Ana Sayfa Galeri Kimseye söz vermeyin;  ‘Oyuk Festivali’ne davetlisiniz

Kimseye söz vermeyin;  ‘Oyuk Festivali’ne davetlisiniz

44
0

Tarlalardaki ürünleri korumak için kullanılan korkuluklar, Barbaros’ta festivalin simgesi haline geldi. Tarla korkuluğunun yöresel adının ‘Oyuk’ olması nedeniyle festival, ‘Barbaros Oyuk Festivali’ olarak adlandırıldı. Simgeye yüklenen anlam ise, ürünü korumanın ötesinde ele alınmış; geleneklerimizi, çevreyi, değerlerimizi koruma olarak genişletilmiş.

Geçen yıl düzenlenen festivalde 300 kadar oyukla köy süslenmiş ve 3 günlük festivalde 6.000 kişi köyü ziyaret etmişti. Festival sonrası oyuklar yaz sonuna kadar yerlerinde muhafaza edildi ve ve hafta sonu ziyaretçilerinin ilgi odağı oldu.

Barbaros Oyuk Festivalini farklı kılan, festivalin imece geleneğiyle köy halkı tarafından sahiplenilmesi ve ‘tematik köy’ kavramı içinde tarımsal, kültürel ve geleneksel değerlerin konu edilmesi.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da festivalde çeşitli yarışmalar, sergiler ve aktiviteler düzenlenecek. Oyuk Yarışması, Bahçe ve Avlu Yarışması, Yöresel Yemek Yarışması, Süt Sağma Yarışması, Kuyudan Su çekme Yarışması yapılacak. Festivalde ayrıca, Görsel Sanatlar Sergisi, Fotoğraf Sergisi, Kırkyama Sergisi, Çeyiz Sandığı Sergisi ve Bonsai Sergisi açılacak. Avlu ve Kapı önü Konserleri de festivali renklendirecek.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir