT alanı ibaresi, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun aldığı kararla 2. Derece Arkeolojik SİT alanına geriletildi. 20 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre, adada bazı ruhsatsız binalar yıkılacak, hastane olarak hizmet veren bina güçlendirilecek, havuz doldurulacak, yıkılma tehlikesi gösteren 5 asırlık çam ağacı da budanacak.

1984 yılında Bakanlık kararı ile 1. Derece Arkeolojik SİT ilan edilen Karantina Adası’nın İskele Mahallesi’ne bağlandığı yolun, deniz suyu sirkülasyonu için kazıklı yola dönüştürülme talebi ise reddedildi. Kurul sadece, yolun çöken bölümlerine kaya malzemeden yastıklama şeklinde onarımın yapılmasına müsaade etti.

Kurul ayrıca, hastane ana binası karşısında bulunan kantin binasının zeminindeki taş blokların kaldırılmasına ve kantin binasının da sökülmesine karar verdi. Kararda, kantin binasının yapımı konusunda sorumlular hakkında suç duyurusu yapılması talebine vurgu yapıldı.

1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Eğitim Tesisleri’nde gerekli olan yangın merdiveni ve yangın algılama sistemlerinin de yapılmasına izin verdi.

Mevcut binaların yıkılmasının zeminde daha büyük tahribata neden olacağına kanaat getiren kurul, Urla Belediyesi’nin ‘2. Derece Arkeolojik SİT’ kapsamına geriletilen bölgenin SİT derece sınır değişikliğine yönelik imar değişikliğinin de yapılarak bildirilmesini istedi.

Kurulun aldığı bir başka karar da çam ağaçlarına yönelik oldu. Adada bulunan kurumuş ve hastalıklı çam ağaçlarının ilgili kurumdan izin alınarak ve zemine dokunulmadan kesilmesine izin verirken, Tahaffuzhane tarafında bulunan ve binaya zarar verme tehlikesi gösteren 5 çam ağacının da budanmasına karar verdi.

Yaklaşık 3 yıldır Eğitim Tesisi olma yönünde hazırlıkları yapılan ancak Koruma Kurulu’nun izni beklenen Karantina Adası’nda, 1. Derece Arkeolojik SİT nedeniyle kablolar döşenemediği için  internet hizmeti alınamıyor, binalarda onarım gerçekleştirilemiyor, yangın önlemleri alınamıyordu.

Kurulun 20 Aralık’taki yumuşatma kararı sonrasında Karantina Adası, Türk ve yabancı hekim ile sağlıkçılara hizmet verebilecek bir düzeye getirilecek ve Urla, sağlık turizmi konusunda kazançlar sağlayacak.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
hakan altınbıçak
Ziyaretçi

ada güzel ancak sağlık bakanlığına ait bu tesisin yöneticilik nedir bilmeyen gelen misafirlere yıldırma politikası yapıp adayı insanlara caydırmak için ellerinden geleni yapman insanlara emanet etmiş olması çok acı 🙁